Zabiegi liposukcji, czyli odsysania tłuszczu, są najpopularniejszą metodą pozbycia się niechcianych depozytów tłuszczowych - lokalnie nagromadzonych "fałdek", niepoddających się działaniu diety ani ćwiczeń fizycznych.
Jedną z najnowszych odmian tego rodzaju procedur jest liposukcja wodna, określana angielskim skrótem WAL (Water-Jet Assisted Liposuction). Zabieg, przeprowadzany przy użyciu urządzenia o nazwie Body-Jet, pozwala przygotować tkankę tłuszczową do odessania poprzez przepłukiwanie roztworem soli fizjologicznej z dodatkiem lidokainy (służącej do znieczulenia pacjenta).
Liposukcja aparatem Body-Jet – czym jest i jak działa?
Urządzenie Body-Jet w trakcie zabiegu odsysania tłuszczu wykorzystuje dwukanałową kaniulę (rodzaj cienkiej i elastycznej rurki) przez którą roztwór wodny aplikowany jest w miejsce zabiegu. Wydostający się z dyszy płyn "uderza" w komórki tkanki tłuszczowej, powodując rozluźnienie i rozbicie jej struktury. Upłynniony tłuszcz jest następnie odprowadzany przez drugi kanał kaniuli, połączonej rurką z urządzeniem ssącym. W zależności od potrzeby, kaniule mogą mieć różną długość, średnicę, konstrukcję oraz ostrość otworów."Podczas zabiegu, poprzez niewielkie nacięcie w skórze, lekarz wprowadza w tkankę tłuszczową kaniulę z cienkim, ukierunkowanym, pulsującym strumieniem roztworu w kształcie wachlarza. Strumień ten wnika w przestrzeń międzykomórkową, rozluźnia jej strukturę, nie niszcząc przy tym bardziej włóknistych struktur, takich jak tkanka łączna, nerwy czy naczynia krwionośne. Ma moc podobną do silnego strumienia prysznicowego, w związku z czym nie wywołuje efektu "rozrywania" tkanki. Podczas infiltracji lekarz wykonuje kaniulą łagodne ruchy, podobne do ruchu smyczka a kaniula z łatwością prześlizguje się przez tkankę uwalniając adipocyty, czyli niepożądane komórki tłuszczowe przeznaczone do usunięcia" – wyjaśnia dr Wiesław Bieńkowski, specjalista chirurgii plastycznej z Bydgoszczy.
Zabiegi liposukcji wodnej urządzeniem Body-Jet wykonywane są najczęściej w celu likwidacji nagromadzonej lokalnie tkanki tłuszczowej w okolicach talii, brzucha, boczków, wewnętrznej i zewnętrznej strony ud oraz ramion. Dodatkową zaletą jest możliwość wykorzystania pozyskanego tłuszczu do przeszczepu w inne partie ciała, np. do zabiegu powiększania biustu.
"Do tej pory dokonywano przeszczepów w sposób bardziej inwazyjny! Tłuszcz mający służyć do przeszczepu odsysano wpierw mechanicznie. Jednak wtedy komórki te były w dużym stopniu zniszczone i wymagały dodatkowego opracowania. W związku z tym efekty były gorsze, a powikłania występowały częściej. W wypadku BODY JET tkankę tłuszczową można od razu, bezpośrednio specjalną kaniulą podać do piersi czy pośladków" - mówi dr Jakub Brągoszewski z warszawskiej SkinClinic.
Procedura zalecana jest przede wszystkim pacjentom o niewielkiej do umiarkowanej nadwadze, niewielkim do umiarkowanego stopniu zwiotczenia skóry, a także w przypadkach przeszczepu własnego tłuszczu. Wśród przeciwwskazań wymienia się m.in. ciążę, niewyrównaną cukrzycę czy zaburzenia, związane z kolagenem, a także choroby układu krążenia oraz zaburzenia krzepnięcia krwi.