Badanie USG, wykorzystujące ultradźwięki, jest jednym z powszechnie stosowanych narzędzi w diagnostyce. Chociaż sposób wytwarzania ultradźwięków za pomocą kryształów piezoelektrycznych opracowano w latach 80’ XIX wieku, dopiero blisko 60 lat później po raz pierwszy zostały wykorzystane w medycynie.
W 1956 roku Ian Donald zastosował ultradźwięki, by zmierzyć obwód główki płodu. Dwa lata później Donald i Brown opracowali 2-wymiarową technikę USG, która umożliwiła uwidocznienie guza narządów rodnych u kobiety. Niedługo później Japończycy opracowali sposób na wykorzystanie zjawiska dopplerowskiego do pomiarów przepływu krwi. Obecnie aparaty ultrasonograficzne stanowią niezbędne narzędzie diagnostyczne.
Jakie zastosowanie diagnostyczne ma USG Doppler żył i tętnic kończyn dolnych?
Niektóre objawy, dotyczące kończyn dolnych, jak powstawanie owrzodzeń, zmiany koloru skóry czy dolegliwości bólowe, mogą mieć różne przyczyny. Zwykle odpowiednio zebrany przez lekarza wywiad naprowadza go na właściwe rozpoznanie, jednak nie pozwala na jego potwierdzenie. Dlatego dla chirurgów naczyniowych, flebologów czy angiologów, zajmujących się odpowiednio chorobami żył oraz naczyń, USG Doppler żył i tętnic kończyn dolnych stanowi niezbędne narzędzie diagnostyczne. Pomaga rozpoznać zaburzenia przepływu w naczyniach tętniczych, wywołanych miażdżycą, oraz przejawy niewydolności zastawek żylnych, sugerujących przewlekłą niewydolność żylną. Interpretacja tych obrazów zależy w dużej mierze od umiejętności i doświadczenia wykonującego badanie specjalisty.
Badanie USG Doppler żył i tętnic kończyn dolnych jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne, dlatego można je wykonywać u pacjentów w każdym wieku. Może być też wielokrotnie powtarzane, co pozwala zobrazować postępy leczenia. Nie trzeba się do niego przygotowywać. Aby umożliwić przewodzenie ultradźwięków przez warstwy skóry, na głowicę aplikowany jest żel. Następnie lekarz prowadzi głowicę wzdłuż przebiegu naczyń, w poszukiwaniu wskazujących na chorobę zmian. Po ich obejrzeniu przystępuje się do badania przepływów, korzystając z techniki dopplerowskiej. W trakcie badania przepływów krwi maszyna wydaje różne dźwięki i szumy, które dla specjalisty stanowią dodatkową wskazówkę diagnostyczną.
Przepływ krwi w badaniu USG Doppler jest obrazowany za pomocą kolorów. Niebieski oznacza przepływ krwi w kierunku przeciwnym do głowicy, a czerwony – skierowany jest ku niej. Mieszanie się kolorów sugeruje obecność przeszkody, sprawiającej turbulentny przepływ. Może być nią np. blaszka miażdżycowa w tętnicy lub skrzeplina krwi w żyłach. Dlatego badanie USG Doppler jest istotną częścią diagnostyki zatorowości płucnej, a także innych powikłań zakrzepicy żył powierzchownych i głębokich. USG Doppler umożliwia też zmierzenie szybkości przepływów, która w obecności miażdżycy ulega zmniejszeniu. Badanie wykonuje się w pozycji leżącej, chociaż niektóre próby mogą wymagać zmiany pozycji ciała na stojącą, ale nie stanowi to dyskomfortu dla pacjenta.
Cena badania USG Doppler żył i tętnic kończyn dolnych w większości polskich miast wynosi około 100 - 200 zł. Poza wynikiem badania, otrzymywanym od razu, zwykle w cenę wliczona jest również konsultacja lekarska.
Źródła: www.radiopaedia.org www;123sonography.com