Na głowie człowieka znajduje się średnio od 100 do 150 tys. włosów, z których dziennie wypada ok. 100 i jest to zjawisko całkowicie naturalne. Pojedynczy włos rośnie na głowie przez kilka lat (zwykle 3-4), po czym wypada a na jego miejscu z tego samego mieszka włosowego wyrasta nowy. Cykl taki zachodzi 20-30 razy w ciągu życia człowieka i jest on podzielony na trzy etapy:
- Anagen – faza wzrostu trwająca kilka lat. W tym czasie następuje wzrost nowego włosa, średnio 1-2 cm miesięcznie.
- Katagen – faza regresji. Okres trwający od 2 do 3 tygodni, w czasie którego włos obumiera.
- Telogen – faza spoczynku trwająca kilka miesięcy. Podczas niego martwy włos zostaje wypchnięty przez nowo rosnący. W fazie telogenowej powinno znajdować się nie więcej niż 15% wszystkich włosów rosnących w danym momencie na głowie
O nadmiernym wypadaniu włosów lub łysieniu mówimy wtedy, gdy liczba wypadających włosów jest znacząco większa niż 100 lub też nie odrastają one prawidłowo. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być rozmaite, m.in. choroby wrodzone i przewlekłe, działanie niektórych leków, stres, dieta uboga w witaminy i mikroelementy, dermatologiczne schorzenia skóry głowy.
Trichogram – co to jest?
Jednym z najczęściej wykonywanych badań w diagnostyce przyczyn łysienia jest tzw. trichogram, czyli badanie stanu cebulek włosowych. Badanie wymaga wyrwania około stu włosów i oceny ich pod mikroskopem w odpowiednim powiększeniu. Umożliwia to rozpoznanie patomechanizmów łysienia, określenie stopnia zaawansowania procesu chorobowego oraz ocenę postępów leczenia.
Do wykonania trichogramu nie jest konieczne skierowanie od specjalisty, jednak przed przeprowadzeniem wskazana jest konsultacja lekarska dla oceny jego zasadności (np. w przypadku chorób tarczycy, nadnerczy, zaburzeń czynności hormonalnej przysadki, jajników i niedoboru żelaza). Uzupełnieniem trichogramu jest laboratoryjne badanie krwi, które określi poziom hormonów, cynku, żelaza i magnezu.
Wskazania do wykonania trichogramu
Wykonanie trichogramu wskazane jest w każdym przypadku łysienia u kobiet, a także u mężczyzn, jeżeli rozpoznanie łysienia typu (androgenowego) nie jest u nich ewidentne. Trichogram jest także metodą diagnostyki genetycznie uwarunkowanych zespołów uszkodzenia łodygi włosa. Dla uzyskania najlepszego efektu badania włosów nie należy myć na około 3-4 dni przed zabiegiem. W tym czasie należy także zaniechać stosowania wszelkich kosmetyków do pielęgnacji włosów (pianki, żele, lakiery, odżywki itp.) oraz preparatów leczniczych. Jeżeli włosy były farbowane, powinien być widoczny 1 cm odrost. Koszt wykonania badania wynosi średnio 150 zł, przy czym ceny trichogramu zaczynają się od 100 zł.
Źródła:
- M. K. Ozturk, "Trichoscopy and Trichogram" (www.intechopen.com), Hair and Scalp Disorders, 2017
W walce z wypadaniem włosów bardzo ważne jest określenie przyczyny problemu, co umożliwi dobranie najskuteczniejszej terapii. Dlatego też powinno się wykonać zarówno profesjonalne badania, jak i zabiegi stanowiące terapię na wypadanie włosów. W przypadku problemu z łysieniem i nadmiernym wypadaniem włosów wykonuje się zarówno profesjonalne zabiegi z zakresu diagnostyki, jak i zabiegi na porost włosów. W ramach diagnostyki skorzystać można z badania Trichogram oraz Trichoskopii. Z kolei w zakresie leczenia wypadania włosów wykorzystać można mezoterapię igłową osoczem, mezoterapię igłową koktajlem witaminowym oraz zabieg Dermapen/Mezopen.