Toksyna botulinowa Typu A i Typu B - różnice w zastosowaniu

Toksyna botulinowa (popularnie nazywana Botoxem) to preparat wykorzystywany w medycynie od ponad 25 lat. Początkowo stosowano go w okulistyce do leczenia pacjentów z zezem, następnie w neurologii – pomagał osobom z tikami nerwowymi i kręczami karku. Obecnie jest znany jako bezpieczna i skuteczna metoda niwelowania oznak starzenia (usuwania zmarszczek mimicznych). Środek uzyskał akceptację FDA, stając się w 2002 roku certyfikowanym preparatem do korekcji zmarszczek. Współcześnie stosuje się kilka typów toksyny, w tym A i B, różniące się budową antygenową.

Czas czytania
2 min.

Toksyna botulinowa to oczyszczone białko wytwarzane naturalnie przez bakterie Clostridium Botulinum. Jej działanie polega na czasowym zablokowaniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, co oznacza, że mięsień po iniekcji toksyny ulega relaksacji. Innymi słowy, przestaje się kurczyć. Korzyści z blokowania nerwów już dawno zostały zauważone przez naukowców. Współcześnie wykorzystuje się właściwości toksyny botulinowej w kilku dziedzinach medycyny – w tym w neurologii, okulistyce i medycynie estetycznej.

Podczas zabiegów przeprowadzanych u ludzi stosuje się preparaty na bazie toksyny typu A i B. Produkty różnych firm (np. Botox firmy Allergan czy Azzalure firmy Qmed) zawierają te same składniki – różnią się jedynie natężeniem, a co za tym idzie, ceną. Potwierdzają to dane zawarte w 61 tomie Przeglądu Epidemiologicznego, mówiące, iż toksyny botulinowe typu A i B (a także C, D, E, F, i G) wykazują niemal identyczne działanie farmakologiczne, lecz różnią się budową antygenową. Jak wykazały badania przedstawione w 2011 roku w Warszawie na XI Międzynarodowym Kongresie Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, nie ma znaczących różnic ani w zakresie siły działania preparatów, ani trwałości ich efektu, ani też w sposobie ich dyfuzji w skórze.

Lecznicza toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa jest pierwszą biologiczną trucizną dopuszczoną przez FDA do stosowania w terapii zaburzeń neurologicznych. Neurotoksyna jest obecnie wykorzystywana w leczeniu schorzeń, w których poprawę stanu chorego uzyskuje się przez blokadę połączeń nerwowych. Należą do nich migrenowe bóle głowy, dystonia krtaniowa i kurcze powiek, iniekcje toksyny pomagają też osobom cierpiącym na dystonię karku i kończyn, nadmierną potliwość i ślinienie się. Zabiegom z zastosowaniem toksyny poddają się również pacjenci z zezem i kurczami prostnicy.

NeuroBloc firmy Elan Pharmaceuticals to preparat na bazie toksyny botulinowej typu B, który stosuje się w leczeniu dystonii szyjnej, znanej także pod nazwą kręcz szyi. Pomaga dorosłym pacjentom zmagającym się z zaburzeniem, w którym dochodzi do skurczu mięśni szyi wywołującego nietypowe ustawienie głowy i nieprawidłowe ruchy szyi. Lek jest dostępny wyłącznie na receptę.

Z kolei toksyny botulinowe typu A (m.in. Botox, Dysport i Azzalure) to preparaty zarejestrowane jako środki do spłycania zmarszczek mimicznych twarzy. Rezultaty licznych badań naukowych wykazały, że w dawkach stosowanych w medycynie estetycznej są bezpiecznym sposobem odmłodzenia wyglądu.

Źródło: ema.europa.eu, pzh.gov.pl

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Usuwanie zmarszczek botoksem

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…