Botoks jest produkowany przez amerykańską firmę Allergan. To oczyszczony preparat białka, czyli toksyny botulinowej typu A pozyskiwanej ze szczepu bakterii Clostridium botulinum. Opracowano go pod koniec 1980 roku w celu leczenia zaburzeń skurczy mięśni pacjentów gabinetów okulistycznych. W 2002 roku Agencja ds. Żywności i Leków FDA (Food and Drug Administration) zatwierdziła preparat jako środek służący do usuwania zmarszczek na twarzy. Od tej pory zabiegom z wykorzystaniem Botoks poddały się miliony osób pragnących spłycić zmarszczki mimiczne i odświeżyć wygląd skóry. Zastosowanie preparatu jest dużo szersze – prócz odmładzania skóry wykorzystuje się go w terapii schorzeń gałki ocznej i problemów z koordynacją oka, a także podczas zabiegów osób zmagających się z nadmierną potliwością. Stosuje się go już u 2-latków cierpiących na dziecięce porażenie mózgowe. Posiada długą historię leczenia chorób neurologicznych, prócz tego otrzymał akceptację FDA jako lek na migreny.
Jak działa Botoks?
Najczęściej botoks jest wprowadzany w górnej części twarzy w celu usunięcia zmarszczek gładzizny – należą do nich tzw. „lwie zmarszczki”, „kurze łapki” (zmarszczki promieniste) oraz zmarszczki poziome czoła. Zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej służy czasowemu zablokowaniu mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek mimicznych, dlatego stosuje się go u osób młodych oraz pacjentów, którzy nie ukończyli 65 lat. Osoby starsze zazwyczaj posiadają zmarszczki statyczne a nie mimiczne, stąd w ich przypadku botoks okazałby się nieskuteczny. Tacy pacjenci poddawani są terapii polegającej na wypełnieniu zmarszczek kwasem hialuronowym.
Preparat działa w obrębie płytki nerwowo-mięśniowej. Botulina blokuje przekazywanie impulsów nerwowych, w skutek czego mięśnie rozluźniają się, a skóra twarzy wygładza. Przed iniekcją botuliny lekarz dokonuje dokładnej analizy anatomii twarzy oraz mimiki pacjenta, by indywidualnie dobrać dawkę preparatu i ustalić miejsca jego podania. Zabieg nie wymaga znieczulenia – skórę osób bardziej wrażliwych na ból smaruje się wcześniej specjalnym kremem. Seria wstrzyknięć trwa kilkanaście minut, a zaraz po zabiegu można wrócić do normalnej aktywności. Efekt rozluźnienia mięśni można zauważyć po kilku dniach, zaś najbardziej widoczny staje się po upływie 15-20 dni. Rezultaty utrzymują się przez okres ok. 3-4 miesięcy (w zależności od cech indywidualnych pacjenta, jego trybu życia, mimiki, diety itp.).