Jednym z najpopularniejszych obecnie sposobów walki z otyłością jest tak zwane balonikowanie żołądka. Zabiegowi implantacji mogą poddać się pacjenci cierpiący z powodu otyłości, których wskaźnik masy ciała (BMI) jest równy bądź przekracza 27 kg/m2. Wymagania kwalifikacyjne do implantacji balonu są mniej restrykcyjne niż te, związane z inwazyjnymi metodami chirurgicznymi. Sam zabieg jest dość prosty i trwa zazwyczaj około 30 minut. Chirurg implantuje wówczas (przy pomocy endoskopu) balon żołądkowy i wypełnia go solą fizjologiczną lub powietrzem. Procedura przeprowadzana jest w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym bądź przy podawaniu leków przeciwbólowych, sedujących i zwiotczających mięśnie. Czuwa nad tym lekarz anestezjolog.
Kiedy usuwa się balon żołądkowy?
Usunięcie balonu z żołądka ma miejsce po sześciu miesiącach terapii. Zabieg odbywa się w placówce, w której wykonywano zabieg, niemniej może zostać przeprowadzony przez innego lekarza, który wcześniej musi szczegółowo zapoznać się z dokumentacją medyczną danego pacjenta. Co ważne, pacjent musi być świadomy pewnych wymagań dotyczących procedury. Na 24 godziny przed planowanym usunięciem balonu nie powinien spożywać żadnych pokarmów, a na 12 godzin także płynów. Ponadto pacjent powinien zapewnić sobie pomoc innych osób, które pomogą mu w powrocie do domu - ze względu na stosowane znieczulenie nie powinno się prowadzić pojazdów w dniu zabiegu.
Jak wygląda proces usunięcia balonu?
Proces usunięcia z żołądka balonu przebiega bardzo podobnie jak jego implantacja. Stosowane jest krótkotrwałe znieczulenie ogólne, a lekarz przy pomocy gastroskopu poprzez jamę ustną dostaje się do żołądka, gdzie opróżnia balon z zawartości i go usuwa. Bezpośrednio po procedurze pacjent odpoczywa, a po paru godzinach jest już w stanie opuścić klinikę. Co ważne, po usunięciu balonu z żołądka pacjent powinien pozostać pod ścisłą kontrolą dietetyka, który pozwoli mu zachować, a nawet zwiększyć rezultaty terapii. Okres życia z balonem powinien być bowiem czasem pracy pacjenta nad sobą i swoim stylem życia. To głównie od niego będzie zależało czy i jak długo będzie się utrzymywał efekt leczenia otyłości balonem żołądkowym. Wedle dotychczas przeprowadzonych badań, oceniających skuteczność metody balonu żołądkowego, średnia utrata masy ciała w trakcie całej kuracji waha się w granicach 16-20 kg.
Źródła:
- Osama Hamdy, "Obesity" (emedicine.medscape.com)
- Joshua T. Evans, Mark H. DeLegge, "Intragastric balloon therapy in the management of obesity: why the bad wrap?" (pubmed.ncbi.nlm.nih.gov), Journal of Parenteral and Enteral Nutrition, 2011