Transplantacja włosów GHO

Łysienie jest przykrym doświadczeniem, które dotyka w przeważającej części panów w średnim wieku. Nie jest ono jednak obce także kobietom czy młodym mężczyznom. Ma to związek przede wszystkim z występowaniem zaburzeń hormonalnych, choć przyczyn upatruje się również w dotkliwym stresie i napięciu w codziennym życiu. Medycyna estetyczna od dawna oferuje możliwość przeszczepienia włosów - jedną z najbardziej nowoczesnych technik jest obecnie metoda GHO.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Metoda transplantacji włosów GHO została wprowadzona na rynek usług medycyny estetycznej w 2003 roku. Zabiegowi przeszczepu włosów tą techniką mogą poddać się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. To, co go wyróżnia, to bez wątpienia minimalna inwazyjność oraz bezbolesność. Co więcej, odpowiedni sposób pobierania mieszków sprawia, że cebulki włosów okolicy dawczej nie ulegają przypadkowemu uszkodzeniu.

Przeszczep GHO krok po kroku

Przeszczep włosów metodą GHO rozpoczyna się od przystrzyżenia włosów okolicy biorczej. Zwykle jest nią część potyliczna, ponieważ mieszki tej okolicy głowy są niewrażliwe na działanie dihydrotestosteronu (DHT). DHT odpowiada bowiem za obkurczenie, osłabienie wzrostu oraz ostateczne obumarcie mieszków włosowych w przypadku występowania łysienia typu androgenowego, które jest zdecydowanie najczęstszą przyczyną nadmiernej utraty włosów.

Po przystrzyżeniu okolicy biorczej specjalista rozpoczyna proces pobierania wszczepów za pomocą specjalnej mikroigły o średnicy 0,60 lub 0,65 mm. Jeden wszczep, zwany również transplantem, zawiera od 1 do około 3 torebek włosowych. Pobrane implanty są następnie zanurzane w specjalnym roztworze, który ma im zapewnić odpowiednią ochronę przed mikrouszkodzeniami, jak również ułatwić adaptację mieszka w miejscu biorczym i przyspieszyć procesy regeneracyjne.

Kolejne etapy zabiegu

Następny etap zabiegu rozpoczyna się od ostrzyknięcia środkiem znieczulającym okolicy biorczej. Wykorzystując specjalnie wyprofilowaną igłę, specjalista wykonuje mikronacięcia, w których osadzone zostaną wszczepy mieszków włosowych. Warto podkreślić, że igła stosowana do pobierania mieszków ma kształt niemal identyczny z tą, która służy do przygotowania otworków pod implanty.  Dzięki temu otwór i pobrany implant idealnie do siebie pasują, a to ułatwia właściwe procesy regeneracyjne - do zagojenia się ranek dochodzi już po upływie około 3-4 dni.

Olbrzymią zaletą zabiegu metodą GHO jest jego bezbolesność, jednak do niewątpliwych wad takiego postępowania należy zaliczyć długość czasu trwania takiego zabiegu, która może sięgać nawet 6h. Z tego względu zabieg należy przerywać w celu umożliwieniu odpoczynku zarówno pacjentowi, jak i personelowi medycznemu. Zabieg można także wykonywać stopniowo w ciągu kilku dni, implantując w tym czasie nawet do 4000 wszczepów.

Zalecenia po przeszczepie GHO

Bezpośrednio po zabiegu należy wstrzymać się z myciem głowy przez najbliższe dwie doby. Po tym czasie można umyć wlosy delikatnym szamponem, uważając przy tym jednak, by strumień wody nie był zbyt silny. Ważne jest także unikanie ekspozycji na promienie słoneczne przez około miesiąc od zabiegu. 

Włosy, które rozwiną się jako pierwsze z przeszczepionych mieszków, dość szybko wypadną - jest to zjawisko jak najbardziej normalne, związane z szokiem doznanym przez transplantowane mieszki i koniecznością ich adaptacji do nowych warunków. Dopiero po upływie kilku miesięcy (czasami nawet roku) można ocenić ostateczne efekty zabiegu i zadecydować o ewentualnej konieczności dodatkowego zagęszczenia okolicy biorczej.

O czym warto pamiętać?

Warto wiedzieć, że przeszczep włosów metodą GHO może służyć do uzupełnienia ubytków owłosienia w miejscach innych niż skóra głowy - np. brody lub brwi. Co więcej, zadowalające efekty obserwuje się także w przypadku obszarów pozbawionych owłosienia z powodu oparzeń czy przebytych chorób skóry.

Na sam koniec należy wspomnieć, że włosy mogą nadmiernie wypadać z wielu powodów, dlatego przed zdecydowaniem się na przeszczep, konieczne jest poddanie się szczegółowej diagnostyce. W większości przypadków łysienie leczy się przyczynowo, a transplantacja jest tzw. ostatnią deską ratunku.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Przeszczep włosów GHO

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 54

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…