Narodowy Fundusz Zdrowia coraz częściej zgadza się na to, by polscy pacjenci leczyli się w zagranicznych ośrodkach. Jak twierdzi Andrzej Ryś, dyrektor w departamencie dyrekcji generalnej zdrowia i ochrony konsumentów w Komisji Europejskiej, polski system systematycznie adaptuje się do oczekiwań pacjentów i przygotowuje się do wprowadzenia opieki transgranicznej.
W 2011 roku NFZ wydał na zagraniczne zabiegi Polaków rekordową kwotę 17 mln 675 tys. zł. W pierwszym kwartale 2012 roku zgodę na leczenie wydano 40 pacjentom, a ich koszt zamknął się w wysokości 4 mln złotych.
Jakie schorzenia leczą za granicą Polacy?
Zgodę na zagraniczne leczenie w ramach NFZ dostają pacjenci, którzy nie mogą leczyć się w kraju, ponieważ brakuje odpowiedniego sprzętu lub czas oczekiwania na zabieg jest tak długi, że zagraża zdrowiu lub życiu danej osoby. Powodem do wydania zgody na zagraniczny wyjazd w celach leczniczych jest również sytuacja, gdy danego świadczenia się nie wykonuje. Takimi pacjentami są ludzie chorujący na rzadkie schorzenia – według prof. Ewy Andrzejewskiej, konsultanta łódzkiego w dziedzinie chirurgii dziecięcej, za granicę wysyłane są m.in. dzieci z patologicznymi zmianami w naczyniach krwionośnych. W Polsce brakuje specjalistycznego sprzętu koniecznego do leczenia tak rzadkich chorób (odpowiednich laserów), więc pacjenci wysyłani są do placówek w USA i Niemczech. W 2011 roku wyjechało ich 11. Podobnie jest z ortopedią – brakuje firm robiących protezy na miarę, więc w niektórych przypadkach zamawia się je w Niemczech.
Zgodę na leczenie otrzymują również pacjenci wymagający leczenia w zakresie genetyki klinicznej (w 2011 roku było 41 takich przypadków), akceptowane są także wnioski o zabiegi z zakresu ortopedii i traumatologii ruchu (30 pacjentów), radioterapii onkologicznej, okulistyki oraz położnictwa i ginekologii. Najczęściej Polacy leczą się w Niemczech (w 2011 roku NFZ sfinansował 113 zabiegów), na Wyspach Brytyjskich, Austrii i Belgii, popularnymi krajami są także: Holandia, Francja i USA (w 2011 roku w Stanach leczyło się 7 osób).
Już od 25 października 2013 roku każdy pacjent będzie mógł się leczyć w dowolnym kraju Unii Europejskiej. Wtedy zacznie obowiązywać unijna dyrektywa o leczeniu transgranicznym – obywatele Unii będą mogli poddać się zabiegowi w wybranym europejskim państwie. Jednak trzeba mieć na uwadze, że NFZ zwróci polskim pacjentom jedynie równowartość kosztów, jakie ponieśliby za leczenie w swoim kraju.
Źródło: Gazeta Prawna