Naczyniakami nazywa się zmiany nowotworowe o charakterze łagodnym, które zbudowane są z naczyń krwionośnych. Istnieje kilka ich podtypów, wśród nich są m.in. postać jamista czy włośniczkowa. Najczęściej występują one u dzieci (u których mają tendencję do samoistnego zanikania), bywają jednak osoby, u których pojawiają się one dopiero w trakcie życia.
Mimo, że naczyniaki nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, część pacjentów chciałoby je usunąć – zwłaszcza dotyczy to tych, u których naczyniaki obecne są na twarzy bądź mają duże rozmiary. Osoby te mogą skorzystać z leczenia z użyciem urządzenia Photoderm.
Usuwanie naczyniaków światłem i laserem – Photoderm
Technologia Photoderm została wprowadzona na rynek przez firmę ESC Medical System Ltd. Jej twórcy zamontowali w urządzeniu dwie głowice: pierwsza emituje, w trybie pulsacyjnym, szerokowidmowe (500 – 1200 nm) światło wysokoenergetyczne, druga natomiast zawiera laser typu Nd:YAG, którego fala cechuje się długością 1064 nm.
Podczas zabiegu zmiana podlegająca usunięciu poddawana jest kolejnym cyklom naświetlania (tzw. pulsom). Parametry dotyczące światła pulsacyjnego dobierane są indywidualnie, decyduje o nich lekarz przeprowadzający zabieg uwzględniając typ występującej u pacjenta zmiany. Aplikacje energii mają na celu doprowadzenie do zjawiska fototermolizy. Dochodzi do niej dzięki temu, że obecna w czerwonych krwinkach substancja – hemoglobina – pochłania emitowaną energię, po czym dochodzi do wzrostu temperatury w obszarze poddawanym zabiegowi i, ostatecznie, do wystąpienia koagulacji.
Efektem wymienionych procesów jest zjawisko, w którym dochodzi do uszkodzenia ścian naczyniaka i po upływie czasu następuje jego zanik. Czasami odbywa się to już po jednej sesji terapeutycznej, w przypadku zmian większych mogą być konieczne kolejne naświetlania (z zachowaniem przerwy o długości czterech do sześciu tygodni).
Usuwanie naczyniaków przy pomocy Photoderm jest zabiegiem przeprowadzanym w trybie ambulatoryjnym, pacjent bezpośrednio po nim może udać się do domu. Zaletą metody jest fakt, że występujące po jej zastosowaniu podrażnienia są krótkotrwałe i mają niewielkie nasilenie, a należą do nich zaczerwienienie skóry, uczucie pieczenia oraz niewielkie obrzęki. W razie ich wystąpienia redukcja przykrych objawów jest możliwa poprzez użycie substancji przeciwbólowych oraz środków nawilżających.
Po przebyciu leczenia pacjent musi pamiętać o ochronie skóry przed:
- działaniem promieniowania słonecznego (poprzez stosowanie kremów ochronnych z wysokim filtrem);
- wszelkimi urazami (powinno się zrezygnować na czas około tygodnia z takich aktywności jak intensywne ćwiczenia czy masaże).
Ze względu na małą inwazyjność metody istnieje niewiele sytuacji, które uniemożliwiają poddanie się leczeniu. Zaliczane są do nich okres ciąży, cukrzyca, przyjmowanie niektóre leków (przeciwkrzepliwych czy tych substancji, które zwiększają wrażliwość skóry na światło słoneczne) oraz stany, w których u pacjenta występuje zwiększona tendencja do powstawania blizn.
Poza usuwaniem naczyniaków, urządzenie Photoderm jest stosowane w zabiegach odmładzających, zamykaniu drobnych poszerzonych naczyń krwionośnych (tzw. pajączków) na nogach i twarzy oraz w terapii żylaków nóg.
Opracowano na podstawie: www.skin-vein.com; www.institutomedicolaser.com