Tomografia naczyń wieńcowych w diagnostyce choroby wieńcowej i ocenie ryzyka zawału

Tomografia komputerowa naczyń wieńcowych (angio-TK) to nieinwazyjne badanie, które obrazuje stan i ewentualne zmiany miażdżycowe naczyń krwionośnych, zaopatrujących mięsień sercowy w krew. Dzięki TK serca i naczyń wieńcowych można zdiagnozować miażdżycę jak i ocenić ryzyko wystąpienia zawału serca. Jak wygląda to badanie i jak należy się do niego przygotować?

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Na czym polega tomografia naczyń wieńcowych?

Tomografia naczyń wieńcowych (angiografia TK) to nieinwazyjne badanie, które znajduje zastosowanie w diagnostyce choroby wieńcowej,  która może prowadzić do zawału serca, jak i groźnych dla życia zaburzeń rytmu i niewydolności serca. U niektórych stabilnych pacjentów badanie TK serca jest w stanie nawet zastąpić koronarografię, już bez potrzeby pobytu szpitalnego. Angio-TK pozwala zobrazować nie tylko przekrój poprzeczny naczyń, ale też stworzyć trójwymiarowe rekonstrukcje ich wnętrza, ze zobrazowaniem tzw. blaszek miażdżycowych i zwężeń naczyń.  Podczas badania na pacjenta oddziałuje promieniowanie rentgenowskie, konieczne jest także podanie kontrastu, czyli środka cieniującego, który pozwala na uzyskanie obrazów o dużej szczegółowości. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom aparatu Toshiba, szybkość i dokładność badania jest bardzo wysoka, a ilość kontrastu zminimalizowana

Wskazania do angio-TK naczyń wieńcowych

Podstawowym wskazaniem jest diagnostyka lub wykluczenie miażdżycy naczyń wieńcowych. Tomografię komputerową naczyń wieńcowych przeprowadza się także u pacjentów kwalifikowanych do niektórych zabiegów (np. wymiany zastawki wewnątrzsercowej), jak również u osób po operacji wszycia pomostów aortalno-wieńcowych, w celu oceny ich funkcjonowania.

OMEGA Diagnostyka Obrazowa, Jelenia Góra, ul. Bankowa 5-7

Wskazania do innych badań angio-TK naczyniowych:

Diagnostyka chorób tętnic i żył,  w tym diagnostyka:

  • tętniaków
  • zakrzepicy żylnej
  • rozwarstwień naczyń
  • zatorowości płucnej
  • miażdżycy tętnic obwodowych

Warto wiedzieć: Angio-TK  tętnic wieńcowych jest w stanie wykryć zwężenia o charakterze miażdżycowym, dzięki czemu badanie to służy także do oceny ryzyka wystąpienia zawału serca.

Mimo iż tomografia naczyń jest badaniem nieinwazyjnym, istnieją pewne przeciwwskazania do jej wykonania. Nie przeprowadza się jej u kobiet w ciąży, u osób ze świeżym zawałem serca lub ostrym zespołem wieńcowym oraz u pacjentów uczulonych na środek kontrastowy. Do przeciwwskazań względnych należą uszkodzenie funkcji nerek oraz szybkie niewyrównane lekowo migotanie przedsionków.

Przygotowanie i przebieg angio-tk tętnic wieńcowych

Ze względu na konieczność podania kontrastu na badanie należy zgłosić się na czczo, wraz ze skierowaniem od lekarza, który zakwalifikował pacjenta do tomografii, wykluczając wszelkie przeciwwskazania. Środek cieniujący podaje się przez wenflon.

Pamiętaj: Ze względu na podanie kontrastu w dniu badania trzeba pić dużo wody niegazowanej.

Podczas badania pacjent musi leżeć nieruchomo na stole, który przesuwa się wewnątrz tomografu. Pozostawanie w bezruchu jest bardzo istotne, ponieważ zapobiega powstawaniu zakłóceń na zdjęciach. Przez cały czas trwania tomografii komputerowej naczyń pacjent pozostaje w kontakcie głosowym z personelem, dzięki czemu możliwe jest przerwanie badania, jeśli zaistnieje taka konieczność. Angio-tk naczyń trwa zwykle nie więcej niż 40 minut. Na wyniki czeka się do tygodnia.

Gdzie na tomografię komputerową serca i naczyń wieńcowych?

W badaniach obrazowych liczy się nie tylko doświadczenie diagnosty, ale też wysokiej klasy sprzęt. Innowacyjne technologie i rozwiązania obecne w nowoczesnej aparaturze pozwalają na otrzymanie niezwykle wyraźnych obrazów przy zwiększonej ochronie pacjenta. Jednym z najlepszych na rynku tomografów jest obecnie 160-rzędowy aparat Toshiba/CANON Aquilion PRIME. Dysponuje nim m.in. placówka OMEGA Diagnostyka Obrazowa z Jeleniej Góry. Urządzenie jest wyposażone dodatkowo w tzw. stół bariatryczny o średnicy 78 cm i nośności aż do 300 kg, dzięki czemu badaniu mogą poddać się pacjenci z otyłością.  Aparat wyposażony jest w nowoczesne oprogramowanie do badania angio-tk naczyń wieńcowych oraz tomografii serca, dzięki czemu świetnie sprawdza się w diagnozowaniu pacjentów z problemami kardiologicznymi.

OMEGA Diagnostyka Obrazowa, Jelenia Góra, ul. Bankowa 5-7

Źródła:

  • J. Fijałkowska, D. Gałąska, J. Pieńkowska, M. Fijałkowski, E. Szurowska, "Zastosowanie tomografii komputerowej w kardiologii", Forum Medycyny Rodzinnej, tom 7, nr 3, 141–148, 2013
  • I. Michałowska, T. Hryniewiecki, M. I. Furmanek, "Diagnostyka obrazowa. Serce i duże naczynia", Warszawa, 2014, ISBN: 978-83-200-4798-1

Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Angiografia TK żył wieńcowych serca

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…