Usuwanie zmarszczek za pomocą kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy to składnik wielu preparatów odmładzających. Wprowadzony pod skórę wygładza zmarszczki, wypełnia głębokie bruzdy i odmładza wygląd. Jego unikalne właściwości sprawiają, że zabiegi iniekcji kwasu hialuronowego znajdują się w ofercie każdego ośrodka medycyny estetycznej.

Data publikacji
Czas czytania
9 min.

Kwas hialuronowy jest unikalną substancją i obecnie należy do najczęściej stosowanych wypełniaczy tkankowych w chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej. Jego popularność wynika z kilku cech. Kwas hialuronowy jest biokompatybilny i bardzo bezpieczny. W badaniach naukowych wykazano, że liczba działań niepożądanych, nawet u najbardziej wrażliwych pacjentów, waha się w granicach od 0,6% do 0,8%. Jest to bardzo dobry rezultat w porównaniu z innymi substancjami.

Wysokie bezpieczeństwo wynika z faktu, że substancja ta z upływem czasu ulega rozpadowi do obojętnych dla organizmu cząsteczek dwutlenku węgla i wody. Dodatkową jego zaletą jest stymulacja procesów regeneracji skutkująca odmłodzeniem wyglądu.

Cząsteczki kwasu hialuronowego są naturalnym składnikiem ludzkiego ciała. Budują substancję międzykomórkową skóry właściwej i odpowiadają za utrzymanie nawilżenia i spoistości skóry. Jednak tylko połowa ogólnej ilości kwasu hialuronowego znajduje się w skórze. Pozostałe cząsteczki występują m.in. w mazi stawowej, w ciele szklistym oka i w krążkach międzykręgowych potwierdzając tym samym jak ważna jest to substancja dla dobrego funkcjonowania ciała ludzkiego.


Z chemicznego punktu widzenia kwas hialuronowy jest glikozoaminoglikanem i należy do grupy polisacharydów. Nazwa kwas jest nieco myląca, gdyż w rzeczywistości jego cząsteczka jest biopolimerem. Dzięki możliwości przyłączania innych polisacharydów i wody, substancja ta tworzy struktury przestrzenne w postaci żelu, w którym zawieszone zostają inne składniki substancji międzykomórkowej, w tym włókna kolagenu i elastyny.

Jak działa kwas hialuronowy?

W organizmie ludzkim kwas hialuronowy występuje w postaci soli sodowej, czyli hialuronianu sodu. Ma on wyjątkowe właściwości wiązania wody. Jedna cząsteczka tej substancji przyłącza aż 250 cząsteczek wody, a to zapewnia skórze właściwe nawilżenie. Kolejną właściwością jest możliwość wypełnienia ubytków tkankowych pojawiających się z wyniku starzenia skóry. Podskórne podanie kwasu hialuronowego w formie iniekcji wygładza zmarszczki i wypełnia bruzdy na twarzy oraz rozświetla twarz. Efekt uzyskany podczas zabiegów nie jest trwały, choć utrzymuje się ponad rok.

 Kwas hialuronowy, jak każda naturalna substancja, ulega biodegradacji i znika z organizmu. Proces rozpadu kwasu hialuronowego przynosi jednak dodatkowe korzyści, bo jest sygnałem dla skóry do uruchomienia procesów regeneracyjnych i syntezy zarówno endogennego kwasu hialuronowego, jak również kolagenu i elastyny. Z tego powodu kondycja skóry jest znacznie lepsza po całkowitym wchłonięciu się podanego preparatu z kwasem hialuronowym, niż przed zabiegiem.

