Najbardziej skutecznym, ale też najbardziej inwazyjnym zabiegiem usunięcia tkanki tłuszczowej z brzucha jest plastyka powłok brzusznych, zwana abdominoplastyką. Podstawową zaletą tej metody jest skuteczność i dodatkowe możliwości, bo oprócz usunięcia nadmiaru tłuszczu można przeprowadzić korekcję mięśnia brzusznego oraz usunąć nadmiar skóry na brzuchu. Efekt końcowy jest bardzo dobry. Zabieg jednak jest dość obciążający, bo wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Jest to też dość spora inwestycja.
Liposukcja to jeden z klasycznych zabiegów usuwających nadmiar tkanki tłuszczowej zlokalizowanej na brzuchu. Tylko w USA przeprowadza się około 400 tysięcy takich zabiegów rocznie. W Wielkiej Brytanii w 2014 roku wykonano ponad 4,5 tysiąca liposukcji, co plasuje ten zabieg na piątym miejscu wśród najpopularniejszych procedur chirurgii plastycznej. Termin liposukcja (ang. liposuction) używany jest do określenia szeregu inwazyjnych technik polegających na usunięciu depozytów tkanki tłuszczowej zlokalizowanych w obrębie powłok brzusznych za pomocą cienkiej kaniuli wprowadzanej pod skórę. W klasycznej wersji podczas liposukcji SAL (suction assisted lipectomy) tłuszcz usuwa się za pomocą wytworzonego podciśnienia.
W celu łatwiejszej mobilizacji i zmniejszenia urazu zabiegowego stosuje się różne techniki wspomagające. W liposukcji UAL (ultrasound assisted lipectomy) większą mobilizację komórek tłuszczowych osiąga się poprzez aplikację ultradźwięków. Podczas liposukcji wodnej WAL (water-jet assisted liposuction), określanej jako body jet, stosuje się strumień wodny, co ułatwia wypłukanie adipocytów. Obecnie w zabiegu liposukcji stosuje się technikę tumescencyjną, czyli metodę super mokrą. Polega ona na ostrzyknięciu tkanki tłuszczowej brzucha roztworem soli fizjologicznej z lidokainą. Technika ta ułatwia usunięcie tkanki tłuszczowej i zmniejsza krwawienie. Liposukcję wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym.
Podobne działanie jak liposukcja klasyczna ma liposukcja laserowa, zwana często lipolizą laserową. Podczas zabiegu pod skórę wprowadza się światłowód, który emituje światło laserowe i rozbija komórki tłuszczowe, ale oszczędza naczynia krwionośne. Dzięki temu zabieg jest znacznie mniej inwazyjny. W czasie zabiegu uszkodzoną laserem tkankę tłuszczową usuwa się za pomocą specjalnych strzykawek. Dodatkową zaletą laseroterapii jest obkurczenie włókien kolagenowych, co zwiększa napięcie powłok brzucha i eliminuje efekt obwisłej skóry po usunięciu tkanki tłuszczowej. Wśród urządzeń służących do przeprowadzenia lipolizy laserowej można wymienić Vaser Lipo.
Oprócz technik inwazyjnych stosuje się również techniki nieinwazyjne. Polegają one na działaniu głowicą emitującą określony czynnik aktywny na tkankę tłuszczową od zewnątrz - poprzez skórę brzucha. Powszechnie stosuje się ultradźwięki (Liposonix, SonoSculpt czy Ultrashape), radiofrekwencję fal radiowych (TriPollar) oraz wiązkę światła laserowego (SmartLipo, CoolLipo, ProLipo, Palomar SlimLipo 3D). Dla zwiększenia efektywności takich zabiegów w niektórych urządzaniach łączy się razem określone techniki zabiegowe (LipoShock, ShockWave, UltraWave). Do zabiegów nieinwazyjnych zalicza się też lipolizę iniekcyjną, podczas której adipocyty niszczone są za pomocą substancji wprowadzonej za pomocą iniekcji (Aqualyx, Celluform). Skuteczność tych zabiegów jest mniejsza niż inwazyjnych procedur medycyny estetycznej i dlatego, aby uzyskać pożądany efekt wykonuje się kilka sesji zabiegowych. Zaletą jest bezpieczeństwo i brak konieczności wykonywania znieczulenia. Uszkodzone komórki tłuszczowe usuwane są samoczynnie przez organizm w okresie rekonwalescencji.
Dobranie odpowiedniej metody usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej z brzucha dokonywane jest przez lekarza medycyny estetycznej w oparciu o rozległość zabiegu, ogólny stan zdrowia pacjenta oraz występowanie dodatkowych dolegliwości w postaci wiotkości skóry, czy obecności cellulitu. Wybór metody zależy również od zasobności portfela pacjenta, gdyż ceny abdominoplastyki wahają się w granicach 13-15 tysięcy złotych, a jeden zabieg lipolizy iniekcyjnej to koszt około 400 złotych.