Jak wynika z badania "Stosunek do własnego ciała- ideał pięknej kobiety i przystojnego mężczyzny", opublikowanego przez CBOS (Centrum Badania Opinii Społecznej), aż 34% kobiet i 18% mężczyzn nie jest zadowolonych z wyglądu własnego ciała. Co więcej, aż 65% kobiet chciałoby wyglądać szczuplej.
Metodą, najczęściej stosowaną w celu modelowania sylwetki, jest modyfikacja sposobu żywienia oraz zwiększenie aktywności fizycznej. W ten sposób można diametralnie zmienić swoją figurę, jednak nie da się w ten sposób zmodyfikować konstytucjonalnego typu sylwetki. W tym celu często stosowaną metodą jest lipoliza iniekcyjna.
Jak przebiega modelowanie sylwetki metodą lipolizy iniekcyjnej?
Zabieg lipolizy iniekcyjnej polega na podaniu substancji rozpuszczającej tłuszcz drogą iniekcji. Po wstrzyknięciu preparatu, dochodzi do rozwoju stanu zapalnego w obrębie tkanki tłuszczowej, obrzmienia komórek tłuszczowych i ich pęknięcia. Uszkodzone komórki ulegają rozpadowi, a poszczególne ich elementy (w tym tłuszcz) zostają wchłonięte i przetransportowane drogą naczyń krwionośnych do wątroby, gdzie są metabolizowane i usuwane z organizmu.
Po zabiegu okolica, w którą podany został preparat, może być obrzęknięta lub zaczerwieniona, a u części osób mogą się pojawić zasinienia. Tym zmianom może towarzyszyć wzrost wrażliwości na bodźce oraz ból w okolicy poddawanej zabiegowi, jednak najczęściej ustępują one w ciągu kilku dni.
Lipoliza iniekcyjna jest przydatna głównie w tych regionach ciała, gdzie występuje szczególnie widoczny nadmiar tkanki tłuszczowej. Można przy jej pomocy zlikwidować drugi podbródek, wysmuklić masywne uda lub wymodelować talię u kobiet, u których jest ona słabo zaznaczona. Lipoliza iniekcyjna jest szczególnie ceniona przez osoby, zmagające się z nadmiarem tkanki tłuszczowej w okolicy karku, pach lub kolan. W zależności od ilości tkanki, którą chce się zlikwidować, konieczne jest wykonanie 3-6 zabiegów w odstępach około 4-tygodniowych.
Lipoliza iniekcyjna jest szczególnie polecana dla tych osób, u których obszar ciała, z którego chcą one usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej, jest niewielki. W przypadku rozległych obszarów korzystniejsze może być wykonanie liposukcji. Waro wiedzieć, że lipoliza iniekcyjna może być wykonana także po liposukcji i zakończeniu okresu rekonwalescencji, jako zabieg uzupełniający, usuwający tłuszcz z tych regionów ciała, z których nie udało się go pozbyć metodą klasycznego odsysania tkanki tłuszczowej.
Omawiając procedurę lipolizy iniekcyjnej nie sposób nie wspomnieć o jej ogromnej zalecie, jaką jest brak pozostałych po zabiegu blizn. Po zakończeniu okresu rekonwalescencji znikają wszelkie niekorzystne ślady wykonywania lipolizy, a widoczne jest tylko naturalnie wyglądające zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej w ostrzykniętej okolicy.
Do wykonania zabiegu lipolizy iniekcyjnej nie są wymagane szczegółowe badania, ponieważ jest to procedura bezpieczna i nieinwazyjna. Nie powinno się jednak wykonywać zabiegu u pacjentów z zaawansowanymi chorobami nerek lub wątroby, z zaburzeniami krzepnięcia krwi oraz w okresach zaostrzeń chorób przewlekłych. Ciąża i laktacja to również okresy, w których powinno się od zabiegu odstąpić.
Źródła: www.cbos.pl; www.surgery.org