Usunięcie polipów szyjki macicy

Uwypuklenia śluzówki zlokalizowane w obrębie szyjki macicy określane są mianem polipów szyjki macicy. Wykrywane są niejednokrotnie podczas rutynowych badań ginekologicznych. Polipy szyjkowe mogą być przyczyną różnych dolegliwości. Zdiagnozowanie polipów jest wskazaniem do ich usunięcia.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Polipy szyjki macicy są dość częstą patologią. Występują u kobiet w wieku od 30 do 50 lat. Polipy zwykle nie dają objawów i wykrywane są podczas rutynowych badań ginekologicznych. Mogą być jednak przyczyną krwawień z dróg rodnych i nieswoistych stanów zapalnych pochwy. U kobiet cierpiących na polipy znacznie częściej występują nieregularne krwawienia miesięczne, plamienia i upławy. Ból pojawia się, jeśli polipy osiągną znaczne rozmiary.

Przyczyny powstawania polipów macicy

Polipy powstają z powodu przerostu nabłonka gruczołowego. Zwykle występują pojedynczo, ale może ich być więcej. Najczęściej są uszypułowane, co oznacza, że większy fragment tkanki połączony jest wąskim pasmem unaczynionego nabłonka ze śluzówką szyjki macicy. Zaliczane są do guzów łagodnych, które charakteryzują się niskim ryzykiem zezłośliwienia. Ich wzrost stymulowany jest przez zaburzenia gospodarki hormonalnej, a konkretnie podwyższony poziom estrogenów. Jeśli u danej pacjentki raz wykryto polip, prawdopodobieństwo nawrotu tej patologii jest znacznie wyższe niż u zdrowych kobiet.

2024/07/202/GIN
Nie odkładaj zdrowia na później
Kiedy ostatni
raz byłaś
u ginekologa?
Umów się na wizytę ginekologiczną ze zniżką i zadbaj o swoje zdrowie już dziś.

Uwaga: Wzrost polipów na macicy stymulowany jest przez zaburzenia gospodarki hormonalnej, w głównej mierze przez podwyższony poziom estrogenów.

Usuwanie polipów szyjki macicy

Leczeniem z wyboru polipów szyjkowych jest ich usunięcie. Przed zabiegiem ważne jest, aby wyleczyć wszystkie stany zapalne pochwy, a na zabieg zgłosić się w pierwszej fazie cyklu – zaraz po ustąpieniu krwawienia miesięcznego.

W pierwszym etapie uszypułowany polip wykręca się, a następnie łyżeczkuje kanał szyjki macicy, aby usunąć szypułę polipa. Niekiedy istnieje konieczność poszerzenia kanału szyjki macicy. Zabieg jest krótki – trwa do 15 minut.

Usunięcie polipa jest niebolesne, choć łyżeczkowanie może być nieprzyjemne, dlatego wykonywane jest znieczuleniu miejscowym lub krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym.

W przypadku większych polipów lub gdy są one trudniej dostępne, może być konieczne użycie histeroskopii operacyjnej. Histeroskopia pozwala na wprowadzenie przez szyjkę macicy do jej wnętrza cienkiego, oświetlonego przyrządu z kamerą, co umożliwia lekarzowi dokładne obejrzenie polipa i jego usunięcie za pomocą narzędzi operacyjnych.

Czy wiesz, że: Usuwanie polipów na szyjce macicy jest bezpiecznym i skutecznym zabiegiem, który pozwala na rozwiązanie problemów związanych z obecnością polipów, takich jak nieregularne krwawienia czy problemy z płodnością.

Czy polipy macicy są groźne?

Pomimo że polipy są zmianami łagodnymi, to pobrany podczas zabiegu materiał musi zostać obowiązkowo przesłany do badania histopatologicznego, aby wykluczyć obecność komórek rakowych. Usunięcie polipów określane jest mianem zabiegu diagnostyczno-leczniczego. Zabieg wykonywany jest w ramach chirurgii jednego dnia i po dwugodzinnej obserwacji pacjentka może udać się do domu. Wynik badania histopatologicznego dostępny jest na wizycie kontrolnej po dwóch tygodniach.

Rekonwalescencja po zabiegu

Po zabiegu mogą występować niewielkie krwawienia i plamienia do momentu zagojenia się rany po usuniętym polipie. Podczas rekonwalescencji należy przestrzegać zwykłych zasad higieny, unikać kąpieli w basenach, przegrzewania ciała i intensywnego wysiłku fizycznego. Współżycie można rozpocząć po dwóch tygodniach.

Zabiegi usunięcia polipów szyjki macicy przeprowadzane są w szpitalach na oddziałach ginekologicznych i w odpowiednio wyposażonych przychodniach. Wykonują go wszystkie ośrodki posiadające umowę z NFZ. Polipy można też usunąć prywatnie. W Krakowie zabieg usunięcia polipów wraz z wyłyżeczkowaniem szyjki macicy i badaniem histopatologicznym usuniętej zmiany kosztuje 550 złotych.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Usunięcie polipa szyjki macicy

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…