usuwanie tatuażu blizny

Chirurgiczne usunięcie tatuażu to skuteczna metoda, szczególnie przy barwnikach opornych na laseroterapię. Zabieg polega na wycięciu skóry z tatuażem i zszyciu rany, a w przypadku dużych tatuaży stosuje się przeszczep skóry. Choć metoda jest bezbolesna i efektywna, wiąże się z ryzykiem blizn. Artykuł omawia różne aspekty procedury, w tym przygotowanie, gojenie oraz koszty, pomagając pacjentom w podjęciu świadomej decyzji.

Data aktualizacji
Czas czytania
4 min.

Obecnie istnieje kilka sposobów usuwania barwnika, który znajduje się pod skórą i tworzy tatuaż. Jednym z nich jest usunięcie chirurgiczne bez lub z wykorzystaniem przeszczepu skóry. Metoda ta została zaakceptowana przez FDA w 1966 r. W przypadku, gdy wymiary tatuażu są niewielkie, sprawa jest stosunkowo prosta.

Zabieg polega na wycięciu skóry, w której zgromadzony jest barwnik, a przeciwległe końce powstałej rany zbliża się do siebie przy pomocy szwów chirurgicznych, aby przyśpieszyć gojenie i zminimalizować proces bliznowacenia.

Chirurgiczne usunięcie tatuażu może być najlepszą metodą w przypadku, gdy chodzi o tatuaż wykonany z wykorzystaniem barwników niepoddających się działaniu laseroterapii lub z tzw. tatuażem pourazowym (np. cząstki asfaltu obecne pod skórą w wyniku wypadku samochodowego).

Informacja: Usunięcie chirurgiczne tatuażu jest często stosowane, gdy inne metody, jak laseroterapia, zawodzą.

Natomiast, gdy mamy do czynienia z dużym tatuażem zajmującym znaczną powierzchnię ciała, nie wyklucza to możliwości leczenia chirurgicznego. W takim przypadku wykorzystuje się przeszczep skóry, aby uzupełnić powstały po usunięciu tatuażu ubytek.

Zalety i ograniczenia chirurgicznego usuwania tatuażu

usuwanie tatuażu gojenie

Chirurgiczne usunięcie tatuażu jest efektywną metodą, która pozwala na usunięcie całego tatuażu. Dzięki temu, że zabieg jest przeprowadzony po znieczuleniu, procedura jest bezbolesna. Obecnie metodę stosuje się przede wszystkim, gdy inne metody leczenia zawiodły lub nie mogą być stosowane.

Jednakże, warto pamiętać, że chirurgiczne usunięcie tatuażu może prowadzić do powstania blizn. Ryzyko powstawania blizn jest większe przy większych tatuażach i zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta do gojenia się ran. Dlatego ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o zabiegu skonsultować się z doświadczonym chirurgiem plastycznym, który oceni ryzyko i korzyści związane z procedurą.

 Pamiętaj: Ryzyko powstawania blizn po zabiegu chirurgicznym jest większe przy większych tatuażach.

Alternatywą dla chirurgicznego usunięcia tatuażu jest laseroterapia, która często jest pierwszą linią leczenia. Laseroterapia jest mniej inwazyjna i często daje lepsze wyniki estetyczne, ponieważ minimalizuje ryzyko powstawania blizn. Warto jednak pamiętać, że skuteczność laseroterapii może różnić się w zależności od rodzaju i koloru barwnika użytego w tatuażu.

Procedura chirurgicznego usuwania tatuażu

Chirurgiczne usunięcie tatuażu z przeszczepem skóry składa się z dwóch etapów. Najpierw chirurg wycina skalpelem skórę, w której znajduje się tatuaż. Następnie powstały w ten sposób ubytek wypełnia przeszczepem skóry. Cały zabieg poprzedza pobranie fragmentu skóry z innego miejsca.

Ciekawostka: Skórę do przeszczepu najczęściej pobiera się z miejsc, które łatwo ukryć pod ubraniem, takich jak uda czy pośladki.

Najczęściej skórę pobiera się z przednio-bocznych powierzchni ud lub pośladków, czyli miejsc, które można ukryć pod bielizną i ubraniem. Rana po takim przeszczepie goi się samoistnie, co trwa średnio 7-28 dni. Taki fragment skóry „kładzie się” na miejsce, gdzie wcześniej był tatuaż.

W przypadku, gdy tatuaż jest niewielki, zabieg może być przeprowadzony w ambulatorium lub gabinecie w znieczuleniu miejscowym (do skóry miejscowo podaje się środek znieczulający). Gdy rozmiary tatuażu są większe, zabieg wykonywany jest w klinice/szpitalu i często wymaga znieczulenia ogólnego.

Przygotowanie do zabiegu

tatuaż na nadgarstku

Przed zabiegiem chirurg dokładnie omawia z pacjentem cały proces oraz możliwe powikłania. Ważne jest, aby pacjent był świadomy wszystkich etapów i konsekwencji związanych z procedurą.

Proces gojenia po zabiegu

Proces gojenia po zabiegu chirurgicznym wymaga starannej opieki. Przez pierwsze dni po zabiegu zaleca się unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego, stosowanie sterylnych opatrunków oraz regularne kontrole u lekarza.

Ważne: Po zabiegu unikanie słońca oraz stosowanie kremów z filtrem jest kluczowe dla prawidłowego gojenia skóry.

Blizny mogą wymagać dodatkowej pielęgnacji, w tym stosowania specjalnych kremów przyspieszających gojenie i poprawiających wygląd skóry.

Opieka pooperacyjna

Po zabiegu pacjent powinien unikać słońca i stosować kremy z filtrem na obszary, gdzie przeprowadzono zabieg. Regularne wizyty kontrolne u lekarza pozwalają monitorować proces gojenia i w razie potrzeby modyfikować zalecenia pielęgnacyjne.

Koszty i czynniki wpływające na cenę zabiegu

Koszty zabiegu mogą zależeć od kilku czynników, m.in. od wielkości tatuażu i rodzaju stosowanego znieczulenia. Mogą wahać się od 3500 zł do nawet 7450 zł. Dodatkowe koszty mogą pojawić się w związku z konsultacjami przed- i pooperacyjnymi, a także ewentualnymi dodatkowymi zabiegami korygującymi.

Warto również wspomnieć, że cena może różnić się w zależności od lokalizacji kliniki oraz doświadczenia chirurga. Zawsze warto skonsultować się z kilkoma specjalistami, aby uzyskać pełny obraz dostępnych opcji i wybrać najlepszą dla siebie.

Porównanie kosztów z innymi metodami

Podczas rozważania kosztów warto porównać je z cenami innych metod usuwania tatuażu, takich jak laseroterapia, aby podjąć świadomą decyzję.

Źródła:

  • Samira Sharma, Kavita Kumari, Reena Makhni, "Tattoo Removal using Surgical Techniques: Experience with 350 Cases", International Journal of Scientific Study,6(11), 2019
  • Sammy Othman, Omar Elfanagely, Kevin Klifto, "Surgical Excision and Reconstruction of Tattoo Following Hypersensitivity", Eplasty, 22, 15, 2022
  • Gaurav Dash, Anant Patil, Martin Kassir i inni, "Non-laser treatment for tattoo removal", Journal of Cosmetic Dermatology, 22(1), 74-78, 2023
  • Mohammad Ashraf Ganatra, Hammad Ashraf Ganatra, "Surgical management of tattoos", Pakistan Journal of Medical Sciences, 23(5), 685-688, 2007

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Usunięcie chirurgiczne tatuażu z przeszczepem skóry

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…