Co jest przyczyną cellulitu? Przede wszystkim nieprawidłowości w hormonalnej równowadze ciała. Dlatego pomarańczowa skórka często zaczyna pojawiać się już w okresie dojrzewania, wzmagając się np. w trakcie ciąży. Jednak nie pojawia się z dnia na dzień - proces jej wytwarzania jest długofalowy. Według skali makroskopowej wyróżnia się cztery stopnie nasilenia zmian. Stopień 0 oznacza pojawienie się małych bruzdowań widocznych w momencie ujęcia fałdu skórnego. Stopień 1 to zagłębienia widoczne po ujęciu w fałd tkanki podskórnej. Stopień 2 wiąże się z zaburzeniami w tkance tłuszczowej mającymi formę guzków i grudek oraz zagłębieniami widocznymi podczas napięcia mięśni. Ostatnia faza (określana jako 3) to zwiększenie się guzków i guzów, które rozdzielone są widoczną tkanką i widoczne nawet w momencie spoczynku.
Inną skalą określającą nasilenie cellulitu jest skala termograficzna. W 1 stopniu widać nakrapiany, plamisty obraz zbytniej przepuszczalności włosowatych naczyń. Jest lekko oddzielony od niedokrwiennych ognisk. Stopień 2 charakteryzuje się zwiększonymi ogniskami przekrwienia, otoczonymi obszarami niedokrwiennymi. W 3 stopniu obraz guzków i grudek przyjmuje formę tzw. leopardziej skóry. Z kolei stopień 4 to już sporych rozmiarów wybarwiające się na ciemno obszary hypotermiczne.
Niezależnie od stopnia zaawansowania skórki pomarańczowej można ją leczyć systemem Cellulaze Triplex Cynosure.
Czym jest system Cellulaze Triplex Cynosure?
System Cellulaze Triplex Cynosure to technologia liposukcji laserowej używanej do usuwania zmian spowodowanych cellulitem. Ten małoinwazyjny zabieg chirurgiczny upiera się o ultranowoczesny system laserowy, którego zadaniem jest ujędrnianie skóry. Fala laserowa ma 3 różnorodne długości, dzięki którym skóra ciała zostaje mocno obkurczona, tkanka tłuszczowa rozpuszczona, a tkanka włóknista z cellulitem - usunięta. Zaletą metody jest nie tylko potwierdzona badaniami skuteczność, ale też znaczne skrócenie okresu rekonwalescencji. Pacjent bezpośrednio po zabiegu może już wrócić do codziennych obowiązków. Dzięki znieczuleniu miejscowemu nie odczuwa dolegliwości bólowych.
Przed wykonaniem zabiegu systemem Cellulaze Triplex Cynosure wymagana jest konsultacja lekarska, w trakcie której specjalista zleci podstawowe badania krwi i wykluczy przeciwwskazania do terapii. Gdy wyniki badań są dobre, pacjentowi na sali zabiegowej podawane jest znieczulenie miejscowe. Kolejny krok to wykonanie przez lekarza małego nakłucia i wprowadzenie przez nie do tkanki tłuszczowej cienkiego światłowodu służącego do naświetlania skóry, tkanki tłuszczowej oraz łącznotkankowych tłuszczowych przegród. Cały zabieg trwa od 30 minut do półtorej godziny, w zależności od wielkości leczonego obszaru. Po nim klient musi jeszcze przez godzinę odpocząć, po czym może iść do domu.
Od razu po zabiegu widoczna jest około 20-procentowa poprawa w zakresie napięcia skóry i redukcji cellulitu. Okolica poddawana terapii może być obrzęknięta przez kilka tygodni, co ustąpi samodzielnie. Na ostateczne efekty trzeba czekać ok. 3 miesięcy i utrzymają się one nawet kilka lat. Należy też pamiętać o noszeniu bielizny pozabiegowej (przez ok. 2 tygodnie), którą otrzyma się w gabinecie. Również przez 14 dni odradza się ograniczenie uprawiania sportów oraz opalania się.
Leczenie systemem Cellulaze Triplex Cynosure - gdzie jest przeprowadzane?
Powyższy zabieg należy do procedur wymagających od lekarza dużej precyzji i użycia specjalistycznego sprzętu. W związku z tym jego ceny nie należą do najniższych. Przykładowo, w warszawskiej klinice Ambroziak (al. gen. Władysława Sikorskiego 13/U1) za leczenie systemem Cellulaze Triplex Cynosure zapłaci się od 6 000 złotych do 12 000 złotych. Terapię przeprowadza również klinika Mariacki (3 placówki w Warszawie), a wycena zabiegu ustalana jest po wstępnej konsultacji lekarskiej.
Przeciwwskazania
W trakcie konsultacji kwalifikującej do zabiegu lekarz musi wykluczyć szereg przeciwwskazań. Należą do nich przewlekłe infekcje, ciąża czy otwarte rany w obszarze poddawanym leczeniu. Z terapii muszą także zrezygnować osoby mające problemy z krążeniem, zażywające wybrane leki (zwłaszcza przeciwzapalne, trombolityczne, przeciwpyłowe bądź antykolagulanty), jak również pacjenci, którzy w niedawnym czasie byli poddawani operacjom brzusznym.