Preparaty na bazie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej pojawił się stosunkowo niedawno. Prace eksperymentalne z tą substancją rozpoczęły się w latach dziewięćdziesiątych, a już w 1995 roku pojawiły się na rynku pierwsze preparaty do zastosowania w medycynie estetycznej. Początkowo był on pozyskiwany z tkanek zwierzęcych, ale niedoskonałe procesy oczyszczania były źródłem wielu reakcji alergicznych. Obecnie producenci wykorzystują metody biotechnologiczne, a kwas hialuronowy produkowany jest podobnie jak leki przez szczepy niepatogennych bakterii. Ponadto proces udoskonalania struktury kwasu hialuronowego i wzbogacanie go w dodatkowe substancje pozwala osiągać bardziej długotrwały i lepszy efekt usunięcia zmarszczek.

Linia preparatów Juvederm oraz Surgiderm produkowana jest przez firmę Allergan, znanego brytyjskiego wytwórcę preparatów wykorzystywanych w zabiegach medycyny estetycznej. W marcu bieżącego roku Allergan został włączony w struktury firmy Actavis, która jest holdingiem notowanym na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych i trzecim co do wielkości producentem leków generycznych na świecie. Preparaty linii Restylane opracowane zostały przez szwedzką firmę Q-med, która od 2011 roku jest częścią szwajcarskiego holdingu Galderma. Wypełniacze linii Princess dostępne są na rynku polskim dzięki firmie Croma. Francuski producent ObvieLine oferuje gamę wypełniaczy Perfectha wytwarzaną w technologii BRID, tj. udoskonalonych wiązań międzycząsteczkowych. Technologia ta zapewnia wolniejszą degradację izowolemiczną gwarantującą doskonały efekt kosmetyczny nawet w fazie rozpadu preparatu.

Linie preparatów Esthélis, Fortélis, Modélis, Mesolis i Jolidermis produkowane są przez szwajcarską firmę Anteis. Zawierają one różne rodzaje kwasu hialuronowego, tak aby zapewnić kobietom kompleksową regenerację i poprawę wyglądu. Elevess jest wypełniaczem produkowanym przez firmę Anika Therapeutics, specjalistę w dziedzinie leczenia ran i urazów skóry. Potwierdzeniem jego bezpieczeństwa i skuteczności jest uzyskanie w 2009 roku certyfikatu FDA i pozwolenia na wprowadzanie go na rynek amerykański. Linia preparatów Succeev zawiera trzy produkty monofazowego kwasu hialuronowego o różnym stopniu usieciowania.

W Polsce dostępne są dzięki firmie Sanofi-Aventis, a ich produkcja odbywa się w Szwajcarii. TEOSYAL® to kolejny preparat rodem ze Szwajcarii. Produkowany jest przez TEOXANE Laboratories i posiada jedno z najwyższych stężeń kwasu hialuronowego. Francuskie Laboratorium Vivacy jest producentem gamy preparatów StylAge. Preparaty te dostępne są od 2008 roku. Produkuje się je w oparciu o przełomową technologię IPN-like zapewniającą wyjątkową plastyczność kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy Neauvia Organic to jedna z najnowszych propozycji w dziedzinie usuwania zmarszczek kwasem hialuronowym. Na polskim rynku pojawił się dzięki firmie ITP SA. Swoją unikalność zawdzięcza wykorzystaniu szczepu bakterii Bacillus subtilis oraz dodatkowym składnikom.

Oprócz kwasu hialuronowego dostępnego w postaci żelu producenci oferują również gęste implanty jak na przykład preparat Voluma produkowany przez firmę laboratorium Corneal oraz nici hialuronowe Hydrolift. Warto zaznaczyć, że nici hialuronowego zostały opracowane przez Polkę – panią doktor Monikę Lelonkiewicz.

Czym różnią się preparaty na bazie kwasu hialuronowego?

Producenci kwasu hialuronowego opracowują specjalne technologie produkcyjne, dzięki którym cząsteczki tej substancji będą bardziej trwałe, a efekty zabiegu widoczne dłużej. Kwas hialuronowy firmy Allergan produkowany jest w oparciu o opatentowaną technologię VYCROSS™, która zapewnia strukturę gładkiego żelu bez cząstek. Preparaty Perfectha wytwarzane są w technologii BRID, tj. udoskonalonych wiązań międzycząsteczkowych. Technologia ta zapewnia wolniejszą degradację izowolemiczną, czyli równomierne zanikanie preparatu w całej podanej objętości.

