Kręgosłup poddawany jest codziennym naciskom i obciążeniom, które oddziałują na niego pod różnym kątem i na wielu płaszczyznach. Czasem dolegliwość pojawia się nagle (przedźwiganie, nadszarpnięcie więzadeł), ale bywa i tak, że z pozoru „niewinne” codzienne naciski takie jak chodzenie czy siedzenie „sumują się” i w perspektywie czasu ujawniają w postaci choroby lub zwyrodnienia. Czynników wpływających negatywnie na kondycję naszych pleców jest bardzo wiele. Wystąpieniu dolegliwości sprzyjają m.in. wrodzone wady postawy, wypadki, kontuzje, otyłość czy siedzący tryb życia. Jeśli do tego uprawiamy mało sportu, nasze mięśnie stają się słabe i nie podtrzymują należycie więzadeł kręgosłupa – w konsekwencji czego pojawia się dręczący ból.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Na szczęście istnieją sposoby na poprawę jakości i komfortu naszego życia. W tym celu dobrze jest zadbać o wykształcenie pozytywnych i zdrowych nawyków.
1. Jeśli pracujemy przy biurku, pamiętajmy o utrzymywaniu prawidłowej, wyprostowanej pozycji ciała. Warto przy tym dopilnować odpowiedniej wysokości biurka i dobrze dobranego fotela (oparcie wyprofilowane pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa). Monitor powinien znajdować się na wysokości oczu – dzięki temu nie będziemy musieli się schylać i tym samym szyjny odcinek kręgosłupa nie ulegnie nadmiernemu przeciążeniu. Oprócz tego, co jakiś czas zalecane jest zrobienie sobie przerwy na rozprostowanie się i rozciągnięcie mięśni.
2. Działaniem prewencyjnym o kolosalnym znaczeniu są ćwiczenia. Korzystne będzie poprawienie ogólnej sprawności, ale szczególnie istotne – systematyczne wzmacnianie mięśni brzucha i grzbietu, które są odpowiedzialne za podtrzymywanie korpusu. Codzienna gimnastyka i odpowiednie ćwiczenia mogą w perspektywie czasu przynieść zadowalające i trwałe rezultaty. Zwłaszcza, że regularna aktywność fizyczna w połączeniu ze zbilansowaną dietą pomoże w utrzymaniu szczupłej sylwetki lub w walce z otyłością – a ta często przyczynia się do problemów z kręgosłupem.
3. Do innych korzystnych nawyków można zaliczyć dobór odpowiednich elementów codziennych stylizacji np. wybranie plecaka zamiast torby. Ich zaletą jest to, że ciężar rozkłada się równomiernie i nie powoduje niesymetrycznych przeciążeń w przyczepach mięśniowych. Uwagę zwraca się także na wybór odpowiedniego obuwia. Najlepiej, aby miało płaską podeszwę i dobrze wyprofilowaną wkładkę..
Co, gdy problem jest poważniejszy?
Zdarzają się także przypadki, w których same ćwiczenia nie wystarczą i na zapobieganie bólowi jest za późno, ponieważ doszło już do zwyrodnienia. Wtedy konieczna jest konsultacja z lekarzem. W zależności od konkretnego przypadku stosuje się rehabilitację, masaże lub zajęcia korekcyjne. Powinny one zostać dobrane odpowiednio do schorzenia i być wykonywane (przynajmniej na początku) pod okiem specjalisty. Wiele dolegliwości leczonych jest także farmakologicznie – za pomocą środków przeciwbólowych. Niestety nie uderzają one w przyczynę bólu, a tylko niwelują objaw. Pacjentów z bólami kręgosłupa często kieruje się także na leczenie miejscowe za pomocą zastrzyków domięśniowych. Jeśli i to nie pomaga lub nie ma innej możliwości – poddaje się ich zabiegowi chirurgicznemu.
Rezonans magnetyczny jako alternatywa?
Dla osób, które chcą uniknąć interwencji chirurgicznej lub boją się zastrzyków, również istnieje rozwiązanie. Od niedawna polscy pacjenci mają możliwość poddania się innowacyjnej metodzie, skierowanej do osób borykających się ze zwyrodnieniami stawów, bólami kręgosłupa, po kontuzjach czy urazach sportowych. Mowa o terapii rezonansem magnetycznym w systemie MBST®, która wpływa na zaburzone funkcje komórek lub grup komórek. Dzieje się to za pomocą aktywacji procesów metabolicznych w organizmie, które wyzwalają regenerację tkanek. Terapia jest całkowicie bezbolesna i bezinwazyjna. Oparta jest na efektach biofizycznych, które są na całym świecie używane w diagnostyce do tomografii rezonansowej (MRT). W urządzeniu do terapii MBST® wytwarza się główne pole elektromagnetyczne w leczonej okolicy. Doprowadzona energia oddawana jest do otaczającej tkanki i wyzwala w organizmie procesy metaboliczne i biofizyczne. W efekcie prowadzi to do aktywnej stymulacji komórek, dzięki której tkanka chrzęstna i kostna może ulec znacznej regeneracji. Na poziomie biochemicznym terapia może wywołać wzrost tkanki chrzęstnej i kostnej oraz doprowadzić do szybkiej redukcji bólu. Czas terapii jest relatywnie krótki – zazwyczaj jest to 5, 7 lub 9 godzin terapii – w zależności od stadium lub rodzaju schorzenia czy choroby. Poddanie się terapii może być dla pacjentów szansą na poprawę jakości życia i przedłużenie sprawności, a w niektórych przypadkach także sposobem na odroczenie czy uniknięcie operacji.
Więcej informacji na temat terapii można znaleźć na stronie: www.mbst.-terapia.pl.
Terapia rezonansem magnetycznym (MBST®)
Terapia rezonansem magnetycznym w systemie MBST® została opracowana przez lekarzy, fizyków, biologów i inżynierów. System terapii MBST® wykorzystuje technologię rezonansu magnetycznego w celu pobudzania procesów regeneracyjnych i uśmierzania bólu. Służy do regeneratywnej stymulacji komórek, czyli odbudowy tkanek utraconych czy uszkodzonych, odbudowy kości i chrząstek.
Zaawansowany system terapii rezonansem magnetycznym MBST® umożliwia skuteczne i niemające efektów ubocznych zabiegi w zakresie chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Dzięki temu możliwe jest efektywne leczenie m.in. przyczyn zwyrodnieniowych chorób stawów, urazów sportowych i powypadkowych, a także schorzeń kości i stawów (takich jak artroza czy osteoporoza). Ich celem jest utrzymanie zdrowia i jakości życia w zaawansowanym wieku.
Terapia za pomocą rezonansu jądrowego MBST® jest z sukcesem stosowana od 1998 r. przez lekarzy i terapeutów. Ponad 250 000 poddanych leczeniu pacjentów potwierdza skuteczność systemu terapeutycznego MBST®.
MBST® to wyrób MedTec Medizintechnik GmbH. Dystrybutorem generalnym systemu na Polskę jest firma MedTec Pol Sp. z o.o. Certyfikat i atesty MedTec są uznawane na całym świecie – oznaczają bezpieczeństwo i zaufanie do terapii MBST®. Gwarancją tego jest regularny proces weryfikacji prowadzony przez zatwierdzone przez państwo ośrodki badawcze, takie jak np. TÜV-SÜD. Technika rezonansu magnetycznego MBST® objęta została około 150 patentami na całym świecie i jest obecnie stosowana z powodzeniem w 39 krajach.