Transplantacja włosów krok po kroku

Postępujący proces łysienia jest problemem, z którym zmaga się znaczna część mężczyzn, a także niektóre kobiety. Powolna i stopniowa utrata włosów generować może u wielu pacjentów problemy z nawiązywaniem bliższych relacji damo-męskich czy codziennym samopoczuciem lub samooceną. Jedną z metod, która umożliwia uzupełnienie powstałych ubytków owłosienia skóry głowy i pozwala na osiągnięcie jednych z najlepszych efektów kosmetycznych, jest tzw. zabieg transplantacji włosów.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Tak zwane łysienie androgenowe jest zdecydowanie najczęstszą przyczyną utraty włosów u mężczyzn. Męski hormon płciowy, czyli testosteron, odpowiada za wiele cech typowych dla męskiego fenotypu. Jedną z pochodnych testosteronu jest tzw. dihydrotestosteron (DHT), który wykazuje działanie sprzyjające wypadaniu włosów. Wszystko to odpowiada za typowy wizerunek i charakter męskiej łysiny z wyraźnie widocznymi i zaznaczonymi zakolami oraz cofniętą linią owłosienia. pasek_cennik}

Męskie mieszki włosowe, szczególnie te zlokalizowane w okolicy czołowej i skroniowej, wykazują dużą wrażliwość na DHT. Pod wpływem DHT dochodzi m.in. do obkurczenia mieszków włosowych, zahamowania syntezy składników włosa i ostatecznie jego wypadnięcia. Najmniejszą wrażliwość na DHT wykazują mieszki włosowe okolicy potylicznej i to one najczęściej stanowią materiał, który służy w zabiegu transplantacji włosów za okolicę dawczą poszczególnych jednostek do przeszczepu.

Jaki jest przebieg procesu transplantacji włosów krok po kroku?

Przygotowanie i kwalifikacja do zabiegu przeszczepu włosów wymaga m.in. przeprowadzania badania lekarskiego i wykonania niezbędnej diagnostyki laboratoryjnej, takiej jak morfologia krwi czy parametry i wskaźniki jej krzepliwości. Sam zabieg, poza zaprzestaniem przyjmowania odpowiednio wcześnie przez pacjenta niektórych leków, nie wymaga specjalnego przygotowania. Przeciwwskazaniem czasowym lub nawet trwałym do przeszczepu włosów mogą być jednak niektóre stany zapalne skóry głowy czy niewyrównane i przewlekłe choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, choroba niedokrwienna serca czy nadciśnienie tętnicze.

W zależności od podjętej wspólnie z lekarzem decyzji, zabieg przeszczepu włosów można przeprowadzić jedną z wielu dostępnych metod i technik. Poszczególne metody zabiegowe takie jak FUE, BHT, Strip czy S.A.F.E.R. różnią się pomiędzy sobą m.in. czasem trwania, sposobem pobierania i wszczepiania poszczególnych mieszków włosowych czy ceną.

Niezależnie od wybranej metody, zabieg przeszczepu włosów przeprowadza się najczęściej z zastosowaniem technik znieczulenia miejscowego, a po całej procedurze pacjent może zazwyczaj jeszcze tego samego dnia opuścić klinikę. Cały przebieg transplantacji włosów polega najogólniej na pobraniu przez operatora mieszków włosowych z okolicy dawczej, ich odpowiedniemu przygotowaniu i następczemu wprowadzeniu w określoną okolicę biorczą skóry głowy pacjenta. W zależności od wybranej techniki, mieszki włosowe pobiera się pojedynczo za pomocą specjalnych instrumentów (metoda BHT, FUE czy S.A.F.E.R.) lub z wykorzystaniem wypreparowanego wcześniej cienkiego paska owłosionej skóry głowy (technika Strip). Czas trwania zabiegu przeszczepu włosów zależy m.in. od ilości koniecznych do pobrania i przeszczepienia mieszków włosowych oraz wybranej w tym celu techniki. Przeważnie całość procedury rekonstrukcji owłosienia waha się w szerokim zakresie przeciętnie od 1,5 do-5 godzin.

Ostateczny efekt kosmetyczny zabiegu transplantacji włosów ocenia się najczęściej po upływie 6 miesięcy. Ma to związek z tym, że we wczesnym okresie powrotu do zdrowia, w wyniku szoku, związanego z manipulacją w obrębie tkanek pacjenta, dochodzi nierzadko do przejściowego wypadania włosów. Typowe dla okresu rekonwalescencji dolegliwości bólowe trwają zazwyczaj kilka dni, a pomocne w ich zwalczaniu mogą być ogólnodostępne środki przeciwbólowe. Czasowemu obrzękowi tkanek miękkich głowy można przeciwdziałać poprzez spanie z głową uniesioną w stosunku do tułowia o kąt około 45 stopni.

Cena transplantacji włosów w polskich klinikach waha się najczęściej w przedziale od 1 500 do nawet ponad 9 000 zł. Wpływ na ostateczną cenę procedury ma m.in. rodzaj wybranej techniki zabiegowej oraz zakres i ilość koniecznych do korekcji ubytków owłosienia.

Bibliografia: www.aad.org; www.webmd.com

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Przeszczep włosów FUT u mężczyzn

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 18

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…