Usuwanie naczyniaków laserem

Naczyniaki (inaczej znamiona naczyniowe) to nieprawidłowo rozszerzone naczynia krwionośne. Mogą występować w każdym narządzie ciała, najczęściej jednak pojawiają się na skórze twarzy i na tułowiu, nieco rzadziej na kończynach dolnych bądź górnych. W większości przypadków przybierają łagodną postać i nie wymagają leczenia bądź usuwania, jednak czasami jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest ich usunięcie. Jednym ze sposobów eliminacji naczyniaków jest zabieg z użyciem lasera naczyniowego.

Czas czytania
1 min.

Naczyniaki i ich powstawanie są związane z nieprawidłowym wzrostem naczyń krwionośnych. U dorosłych występują naczyniaki gwiaździste, złożone z sieci mniejszych naczyń promieniście rozchodzących się od jednego większego (centralnego). Natomiast zmiany występujące u dzieci można podzielić na dwa rodzaje: jamiste, mające postać cienko- lub grubościennych jam wypełnionych krwią, oraz płaskie, odróżniające się od pierwszego rodzaju tym, iż nie wystają ponad powierzchnię skóry. Naczyniaki jamiste mogą niekiedy ustępować samoistnie.

Nieestetyczne zmiany naczyniowe pojawiają się na skórze u 10% niemowlaków w postaci łagodnych zmian naczyń krwionośnych. Nie wymagają leczenia, a jedynie obserwacji. Inaczej jest w przypadku naczyniaków olbrzymich – gwałtownie się powiększają, a ich lokalizacja i rozmiar zagrażają zdrowiu i życiu dziecka, więc konieczna jest interwencja lekarza. Podczas konsultacji i badania specjalista podejmie decyzję o wdrożeniu najlepszej metody leczenia.

Laseroterapia naczyniaków

Naczyniaki można leczyć farmakologicznie poprzez stosowanie preparatu w tabletkach znanego pod nazwą Propranolol – to organiczny środek chemiczny wywołujący zahamowanie wzrostu zmian i ich wchłanianie. Usuwa się je również operacyjnie, wykorzystując przy tym jedną z kilku dostępnych obecnie technik zabiegowych: wymrażanie (krioterapię), wycinanie przy użyciu skalpela, a także lasery naczyniowe stanowiące najnowocześniejszą metodę leczenia skórnych zmian naczyniowych. System cechuje się wybiórczym działaniem na hemoglobinę i melaninę przy jednoczesnej minimalizacji wpływu lasera na skórę i naskórek. Przy pomocy zielonego światła lasera naczyniowego wywołuje się proces fotokoagulacji bądź odparowywania zmian naczyniowych typu naczyniaki gwiaździste, a także płaskie i jamiste. System jest skuteczny również w usuwaniu plam starczych, piegów i zmian barwnikowych.

Zazwyczaj poddaje się leczeniu laserowym naczyniaków dorosłych pacjentów oraz młodzież w wieku szkolnym. U dzieci zabiegi przeprowadza się wyłącznie ze wskazań klinicznych. Terapia odbywa się etapowo (powtarza się wizyty u lekarza co 1-2 miesiące), a liczba seansów z użyciem lasera jest uzależniona od stopnia zaawansowania zmian naczyniowych. Przez 3 dni po zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego i sauny, a przez miesiąc nie wolno opalać miejsc poddanych działaniu lasera. Bezpośrednio po terapii może wystąpić lekkie zaczerwienienie bądź obrzęk, jednak powinny ustąpić w ciągu kilku dni.

Źródło: naczyniaki.com

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Naczyniaki - usuwanie laserem

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…