Radiofrekwencja (RF), czyli wykorzystanie terapeutycznych właściwości prądów o częstotliwości fal radiowych, znajduje coraz szersze zastosowanie we współczesnej kosmetologii i dermatologii estetycznej. Jedną z jej odmian są nieinwazyjne zabiegi tzw. radiotermolizy zmian skórnych z wykorzystaniem amerykańskiego urządzenia Lamprobe. Metoda jest skuteczna, szybka i precyzyjna dzięki kontroli intensywności wytwarzanych impulsów energii. Urządzenie Lamprobe posiada europejski certyfikat bezpieczeństwa CE oraz atest amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA).
Procedura radiotermolizy Lamprobe jest wykorzystywana w terapii szerokiego spektrum zmian chorobowych i likwidacji niedoskonałości skóry, takich jak:
- zamykanie naczynek krwionośnych i małych teleangiektazji (tzw. pajęczynek)
- zamykania naczyniaka gwiaździstego (tzw. znamię pająkowate )
- zamykanie naczyniaka wiśniowego (plamki Campbell de Morgana )
- usuwanie włókniaków i brodawek płaskich
- usuwanie prosaków (małe białe lub żółtawe grudki), kaszaków, żółtaka (xanthelasma)
- osuszanie ropnych krostek trądzikowych
- odblokowania porów
Radiotermoliza Lamprobe – jak to działa?
Lamprobe działa na zasadzie przyciągania płynów międzykomórkowych na powierzchnię lub w obrębie nieregularności skóry. Istotą zabiegu jest użycie specjalnej elektrody, precyzyjnie przykładanej w rejonie poddanych zabiegowi zmian skórnych. W momencie przepływu przez elektrodę energii fali radiowej wytwarza się efekt termokoagulacji (termolizy), czyli obkurczenia a następnie zwłóknienia zmiany skórnej lub naczynka. Oznacza to po prostu ścinanie cząsteczek białka budującego tkankę. Naczynko zostaje zamknięte, uszczelnione, a co najważniejsze mniej widoczne.Procedura usuwania zmian skórnych metodą radiotermolizy jest bardzo szybka, usunięcie pojedynczej zmiany trwa ok. 2-5 sekund. Zabieg większości przypadków jest jednorazowy, nie wymaga powtarzania i może być stosowany samodzielnie lub jako uzupełnienie innych terapii kosmetologicznych (np. mikrodermbrazji lub oxydermbrazji).
Ważną cechą odróżniającą Lamprobe od rozwiązań starszej generacji jest fakt, że elektrody zabiegowe nie nagrzewają się w trakcie zabiegu, nie dochodzi więc do ryzyka poparzenia skóry. Zabieg nie wymaga stosowania znieczulenia i wkłuwania igieł a dyskomfort pacjenta w trakcie jego przeprowadzania jest minimalny (odczucie delikatnego "szczypnięcia").
Trzy dni przed rozpoczęciem zabiegu oraz dwa tygodnie po jego zakończeniu należy unikać kąpieli słonecznych oraz korzystania z solarium, natomiast 24 godziny przed i po usunięciu zmian nie spożywać alkoholu. Przeciwwsazaniem do zabiegu są m.in. choroby bakteryjne i wirusowe skóry, otwarte rany w miejscu operowania elektrody, ciąża, hemofilia i przyjmowanie środków zmniejszajacych krzepliwość krwi.