Natychmiastowy wypełniacz zmarszczek

Zabiegi z zastosowaniem iniekcji toksyny botulinowej typu A są przeprowadzane od wielu lat. Do usuwania zmarszczek mimicznych zaczęto je wykorzystywać pod koniec XX wieku, a w 2002 roku uzyskały akceptację FDA, stając się oficjalnie środkiem do niwelowania oznak starzenia skóry. Obecnie lekarze stosują kilka produktów na bazie toksyny botulinowej. Jednym z nich jest Dysport firmy Medicis Corporation.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Dysport to preparat, którego receptura opiera się na toksynie botulinowej. Od najbardziej znanego konkurenta, Botoxu, różni go sposób dawkowania, zaś oba produkty dają podobne efekty. Brytyjscy naukowcy opracowali go na początku lat 90-tych w celu leczenia schorzeń okulistycznych i neurologicznych. Od tego czasu Dysport był wielokrotnie stosowany w ramach terapii nerwowych tików i skurczy mięśni twarzy oraz szyi.

Przy jego pomocy leczy się też nadpotliwość i migreny. Przede wszystkim jednak służy osobom chcącym odmłodzić swój wygląd – jest wykorzystywany w niechirurgicznych zabiegach rozluźniania mięśni na czole, co w rezultacie daje efekt wygładzenia zmarszczek. Toksyna botulinowa działa poprzez blokowanie sygnałów nerwowych do mięśni, co powoduje ich rozluźnienie i wygładzenie skóry nad nimi.

Przebieg zabiegu z Dysportem

Zabieg z użyciem Dysportu trwa krótko, jest bezbolesny (pacjenta znieczula się kremem Emla) i cechuje się dużą skutecznością w usuwaniu zmarszczek mimicznych. Jednocześnie jego łagodne działanie przysparza mu rosnącej popularności wśród osób zainteresowanych odmładzaniem twarzy.

Podczas zabiegu, lekarz wstrzykuje preparat w określone miejsca na twarzy, gdzie występują zmarszczki. Zabieg nie wymaga rekonwalescencji, a pacjent może wrócić do swoich codziennych czynności niemal od razu. Ważne jest jednak, aby przez kilka godzin po zabiegu unikać masowania miejsc iniekcji i nie przyjmować pozycji leżącej.

Pamiętaj: Przez co najmniej 24 godziny po zabiegu należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego.

Różnice między Dysportem a Botoxem

Botox, preparat produkowany przez firmę Allergan, od kilkunastu lat miał monopol na rynku Ameryki Północnej. Dysport (dzieło Medicis Corporation), jako jego konkurent, wymusił obniżenie cen zabiegów z zastosowaniem toksyny botulinowej, a także dał pacjentom możliwość wyboru.

Podstawowe różnice między Dysportem a Botoxem to:

  • oba preparaty opierają się na bazie toksyny botulinowej typu a,
  • dysport ma przyspieszony czas działania,
  • efekty Dysportu widoczne są po 3 dniach,
  • efekty Botoxu widoczne są po tygodniu lub więcej,
  • dysport działa do 4 miesięcy,
  • botox działa od 3 do 4 miesięcy.

Ciekawostka: Mniejsze cząsteczki w Dysport mogą wpływać na szybsze rozprzestrzenianie się preparatu w tkance.

Jak twierdzą lekarze wykonujący zabiegi z zastosowaniem toksyny botulinowej, oba preparaty różni także wielkość cząsteczek. Ponieważ w Dysporcie są mniejsze, inne są jednostki podawania receptury – w przeliczeniu 50 jednostek preparatu Dysport odpowiada 20 jednostkom Botoxu. Zabieg z zastosowaniem Dysportu daje łagodniejsze efekty, stąd jest chętnie wybierany przez ludzi, którzy nie chcą przechodzić przez etap zbytniego ściągnięcia skóry, odczuwany podczas pierwszych tygodni po zabiegu z Botoxem.

Bezpieczeństwo i skutki uboczne

Usuwanie zmarszczek na czole

Podobnie jak w przypadku innych preparatów na bazie toksyny botulinowej, stosowanie Dysportu może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi. Do najczęstszych z nich należą zaczerwienienie, obrzęk oraz siniaki w miejscu iniekcji. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić bóle głowy, opadanie powiek czy asymetria twarzy.

Przeciwwskazania do stosowania Dysportu obejmują:

  • nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu,
  • zaburzenia nerwowo-mięśniowe, takie jak miastenia,
  • ciąża i karmienie piersią,
  • choroby serca,
  • choroby układu oddechowego.

Ważne jest, aby zabiegi były wykonywane przez doświadczonych lekarzy, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje i wiedzę na temat anatomii twarzy. Przed podjęciem decyzji o zabiegu warto skonsultować się z lekarzem i omówić wszelkie wątpliwości oraz oczekiwania.

Informacja: Konsultacja przed zabiegiem jest kluczowa dla bezpieczeństwa i skuteczności procedury.

Zastosowania medyczne Dysportu

Oprócz zastosowań kosmetycznych, Dysport znajduje zastosowanie w medycynie, szczególnie w leczeniu różnorodnych schorzeń neurologicznych. Skuteczność toksyny botulinowej w walce z tikami nerwowymi, dystonią szyjną oraz nadpotliwością została potwierdzona w licznych badaniach klinicznych.

Dysport jest również stosowany w leczeniu migren przewlekłych, gdzie pomaga w zmniejszeniu częstotliwości i nasilenia ataków bólowych. Dla pacjentów cierpiących na te dolegliwości, iniekcje mogą przynieść znaczne ulgę i poprawę jakości życia.

Alternatywy dla Dysportu i Botoxu obejmują:

  • Xeomin,
  • Jeuveau.

Każdy z tych produktów ma swoje unikalne właściwości i może być preferowany w różnych sytuacjach klinicznych.

Ważne: Długoterminowe stosowanie toksyny botulinowej może prowadzić do osłabienia mięśni, więc zabiegi powinny być przemyślane.

Jeśli chodzi o długoterminowe efekty stosowania Dysportu, regularne zabiegi mogą prowadzić do osłabienia mięśni, co może wpływać na ich naturalną funkcję. Pacjenci powinni być świadomi, że zbyt częste stosowanie może prowadzić do zmniejszenia skuteczności zabiegów z czasem ze względu na rozwój oporności.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Usuwanie zmarszczek botoksem

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…