Usuwanie cellulitu laserem‎

W latach dwudziestych poprzedniego wieku zespół francuskich lekarzy przedstawił na gremium Paryskiego Towarzystwa Medycznego „Rapport sur la cellulite” stanowiący opis nowego schorzenia nazwanego cellulitem, w przebiegu którego w obrębie tkanki podskórnej obserwuje się obrzęki i zwłóknienia tworzące na powierzchni skóry charakterystyczne nierówności. Cellulit, którego określenie wywodzi się najprawdopodobniej od francuskiego słowa „cellule” oznaczającego komórkę, jest nie tylko estetycznym ale również zdrowotnym problemem wielu kobiet.

Data publikacji
Czas czytania
10 min.

Cellulit występuje w miejscach ciała, w których deponowana jest podskórna tkanka tłuszczowa, takich jak uda, pośladki, brzuch, ramiona i łydki. Skóra pokryta jest warstwą naskórka, pod naskórkiem znajduje się skóra właściwa z licznymi tworami takimi jak włosy, gruczoły potowe i łojowe. Pod skórą właściwą leży tkanka tłuszczowa, która składa się z komórek tłuszczowych nazywanych adipocytami w różnej fazie rozwoju oraz z naczyń krwionośnych, tkanki nerwowej i fibroblastów. Adipocyty białej tkanki tłuszczowej przechowują tłuszcz w postaci trójglicerydów stanowiących rezerwę energetyczną organizmu. Komórki te mogą zwiększać swoje wymiary gdy zachodzi potrzeba zmagazynowania większej ilości tłuszczu. Co ciekawe w tym przypadku może również dochodzić do powstawania nowych komórek tłuszczowych. Podobnie w czasie chudnięcia adipocyty mogą nie tylko zmniejszać swoje rozmiary dzięki ubywającemu z nich tłuszczowi ale także mogą ulegać eliminacji lub przeobrażeniu w mniej wyspecjalizowane komórki.Adipocyty w tkance tłuszczowej otoczone są elementami tkanki łącznej. Przegrody łącznotkankowe u osób dotkniętych cellulitem często ułożone są prostopadle lub pod kątem 45º a u osób wolnych od tej dolegliwości częściej mają przebieg równoległy.

Pojawiające się w przebiegu cellulitu zmiany w obrębie tkanki tłuszczowej oraz zaburzenia mikrokrążenia powodują stwardnienie włókien tkanki łącznej. Naukowcy uważają, że ze zmiany cellulitowe są zależne od poziomu estrogenów dlatego występują głównie u kobiet i często nasilają się po okresie dojrzewania, w czasie ciąży, czy pod koniec cyklu miesięcznego, podczas stosowania antykoncepcji i hormonalnej terapii zastępczej. Rolę w powstawaniu i utrzymywaniu cellulitu pełnią także czynniki genetyczne, środowiskowe i dietetyczne. W skórze z cellulitem występują zagłębienia i uwypuklenia ze względu na jej nieregularne napięcie. Za efekt wizualny skórki pomarańczowej odpowiada także obrzmienie naskórka oraz rozszerzone pory skóry.

Rodzaje cellulitu i stopnie jego zaawansowania

Tworzenie się cellulitu jest procesem ciągłym. Zmiany powstające w podskórnej tkance tłuszczowej z reguły pogłębiają się z czasem, przechodząc w formę bardziej zawansowaną. Cellulit pierwszego stopnia rozpoznawany jest wtedy, kiedy występuje już obrzęk i zmiany w krążeniu stwierdzane są w specjalistycznych badaniach ale na zewnątrz skóra nie wygląda na nierówną czy pofałdowaną. W drugim stopniu zaawansowania cellulit obserwowany jest po ściśnięciu fałdu skóry. Trzeci stopień cellulitu to widoczna bez dodatkowych czynności skórka pomarańczowa. W ostatnim czwartym stopniu zaawansowania w skórze dochodzi do powstawania stwardniałych guzków związanych ze zwłóknieniem tkanki podskórnej. Inny podział wyróżnia cellulit wodny, lipidowy i cyrkulacyjny.

