Włoska turystyka zdrowotna rozwija się prężnie od wielu lat, czerpiąc korzyści ze swoich wód geotermalnych. Kuracjusze ze wszystkich kontynentów przyjeżdżają do Włoch przez cały rok, wygrzewając się w gorących źródłach z dużą zawartością siarki, skutecznej przy dolegliwościach stawów, dyskopatiach i schorzeniach skórnych, a także zażywając upiększających kąpieli błotnych.
Ośrodki SPA i sanatoria przyciągają również osoby zmagające się z zaburzeniami metabolicznymi oraz reumatycznymi zapaleniami stawów. Leczenie w basenach termalnych, kąpiele błotne i inne lokalne zabiegi cechują się skutecznością w tak dużym stopniu, że zostały zatwierdzone przez włoski Departament Zdrowia i w wielu przypadkach służba zdrowia pokrywa ich koszt. Niedawne badania potwierdziły skuteczność okładów błotnych w leczeniu m.in. łuszczycy.
Włoskie źródła geotermalne
Wśród licznych ośrodków SPA, uzdrowisk i uznanych kurortów można wymienić takie miejsca jak Chianciano, Fiuggi czy Salsomaggiore. Wyjątkowo kusząca jest oferta uzdrowisk w Toskanii, regionu z dużą ilością basenów termalnych o wysokim nasyceniu siarki. Do najsłynniejszych należą siarkowe źródła pochodzenia wulkanicznego – Terme di Saturnia. Zawartość siarki wpływa korzystnie na stawy i skórę zażywających kąpieli osób. Woda w basenach ma stałą temperaturę 37°C, a jej czystość zapewniają wypływające ze skał strumienie o mocy ok.800 litrów na sekundę.
Popularnością cieszą się także tzw. termy papieży znajdujące się w okolicach Viterbo. Przez stulecia leczyli się tu dostojnicy kościelni, dzięki czemu okoliczne źródła zawdzięczają swoją potoczną nazwę. Ich temperatura jest dużo wyższa niż w Saturnii (wynosi od 40 do 56 C°), a duża zawartość siarki pomaga kuracjuszom cierpiącym na dyskopatie, nerwobóle i reumatyzm.
Oblegane są również toskańskie Montecatini Terme i wiele innych ośrodków we Włoszech. Lubiany przez turystów jest też region Terme Euganee i jego uzdrowiska – w tym Montegrotto, Battaglia, Abano i Galzignano, w których leczy się przede wszystkim choroby ortopedyczne i schorzenia pourazowe.
We Włoszech wody termalne są własnością publiczną, a prywatne ośrodki muszą posiadać zezwolenie na ich wykorzystywanie. Termalne uzdrowiska są zobowiązane do świadczenia usług lokalnym mieszkańcom m.in. przez włączenie do oferty zabiegów dotowanych przez państwo oraz zapewnienie na miejscu opieki medycznej. Zazwyczaj goście hotelowi mają do dyspozycji osobny kompleks basenów, natomiast miejscowi oraz turyści korzystający tylko z dziennego SPA mają dostęp do osobnego kompleksu.
Niestety sytuacja nie wyglada az tak ròzowo, jestem obywatelem wloskim, by leczyc zeby musze jezdzic za granice do Slowacji, Chorwacji czy Bulgari, u nas nie ma sanatoròw i jak chce z nich korzystac jade nawet na Litwe. To o czym sie wyzej pisze to pobyt u wòd bez zadnej rehabilitacji, najwyzej jak sie zaplaci za prywatny maszaz bardzo drogi, mozna miec zludzenie jakejs poprawy....sama woda i cieplym klimatem nie mozna wiele zdzialac, panstwo w niczym nie pomaga...Alberto