Meksyk już od wielu lat kusi pacjentów z innych państw bogatą ofertą usług medycznych. Kraj stanowi atrakcyjną destynację dla turystów medycznych z USA nie tylko z powodu bezpośredniego graniczenia ze Stanami Zjednoczonymi – przyciąga ich przede wszystkim niskimi cenami i wysokim poziomem usług. Z drugiej strony, Amerykanie nie wahają się przed przekroczeniem meksykańskiej granicy, nawet jeśli uda im się dzięki temu zaoszczędzić zaledwie 10%-30% kwoty, jaką musieliby wydać u siebie. Decydują się na wyjazd również z powodu możliwości skorzystania z atrakcji turystycznych kraju i spędzenia w nim urlopu wypoczynkowego.
Kolejnym atutem Meksyku, przyciągającym każdego roku tysiące turystów medycznych ze Stanów i krajów Europy, jest duża liczba znakomicie wykwalifikowanych lekarzy posługujących się językiem hiszpańskim. Pracują w nowoczesnych klinikach i posługują się zaawansowanym technologicznie sprzętem medycznym – identycznym jak w ośrodkach w USA.
Na jakie zabiegi przyjeżdża się do Meksyku?
Największy odsetek zagranicznych pacjentów w Meksyku stanowią Amerykanie, którzy nie mogą sobie pozwolić na poddanie się drogiemu leczeniu we własnym kraju bądź są zmuszeni do zbyt długiego czekania na zabieg. Dotyczy to w dużej mierze bariatrii, ale według ekspertów w niedalekiej przyszłości cudzoziemcy będą odwiedzać meksykańskie ośrodki w celu poddania się podstawowym badaniom i leczeniu. W Hospital de la Familia (Mexicali) największą popularnością cieszą się chirurgiczne zabiegi leczenia otyłości. Abdominoplastyka powłok brzusznych, liposukcja oraz korekcja piersi kosztuje ok. 8 tys. dolarów, natomiast w Stanach Zjednoczonych za podobne zabiegi pacjent musiałby zapłacić dwa razy tyle.
Prócz operacji modelujących sylwetkę turyści medyczni korzystają z możliwości poddania się rehabilitacji i wyleczenia bólu kręgosłupa. Dużym powodzeniem cieszą się również zabiegi stomatologiczne, począwszy od wybielania zębów, a skończywszy na złożonym leczeniu z zakresu endodoncji. Meksyk oferuje zagranicznym gościom także zabiegi podwiązywania jajowodów.
Jak podają władze Mexicali, w 2011 roku miasto odwiedziło ponad 150 tys. zagranicznych turystów medycznych. Na leczenie oraz pobyt wydali ok. 8 mln dolarów, co stanowi sumę na tyle znaczącą, że Mexicali planuje usprawnić infrastrukturę oraz opracować specjalną strefę medyczną z hotelowymi zniżkami dla pacjentów i ułatwieniem komunikacji pomiędzy poszczególnymi miastami.
Źródło: mercopress.com, dziennikzwiazkowy.com, medicaltourismco.com