Cellulit wodny często dotyka szczupłe kobiety i związany jest z zakłóceniami w rytmie gospodarki hormonalnej i nieprawidłowościami w krążeniu krwi i limfy. Woda i tłuszcz w przebiegu cyklu miesięcznego, w jego drugiej połowie, przemieszczają się kierunku zewnętrznej warstwy skóry i tkanki tłuszczowej. Cellulit pojawia się szczególnie w okolicy bioder, ud i ramion a ponieważ ma charakter obrzękowy, wywołuje doznania ociężałości i opuchnięcia oraz wrażenie naciągniętej skóry. Cellulit lipidowy natomiast dotyczy tkanki tłuszczowej i występuje u osób z jej nadmiarem. Postacią mieszaną dwóch opisanych form cellulitu jest cellulit cyrkulacyjny. Wyróżniamy także twardą i wiotką postać cellulitu. Postać twarda częściej obserwowana jest u młodych, aktywnie fizycznych, często szczupłych kobiet. W tej postaci występują zmiany o płaskim ułożeniu i chociaż jest ona mało widoczna, bez leczenia może zwiększyć swój stopień zaawansowania. U kobiet po 40 roku życia przeważa postać wiotka cellulitu, gdzie wraz ze zmianą elastyczności tkanek następuje zmiana proporcji pomiędzy zmniejszającą się tkanką mięśniową i powiększającą się tkanką tłuszczową.

Laserowe zabiegi na cellulit – charakterystyka i przebieg

Z najbardziej popularnych zabiegów zwalczających cellulit należy wymienić metody wykorzystujące masaż, drenaż limfatyczny, liposukcję i światło laserowe. Laser (ang. Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) to urządzenie działające na zasadzie wzmocnienia światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania. Medycyna korzysta z dobrodziejstwa laserów od wielu lat a kosmetyczne zastosowania laserów w dermatologii estetycznej stanowi od lat dziewięćdziesiątych najbardziej intensywnie rozwijający się obszar laseroterapii. Lasery wykorzystywane w zabiegach antycellulitowych wykazują różne parametry pracy w zależności od stosowanej metody. Ponizej klika przykładowych sposobów na wykorzystanie lasera do walki z cellulitem.

Zabieg Cellulaze

W celu pozbycia się cellulitu kliniki proponują poddanie się zabiegowi o nazwie Cellulaze urządzeniem firmy Cynosure, ze specjalną technologią powodującą bardziej dokładne dojście do tkanki. W zabiegu tym wykorzystywany jest laser Nd:YAG o długości fali 1440 nm, którego działanie skupia się na rozbijaniu zbitych grudek tłuszczu, przecinania zwłókniałych przegród oraz napięciu i uelastycznieniu tkanki. Usuwanie cellulitu metodą Cellulaze odbywa się na sali zabiegowej a rozpoczyna się obrysowaniem na skórze małych, występujących obok siebie obszarów, które poddane zostaną działaniu lasera. Następnie wykonywane jest nakłucie w znieczuleniu miejscowym, później poprzez nakłucie wprowadzana jest sonda, przez którą podawany jest środek znieczulający cały operowany obszar. Czasami stosuje się dodatkowo krótkotrwałe znieczulenie dożylne. Następnie wprowadzany jest pod skórę światłowód i laser oddziałuje na tkankę tłuszczową, łącznotkankowe przegrody tłuszczowe i skórę, wykorzystując 3 zakresy długości fal. Zabieg trwa około 1 - 1,5 godziny.  Po zabiegu może się zdarzyć, że wystąpią skutki uboczne w postaci niewielkiego dyskomfortu, opuchlizny, zasinienia i brak czucia w rejonie poddanym zabiegowi.

Całkowite ustąpienie wszystkich tych dolegliwości występuje po 3 miesiącach od zabiegu. Jeszcze tego samego dnia, po godzinnym odpoczynku, pacjent może iść do domu a na następny dzień po zabiegu może wrócić do pracy. Po zabiegu należy przez pewien czas stosować rajstopy kompresyjne. Efekty zabiegu zaczynają być widoczne już po 3 - 12 miesiącach po zabiegu i utrzymują się co najmniej 12 miesięcy. Zabieg Cellulaze jest zabiegiem jednorazowym a dr Marcin Ambroziak z Kliniki Ambroziak przekonuje, że prowadzenie higienicznego trybu życia może uzyskany efekt utrzymać nawet przez kilka lat. Według danych producenta systemu, sprężystość skóry mierzona 6 miesięcy po zabiegu wzrasta średnio o 32% w porównaniu do sprężystości przed zabiegiem. Przeciwwskazania do przeprowadzeniu zabiegu Cellulaze to między innymi przyjmowanie leków przeciwpłytkowych, niektórych leków przeciwzapalnych lub leków o właściwościach fototoksycznych, infekcje, otwarte rany występujące w obrębie obszaru zabiegowego, operacje brzuszne w wywiadzie w ostatnim czasie, przepuklina, wrzody okrężnicy i podobne zaburzenia, operacja na obszarze zabiegowym w ciągu ostatnich 12 miesięcy, zapalenie żył, bliznowce, choroby o podłożu immunologicznym, przebyty zawał serca, kłopoty z układem krążenia, ciąża czy przewlekłe infekcje.

