Metoda usuwania tkanki tłuszczowej CoolSculpting posiada udowodnioną skuteczność na podstawie szeroko zakrojonych badań naukowych. Podwaliny pod tą technologię dali dr Dieter Manstein i dr R. Rox Anderson z Wellman Center for Photomedicine w Massachusetts General Hospital. W 2008 roku ci lekarze z placówki dydaktycznej Harwardzkiej Szkoły Medycznej odkryli, że podskórna tkanka tłuszczowa jest bardziej wrażliwa na zimno niż otaczające ją organy. Ich praca naukowa ukazała się w czasopiśmie Lasers in Surgery and Medicine tym samym udowadniając, że kontrolowane ochłodzenie adipocytów powoduje selektywny ubytek tkanki tłuszczowej bez uszkodzenia otaczającej go skóry.
CoolSculpting jako metoda usuwania tkanki tłuszczowej
Zabieg CoolSculpting korzysta ze zjawiska kriolipolizy. Polega ona na rozpadzie tkanki tłuszczowej pod wpływem niskiej temperatury. Adipocyty, czyli komórki tłuszczowe, wystawiane są na działanie kontrolowanego zimna, czego wynikiem jest krystalizacja zawartych w nich trójglicerydów. Zachodzi ona w wyższej temperaturze w tych tkankach, które zawierają więcej trójglicerydów w stosunku do wody. Z tego powodu zabieg usuwania tkanki tłuszczowej CoolSculpting jest całkowicie bezpieczny dla otaczającej skóry. Dodatkowym czynnikiem potęgujący efekt tej procedury jest indukcja stanu zapalnego. Jego skutkiem jest trawienie adipocytów przez komórki układu odpornościowego. W efekcie ulegają one apoptozie – zaprogramowanej śmierci komórki, a zawarte w nich tłuszcze transportowane są za pomocą układu chłonnego.
Zabieg CoolSculpting przeznaczony jest dla osób, chcących pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z miejsc nie poddających się modelowaniu w trakcie ćwiczeń fizycznych lub korzystania diety. Jest on świetną alternatywą dla wszystkich, którzy nie chcą skorzystać z procedur chirurgii plastycznej. Idealnym kandydatem jest osoba w dość dobrej kondycji fizycznej, która chce pozbyć się od jednej do kilku średniej wielkości fałd z różnych okolic ciała. Należy podkreślić, że metoda CoolSculpting nie służy do redukcji masy ciała czy leczenia otyłości. Tym samym nie może zastąpić liposukcji.
Usuwanie nadmiaru tkanki tłuszczowej CoolSculpting rozpoczyna się od wstępnej wizyty, na której sylwetka pacjenta poddawana jest wnikliwej ocenie i opracowywany jest szczegółowy plan zabiegowy. W zależności od ilości tkanki tłuszczowej, niektóre obszary mogą wymagać powtórzenia procedury. Przed podjęciem ostatecznej decyzji pacjenci powinni zapoznać się z szczegółami, dotyczącymi technologii CoolSculpting i wyrazić na świadomą zgodę na przeprowadzenie zabiegu.
Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Wskazane jest jedynie, aby w dniach go poprzedzających wypijać co najmniej 1,5 litra wody na dobę. Sama procedura polega na zassaniu za pomocą próżniowego aplikatora wybranej okolicy. Następnie dochodzi do schłodzenia tkanek przez panele delikatnie obejmujące ciało. W tym czasie system czujników dba, aby cały obszar był równomiernie oziębiany i procedura przebiegała w pełni bezpiecznie. Podczas zabiegu pacjent nie odczuwa bólu ani dyskomfortu. Po jego zakończeniu skóra może być chwilowo zaczerwieniona i tkliwa ale nie ma przeciwwskazań do tego, aby od razu powrócić do codziennych aktywności. Całość trwa od 1 do 3 godzin i można ten czas wykorzystać na pracę na laptopie, lekturę czy obejrzenie filmu.
Ceny zabiegu CoolSculpting wahają się od 900 zł za przyłożenie małej głowicy do 1 900 zł za dużą głowicę. Koszt zabiegów łączonych ustalany jest indywidualnie.
Źródła: Klimmer S. et al., Safety and efficacy of cryolipolysis for non invasive reduction of submental fat, Laser in Surgery and Medicine 2015; Gabriel N. et al., Cryogenic Lipolysis: The Latest and Greatest in Noninvasive Fat Reduction, Plastic Surgical Nursing 2014:4(34), 171–172; www.coolsculpting.com