Według statystyk turystyka medyczna stanowi 0,8% PKB Kostaryki. Z każdym kolejnym rokiem wzrasta liczba zagranicznych pacjentów pragnących przejść leczenie w tutejszych klinikach, zaoszczędzić pieniądze i przy okazji wypocząć. W 2009 roku kostarykańskie placówki odwiedziło 30 tysięcy turystów medycznych, rok później było ich 36 tysięcy, zaś w 2011 roku liczba cudzoziemców zainteresowanych usługami medycznymi wynosiła już 40 tysięcy.
Jak podaje krajowy instytut ds. turystyki, zdecydowana większość pacjentów-obcokrajowców to Kanadyjczycy i Amerykanie. Z podanych 40 tysięcy pacjentów z zagranicy 15 tysięcy stanowili turyści medyczni, którzy odwiedzili kostarykańskich stomatologów.
Leczenie zębów w Kostaryce
Bez wątpliwości największym zainteresowaniem cudzoziemców cieszą się gabinety stomatologiczne. Jak twierdzi część obcokrajowców, w Kostaryce zabiegi protetyczne są tańsze nawet o 80% niż np. w Kanadzie. To ogromny atut, który przyciąga do tego niewielkiego państewka rosnącą liczbę pacjentów z zagranicy.
Główną konkurencję na rynku turystyki medycznej stanowią dla Kostaryki Indie, Meksyk, Panama czy Brazylia. Jednak kraj posiada nad nimi przewagę w postaci odległości od Stanów Zjednoczonych. Będąc tak blisko, ma o wiele większe szanse na zainteresowanie pacjentów w porównaniu z krajami Poludniowej Ameryki, nie mówiąc już o państwach azjatyckich.
Kostaryka – groźna konkurencja dla USA
Amerykańscy stomatolodzy już dawno dostrzegli w kolegach z Kostaryki poważną konkurencję. Przykładają wiele starań do zniechęcania pacjentów do korzystania z zagranicznych zabiegów medycznych. Najczęściej podawanym przez nich argumentem jest niska jakość usług, idąca w parze z niską ceną. Jednak w przypadku kostarykańskich specjalistów to błędna teza – tutejsi lekarze dysponują równie nowoczesnym wyposażeniem gabinetu, co ich konkurenci z zagranicy. Prywatny sektor opieki medycznej w Kostaryce stoi na bardzo wysokim poziomie.
Jednym z amerykańskich projektów mogących zmniejszyć liczbę zagranicznych wyjazdów w celach leczniczych może być wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Ma to nastąpić do 2014 roku. Warto jednak zaznaczyć, że reforma nie będzie obejmować opieki dentystycznej, zatem można wysnuć wniosek, że Amerykanie dalej będą woleli leczyć się u kostarykańskich stomatologów – taniej, a równie profesjonalnie jak w USA.
Źródło: huffingtonpost.com, odkrywcy.pl
Proponuję tym razem artykuł pt. "Turystyka medyczna - kierunek Jarosław lub Tworki" :) to tak dla poprawy humoru...