Usuwanie cellulitu AccuShape

Laser AccuSculpt firmy Lutronic o długości fali 1444 nm wykorzystuje się podczas nowoczesnego zabiegu o nazwie AccuShape, przeznaczonego do likwidacji lub znaczącej redukcji cellulitu na udach, pośladkach, brzuchu i ramionach i innych okolicach ciała, w których cellulit występuje. Zabieg podobnie jak Cellulaze jest rodzajem liposukcji laserowej. Laser AccuSculpt wyposażony jest w światłowód, wprowadzający wiązkę pod powierzchnię skóry po uprzednim znieczuleniu nasiękowym. Działanie lasera polega na rozbijaniu komórek tłuszczowych, przecinaniu przegród łącznotkankowych, modelowaniu, liftingu oraz poprawie napięcia skóry poddanej zabiegowi okolicy ciała przez co osiągane jest pozabiegowe wyrównanie skóry oraz jej ujędrnienie. Cały zabieg trwa od 1 do 2 godzin. Płynny tłuszcz pochodzący z rozbitej tkanki tłuszczowej jest albo odsysany strzykawką albo pozostawiany do wchłonięcia. Po zabiegu pacjent nosi przez kilka dni opatrunek uciskowy. Efekty zabiegu są trwałe jednak można je zaobserwować stopniowo, w ciągu 10 dni do kilku tygodni po zabiegu. Przeciwwskazaniami do lipolizy laserowej metodą AccuShape są choroby nerek, wątroby, serca, zaburzenia krzepnięcia krwi, cukrzyca oraz choroby skóry.

Likwidacja cellulitu  I-lipo

Innym rodzajem zabiegu na cellulit, w którym stosuje się promienie lasera jest zabieg I-lipo. Wykorzystywany jest tu diodowy laser umożliwiający frakcyjną redukcje tkanki tłuszczowej FFR (ang. Fractional Fat Reduction). Wiązka lasera emitowana jest w postaci kolumnowej, co powoduje kontrolę w zakresie ilość uwolnionego tłuszczu i zapobiega nadmiernemu rozluźnieniu tkanki po zabiegach. Laser I-lipo służy nie tylko do usuwania cellulitu ale jest również pomocny w redukcji tkanki tłuszczowej i kształtowaniu sylwetki. Jako laser diodowy działa w dolnym zakres światła widzialnego i powoduje rozkład trójglicerydów zawartych w adipocytach do glicerolu i wolnych kwasów tłuszczowych. Powstałe metabolity przechodzą do układu limfatycznego a następnie mogą być wykorzystywane przez organizm jako paliwo energetyczne. Cały proces dzieje się bez fizycznego uszkodzenia adipocytów oraz sąsiednich komórek i tkanek. Dodatkowo laser biostymulacyjny działając na węzły chłonne, pozytywnie wpływa na drenaż limfatyczny.

Zabieg I-lipo podzielony jest na cztery etapy. W etapie pierwszym wykonywane są trzy pomiary obwodowe, każdy z nich co 4 cm. Następnie w drugim etapie przykładane są głowice I-lipo, które wyposażone są w 9 diod laserowych. Etap trzeci to 10 minutowy czas działania lasera w określonym polu zabiegowym, w etapie czwartym i piątym komórki tłuszczowe opróżniane są z trójglicerydów i w postaci kwasów tłuszczowych i glicerolu trafiają do krążenia limfatycznego. Transport limfatyczny jest wspomagany działaniem lasera biostymulacyjnego, którego głowice umieszcza się w rejonie najbliżej położonych węzłów chłonnych. W celu uzyskania satysfakcjonujących efektów zabieg należy powtórzyć w 6 - 8 seriach z odstępami wynoszącymi 2 do 3 dni. Przeciwskazania do poddania się leczeniu cellulitu metodą I-lipo obejmują ciążę, epilepsję, choroby nowotworowe, terapię ziołami i lekami fotooksycznymi, obecność metalowych lub silikonowych implantów w bezpośredniej bliskości miejsca zabiegowego, występowanie problemów dermatologicznych, chorób układu krążenia i chorób o charakterze autoimmunologicznym.

