Według badań z 2008 roku, opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), aż 58,6% dorosłych Polaków ma nadwagę, a 25,3% jest otyłych. Dane te są przerażające, szczególnie po uzmysłowieniu sobie, że nadmierna masa ciała jest przyczyną licznych problemów zdrowotnych. Ludzie z nadwagą i otyłością częściej chorują na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze oraz miażdżycę naczyń tętniczych prowadzącą do zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu.
Najpopularniejszym sposobem zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej jest dieta. Coraz częściej w tym celu wykorzystywane są jednak także zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej: liposukcja oraz abdominoplastyka. Liposukcja jest to usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej poprzez niewielkie otwory w powłokach brzusznych. Abdominoplastyka natomiast polega na usunięciu części tkanki tłuszczowej i skóry, w celu uzyskania efektu płaskiego brzucha. Która z tych metod jest najbardziej skuteczna, a która odznacza się największym bezpieczeństwem?
Usuwanie tłuszczu z brzucha - dieta czy operacje plastyczne?
Bardzo ważnym - lub nawet najważniejszym - aspektem, branym pod uwagę podczas wyboru metody odchudzania, jest bezpieczeństwo. Najwyższym profilem bezpieczeństwa spośród liposukcji, diety i plastyki brzucha, jest dieta. Odpowiednie jej zbilansowanie umożliwia zrzucenie zbędnych kilogramów, a nawet poprawę ogólnego stanu zdrowia. Liposukcja jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym gdy jest przeprowadzana na niewielkim obszarze. Odsysanie tłuszczu z brzucha wiąże się zwykle jednak z koniecznością zastosowania znieczulenia ogólnego. Znieczulenie jest uznawane za bezpieczne, jednak w jakimś stopniu obciąża organizm. Abdominoplastyka jest również wykonywana w znieczuleniu ogólnym, jednak jest zdecydowanie większą ingerencją w organizm. Usuwany jest nadmiar skóry i tkanki podskórnej, jest to operacja otwarta, wiąże się z utratą krwi i istnieje niewielkie ryzyko zakażenia ran pozabiegowych.
Podczas wyboru metody usuwania tłuszczu z brzucha, należy uwzględnić jej trwałość. Zmiana żywienia zmniejsza ilość tłuszczu, ale powrót do starych nawyków powoduje stopniowe przejście do wcześniejszej figury. Dieta umożliwia utratę tkanki tłuszczowej w całym organizmie, ma jednak ograniczony wpływ na zaprogramowany kształt sylwetki. Jeśli ktoś zawsze miał szerokie biodra, gdy schudnie przy pomocy zmiany nawyków żywieniowych, nadal zachowane będą jego proporcje. Kształt sylwetki można korygować liposukcją oraz abdominoplastyką. W obu tych zabiegach komórki tłuszczowe są trwale usuwane z organizmu. Nadal można przytyć poprzez nieodpowiednie żywienie, ale tłuszcz będzie gromadził się przede wszystkim w miejscach, gdzie nie były wykonywane zabiegi.
Odchudzanie przy pomocy diety oraz w mniejszym stopniu liposukcji, wiąże się z pozostawieniem nadmiaru skóry. Problem ten jest rozwiązany podczas plastyki powłok brzusznych, ponieważ zbędne fragmenty skóry są usuwane. Minusem tego rozwiązania jest pozostawienie stosunkowo rozległych blizn. Blizny są też nieodłącznym elementem liposukcji, jednak są one znacznie mniejsze, a w części przypadków mogą zostać ukryte w pępku.
Bardzo istotny podczas metody usuwania tłuszczu z okolic brzucha jest także czas, w którym osiąga się zamierzony efekt, oraz długość okresu rekonwalescencji. Dieta, albo raczej zdrowy sposób odżywiania się, powinna trwać przez całe życie. Dochodzenie do wymarzonej sylwetki tą metodą może trwać kilka miesięcy do kilku lat, w zależności od wyjściowej masy ciała. Liposukcja i plastyka powłok brzusznych pozwalają na uzyskanie efektu praktycznie natychmiast. W zależności od rozległości zabiegu, po liposukcji okres rekonwalescencji wynosi kilka dni, a po abdominoplastyce nawet kilka tygodni.
Nie bez znaczenia podczas wyboru metody modelowania sylwetki pozostaje cena. Najdroższym zabiegiem jest abdominoplastyka (6 000 - 20 000 zł), cena liposukcji brzucha jest niższa (3 000 - 10 000 zł). Prowadzenie zbilansowanej diety jest zdecydowanie najbardziej korzystnym finansowo rozwiązaniem, tym bardziej, że po zastosowaniu metod zabiegowych nadal należy zwracać uwagę na skład spożywanych posiłków.
Źródła: www.euro.who.int; www.mp.pl; www.termedia.pl