Usunięcie balonu żołądkowego po zakończeniu leczenia

Jak zgodnie informują wszystkie światowe oraz lokalne organizacje ochrony zdrowia, otyłość to jeden z największych zdrowotnych problemów naszych czasów. Niepokojące statystyki udowadniają jak ważne jest podjęcie odpowiednich działań leczniczych i prewencyjnych, które pomogą skutecznie walczyć z problemem bądź zmniejszać ryzyko jego wystąpienia.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Jednym z najpopularniejszych obecnie sposobów walki z otyłością jest tak zwane balonikowanie żołądka. Zabiegowi implantacji mogą poddać się pacjenci cierpiący z powodu otyłości, których wskaźnik masy ciała (BMI) jest równy bądź przekracza 27 kg/m2. Wymagania kwalifikacyjne do implantacji balonu są mniej restrykcyjne niż te, związane z inwazyjnymi metodami chirurgicznymi. Sam zabieg jest dość prosty i trwa zazwyczaj około 30 minut. Chirurg implantuje wówczas (przy pomocy endoskopu) balon żołądkowy i wypełnia go solą fizjologiczną lub powietrzem. Procedura przeprowadzana jest w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym bądź przy podawaniu leków przeciwbólowych, sedujących i zwiotczających mięśnie. Czuwa nad tym lekarz anestezjolog.

Kiedy usuwa się balon żołądkowy?

Usunięcie balonu z żołądka ma miejsce po sześciu miesiącach terapii. Zabieg odbywa się w placówce, w której wykonywano zabieg, niemniej może zostać przeprowadzony przez innego lekarza, który wcześniej musi szczegółowo zapoznać się z dokumentacją medyczną danego pacjenta. Co ważne, pacjent musi być świadomy pewnych wymagań dotyczących procedury. Na 24 godziny przed planowanym usunięciem balonu nie powinien spożywać żadnych pokarmów, a na 12 godzin także płynów. Ponadto pacjent powinien zapewnić sobie pomoc innych osób, które pomogą mu w powrocie do domu - ze względu na stosowane znieczulenie nie powinno się prowadzić pojazdów w dniu zabiegu.

Warto wiedzieć: Przed samym zabiegiem pacjent jest poddawany badaniu przedmiotowemu oraz badaniom laboratoryjnym, o zakresie których decyduje lekarz przeprowadzający zabieg.

Jak wygląda proces usunięcia balonu?

Proces usunięcia z żołądka balonu przebiega bardzo podobnie jak jego implantacja. Stosowane jest krótkotrwałe znieczulenie ogólne, a lekarz przy pomocy gastroskopu poprzez jamę ustną dostaje się do żołądka, gdzie opróżnia balon z zawartości i go usuwa. Bezpośrednio po procedurze pacjent odpoczywa, a po paru godzinach jest już w stanie opuścić klinikę. Co ważne, po usunięciu balonu z żołądka pacjent powinien pozostać pod ścisłą kontrolą dietetyka, który pozwoli mu zachować, a nawet zwiększyć rezultaty terapii. Okres życia z balonem powinien być bowiem czasem pracy pacjenta nad sobą i swoim stylem życia. To głównie od niego będzie zależało czy i jak długo będzie się utrzymywał efekt leczenia otyłości balonem żołądkowym. Wedle dotychczas przeprowadzonych badań, oceniających skuteczność metody balonu żołądkowego, średnia utrata masy ciała w trakcie całej kuracji waha się w granicach 16-20 kg.

Źródła:


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Usunięcie balonu żołądkowego metodą endoskopową

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 66

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…