Klasyczne procedury liposukcji chirurgicznej, polegające na wprowadzeniu do tkanki tłuszczowej sondy połączonej z aparatem ssącym, za pomocą którego usuwano nadmiar tłuszczu, coraz częściej zastępowane są urządzeniami opartymi na technologiach laserowych. Światowym liderem tego typu rozwiązań jest amerykańska firma Lutronic Inc., mająca w swojej ofercie m.in. urządzenie do liposukcji (lipolizy) laserowej AccuSculpt.
Wskazania do zabiegu AccuSculpt
Za pomocą zabiegu AccuSculpt możliwe jest m.in.:
- usuwanie nadmiaru tkanki tłuszczowej z "opornych" miejsc, takich jak brzuch, biodra, uda i ramiona,
- korekta i wymodelowanie rysów twarzy (AccuLift) – m.in. bruzda nosowo-wargowa, policzki, szyja, obszar wokół ust,
- leczenie nadpotliwości pach poprzez nieodwracalne usunięcie termiczne gruczołów potowych,
- dodatkowo, zachodząca termiczna przebudowa skóry i tkanki podskórnej zwiększa jej napięcie i powoduje efekt liftingu.
Zalety technologii laserowej AccuSculpt

AccuSculpt wykorzystuje światło lasera neodymowo-yagowego (Nd:Yag) o długości fali 1444 nm. Fala ta, bardzo silnie pochłaniana przez tłuszcz, zapewnia trzykrotnie większą efektywność rozbijania komórek tłuszczowych w stosunku do starszych laserów Nd:Yag pracujących na falach długości 1064 nm lub 1320 nm. To przekłada się na dużo krótszy czas zabiegu i lepsze efekty.
Do zalet lipolizy laserowej AccuSculpt należą:
- precyzja – możliwe jest usunięcie małych i średnich objętości tłuszczu na wybranych obszarach,
- znikomą inwazyjność – zabieg jest praktycznie bezkrwawy i tym samym obarczony minimalnym ryzykiem powikłań,
- bezpieczeństwo – krótki czas trwania pojedynczego impulsu laserowego ogranicza rozprzestrzenianie się ciepła, eliminując ryzyko uszkodzenia sąsiadujących tkanek.
AccuSculpt – przebieg zabiegu
Procedura laserowej liposukcji AccuSculpt polega na wykonaniu nacięcia skóry o szerokości ok. 1 mm i wprowadzeniu w obszar tkanki tłuszczowej lub podskórnie (twarz, pachy) cienkiego światłowodu o średnicy 0,6 mm. Emitując promieniowanie laserowe, rozbija błony komórek tłuszczowych, doprowadzając do uwolnienia ich zawartości.
Komórki tłuszczowe zamieniane są w emulsję, która w ciągu kilku kolejnych dni jest wchłaniana i wydalana przez organizm na drodze normalnych procesów metabolicznych. Istnieje również możliwość odessania płynnego tłuszczu strzykawką lub specjalnym urządzeniem.
Pod wpływem temperatury i wewnętrznego naświetlania następuje także pobudzenie fibroblastów do produkcji nowych włókien kolagenowych, w wyniku czego skóra ulega napięciu. Eliminuje to efekt wiotkiej i "wiszącej" skóry, jaki może pojawić się po klasycznym odessaniu tkanki tłuszczowej.
Promieniowanie laserowe zamyka naczynia krwionośne, dzięki czemu krwawienie jest ograniczone do minimum i znacznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia zsinień czy obrzęków.
Bezpieczeństwo i skuteczność AccuSculpt
Przed przystąpieniem do zabiegu AccuSculpt, konieczna jest ocena stanu zdrowia pacjenta. Należy wziąć pod uwagę, że zabieg może nie być odpowiedni dla wszystkich. Istnieją przeciwwskazania, takie jak ciąża, choroby nowotworowe, aktywne infekcje skórne w miejscu planowanego zabiegu, czy skłonność do bliznowacenia.

Porównanie z innymi metodami redukcji tkanki tłuszczowej pokazuje, że lipoliza laserowa AccuSculpt oferuje mniej inwazyjną alternatywę dla klasycznej liposukcji, z krótszym czasem rekonwalescencji. Jednakże, efektywność i bezpieczeństwo mogą różnić się w zależności od indywidualnych cech pacjenta i obszaru ciała poddawanego zabiegowi.
Zasadność wykonania zabiegu zależy także od typu skóry i masy ciała pacjenta. Podczas gdy AccuSculpt może być stosowany u osób z różnym typem skóry, nie jest zalecany dla osób z dużą nadwagą, ponieważ jego efektywność jest ograniczona w przypadku większych ilości tkanki tłuszczowej.
Rekonwalescencja i efekty po zabiegu AccuSculpt
Efekty zabiegu są częściowo widoczne bezpośrednio po jego przeprowadzeniu, jednak na całkowite, w pełni ustabilizowane rezultaty trzeba zazwyczaj poczekać około dwóch miesięcy. W zależności od obszaru, na którym przeprowadzany ma być zabieg, czas jego trwania waha się od 30 do 90 minut.
Rekonwalescencja po zabiegu AccuSculpt jest stosunkowo szybka. Większość pacjentów może wrócić do codziennych czynności już po kilku dniach, choć zaleca się unikanie intensywnego wysiłku fizycznego przez kilka tygodni. Obrzęki i zasinienia, jeśli wystąpią, zwykle ustępują w ciągu kilku dni.
Ograniczenia i wyzwania związane z zabiegiem AccuSculpt:
- konieczność ścisłego przestrzegania zaleceń pozabiegowych,
- nieodpowiedni dla osób z dużą nadwagą,
- możliwość konieczności powtórzenia zabiegu dla osiągnięcia pożądanych efektów.
Źródła:
- Dariuz Banachowicz, "Przegląd metod likwidacji tkanki tłuszczowej" (aestheticcosmetology.com), Kosmetologia Estetyczna, 2013
- Maria Bernat, Magda Poterek, Marcin Domaciuk, "Skuteczność zabiegów kosmetologicznych redukujących tkankę tłuszczową w ocenie ankietowanych", Zeszyty Naukowe Akademii Nauk Społecznych i Medycznych w Lublinie – Akademii Nauk Stosowanych, 1(12), 2023
- Kar Wai Alvin Lee, Lisa Kwin Wah Chan i inni, "Laser-Assisted Lipolysis Versus Surgical Fat Removal: A Review of Efficacy, Safety, and Patient Satisfaction" (www.mdpi.com), MDPI, 2024