Zabieg TriActive

Triactive to urządzenie firmy Cynosure, którym przeprowadzany jest zabieg redukcji cellulitu przy pomocy trzech różnych metod takich jak: laser diodowy, krioterapia oraz głęboki masaż i drenaż limfatyczny. Działanie lasera diodowego ma na celu stymulację odbudowy naczyń obecnych w tkance podskórnej, krioterapia służy zminimalizowaniu obrzęku natomiast drenaż limfatyczny i masaż działają na obieg limfy a tym samym na pozbycie się przez organizm produktów przemiany materii. W efekcie pacjent uzyskuje poprawę w zakresie widoczności cellulitu i zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej oraz większą jędrność skóry. W gabinecie dermatologii ogólnej estetycznej i laserowej Dermis redukcja cellulitu tą metodą poprzedzana jest badaniem termograficznym, które jest powtarzane po serii zabiegów aby pokazać uzyskaną poprawę mikrokrążenia w skórze i tkance podskórnej. Zabieg trwa 30 - 60 minut i zaleca się około 10 - 15 serii raz lub dwa razy w tygodniu. Poprawę wyglądu skóry obserwuje się już po 2 – 3 zabiegach. Do przeciwskazań leczenia cellulitu metodą TriActive należą przede wszystkim skłonności do powstawania żylaków oraz naczyniaków, ostre stany chorobowe, czynna choroba nowotworowa i ciąża.

Jaką metodę wybrać do usuwania cellulitu ?

Zakres laserowych zabiegów na cellulit jest szeroki, jednak inna metoda jego usuwania może być bardziej odpowiednia dla danej pacjentki. Przykładowo według dr Kamili Szarmach z gabinetu Dermis, lipoliza nie u wszystkich osób da zamierzony efekt w postaci wygładzenia nierówności skóry. W przypadku osób z zaburzeniami krążenia odpowiedniejszy do przeprowadzenia będzie zabieg TriActive. Ceny usuwania cellulitu przy pomocy laserów w zależności od zastosowanego typu urządzenia i rodzaju zabiegu również są zróżnicowane i mieszczą się w Polsce w zakresie od stu do kilku - kilkunastu tysięcy złotych. Za granicą są to kwoty stosunkowo wyższe i za zabieg TriActive w brytyjskiej Royal Tunbridge Wells Skin & Laser Clinic trzeba zapłacić od 130£ wzwyż a Cellulaze wykonana w obrębie pojedynczego obszaru ciała w niemieckiej klinice Aesthetix kosztuje 2600E.

Część środowiska medycznego jak przekonuje dr Patrycja Stankiewicz-Habrat, nie postrzega cellulitu jako schorzenie tylko jako stan niemalże fizjologiczny, podczas gdy pozostali nazywają cellulit chorobą. Nie ulega jednak wątpliwości, że wrażenie estetyczne jakie pozostawia skórka pomarańczowa powoduje, że wiele kobiet poszukuje sposobu na jej redukcję. Wybór lasera do walki z cellulitem jest właściwym i charakteryzującym się dużą skutecznością podejściem do problemu jednak jak zaznacza dr Adam Gumkowski z AGklinik należy pamiętać, że w utrzymaniu efektu kuracji ważna jest także dieta i aktywność fizyczna.

Źródła: www.imp.gda.pl, www.unm.edu, informahealthcare.com, www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed, www.derma-news.pl/ekspert/pliki_pdf/Ekspert_nr_2014_40.pdf, http://www.usa.lutronic.com/pdf/ACCUSCULPT-BR_4100147900_US.pdf

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

Agata30 8 lata temu

mialam okropny cellulit na posladkach, pilam gigantyczne ilosci wody, trenowalam na silowni, chodzilam na basen. efekty byly beznadziejne. w pewnym momencie nawet sie zalamalam, bo przeciez to nie byla do konca moja wina. mam 30 lat, pracuje na dwoch etach i nie mam czasu, aby zajac sie sportem zawodowo. kolezanka mnie oswiecila! mowila; Agata, idz do specjalisty, zrobi ci zabieg i po problemie. na poczatku bylam sceptycznie nastawiona - dopiero pozniej zdalam sobie sprawe, ze zaryzykuje. umowilam sie na wizyty, poszlam na kilka zabiegow i...wreszcie zaczal sie mna interesowac moj facet :) problem zniknal, dostalam kilka super rad od lekarza i wreszcie nabralam pewnosci siebie. Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Laserowe usuwanie cellulitu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…