Preparat Azzalure to oczyszczona neurotoksyna (czyli inaczej toksyna botulinowa typu A) wytwarzana przez bakterie Clostridium botulinum. Zabiegi z jej wykorzystaniem mogą przeprowadzać jedynie wykwalifikowani lekarze posiadający odpowiednie uprawnienia. Działanie Azzalure, podobnie jak i innych produktów na bazie toksyny, polega na czasowym blokowaniu mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek dynamicznych. Kontrolowany paraliż mięśni następuje po serii wstrzyknięć preparatu pod skórę pacjenta. W efekcie spłyceniu ulegają m.in. zmarszczki poziome czoła, a także tzw. kurze łapki. Zabiegom z zastosowaniem Azzalure poddają się dorośli pacjenci, którzy nie ukończyli 65 lat, a ich intensywna mimika stała się powodem wystąpienia zmarszczek w górnej części twarzy. Prócz spłycenia umiarkowanych i głębokich zmarszczek poziomych czoła, linii między brwiami (lwia zmarszczka) oraz kurzych łapek środek jest skuteczny również przy usuwaniu zmarszczek okrężnych szyi, fałdów podbródka i zmarszczek marionetki. Korzystają z niego także osoby posiadające zmarszczki palacza oraz zmarszczki królicze.
Aby preparat nie utracił swoich właściwości leczniczych, należy go przechowywać w lodówce w temperaturze 2°C-8°C.
Co wyróżnia Azzalure?
Preparat cieszy się dużą popularnością wśród lekarzy przeprowadzających zabiegi odmładzające wygląd. Jak pisze na swojej stronie internetowej dr n. med. Danuta Dąbrowska, lekarz dermatolog kierujący prywatnym gabinetem w Elblągu, Azzalure doskonale sprawdza się u pacjentów, u których rezultaty terapii z użyciem Botoxu utrzymują się stosunkowo krótko. Działanie preparatu jest silniejsze u posiadaczy szerokiego czoła cechujących się intensywną mimiką i tzw. lwią zmarszczką – w ich przypadku Azzalure wygładza zmarszczki mocniej niż Botox. Według specjalistki preparat jest najlepszym dostępnym obecnie środkiem na bazie toksyny botulinowej wykorzystywanym w terapii leczenia nadpotliwości pach.
Sesja polegająca na szeregu iniekcji środka trwa do kilkunastu minut (czas zabiegu zależy od ilości wstrzyknięć). Nie wymaga znieczulenia, choć w celu zwiększenia komfortu pacjenta obszar zabiegu smaruje się niekiedy kremem Emla. Efekty utrzymują się przez okres ok. 4-6 miesięcy. Co 6-8 miesięcy można powtarzać terapię, jednak nie częściej niż co 3 miesiące.
Preparat Azzalure nie może być stosowany u osób ze stwierdzoną nadwrażliwością na którykolwiek z jego składników. Nie można go wykorzystywać u pacjentów z infekcją w proponowanych miejscach iniekcji, a także u ludzi chorych na miastenię rzekomoporaźną, zespół Eaton Lamberta oraz stwardnienie boczne zanikowe.
Źródło: galderma.pl, danutadabrowska.pl