Żel StylAge powstaje w technologii IPN-like, która optymalizuje gęstość wiązań, daje zwiększoną elastyczność żelu oraz pozwala na włączenie do cząsteczki kwasu hialuronowego cząsteczek mannitolu. Technologia NASHA, dzięki której powstają preparaty Restylane, zapewnia niewielki stopień wiązania (poniżej 1%) sąsiadujących cząsteczek kwasu hialuronowego w jednofazowym żelu, a mimo to, daje trwały kwas hialuronowy. Wypełniacze PRINCESS® produkowane są w oparciu o innowacyjną metodę S.m.a.r.t., dzięki której kwas hialuronowy jest wielokrotnie oczyszczany, a zarazem mocniej wiązany.

Efekty usuwania zmarszczek kwasem hialuronowym - zdjęcia przed i po zabiegu

Kwas hialuronowy wchodzący w skład linii preparatów ma różny stopień usieciowania, co pozwala na takie skomponowanie produktów, aby usunąć różne rodzaje zmarszczek kompleksowo i idealnie poprawić wygląd twarzy. Preparat Succeev One ma niski stopień usieciowania i jego podanie ma na celu spłycenie drobnych zmarszczek, Succeev Two średni stopień usieciowania i służy do korekcji średnich i głębokich zmarszczek, a Succeev Three wysoki stopień usieciowania i przeznaczony jest do korekcji głębokich zmarszczek oraz ust. Każdy z preparatów ma inną gęstość i wstrzykiwane są na różną głębokość, przy pomocy różnej wielkości igieł. W gabinetach dostępny jest także kwas nieusieciowany, jak ten znajdujący się w preparacie JUVÉDERM® HYDRATE™.

Obecnie już nie produkuje się kwasu hialuronowego z tkanek zwierzęcych, gdyż charakteryzował się on wysokim ryzykiem wystąpienia reakcji alergicznych. Zastosowanie biotechnologii pozwoliło na produkcję tego preparatu na drodze biofermentacji przy udziale bakterii Streptococcus. Tak produkowana jest większość preparatów. Na tym tle wyróżniają się preparaty Neauvia Organic powstające przy udziale niepatogennych bakterii Bacillus subtilis. Te drobnoustroje wydzielają kwas hialuronowy do podłoża, z którego łatwo go wyizolować w przeciwieństwie do bakterii Streptococcus, które odkładają kwas hialuronowy w ścianie komórkowej. Wykorzystanie bakterii Bacillus subtilis umożliwia otrzymanie wysoce oczyszczonego produktu.

Wiele preparatów zawiera dodatkowe substancje. Popularnym dodatkiem jest lidokaina, czyli środek miejscowo znieczulający. Zabieg z preparatem zawierającym lidokainę jest nie tylko mniej bolesny, ale również pozostawia mniej krwiaków i zasinień na skórze, gdyż lidokaina obkurcza naczynia krwionośne i zmniejsza krwawienie. Anestetyk ten znajduje się na przykład w linii JUVEDERM®, ELEVESS® i TEOSYAL® PureSense. Nie ma go natomiast w linii Succeev, TEOSYAL®Classic, Perfectha Derm®, czy PRINCESS® FILLER. Mannitol jest antyutleniaczem, który przedłuża działanie preparatu zapobiegając zniszczeniu włókien podporowych przez wolne rodniki. Znajduje się w preparatach linii Neauvia Organic oraz StylAge. Ponadto produkty Neauvia Organic posiadają w swoim składzie mikrosfery hydroksyapatytu wapnia, który stymuluje endogenną produkcję kolagenu.

Zabiegi na bazie kwasu hialuronowego

Producenci oferują dedykowane rodziny preparatów na bazie kwasu hialuronowego. Zastosowanie kilku preparatów tej samej linii podczas jednego zabiegu zmniejsza się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, gdyż w czasie ich produkcji wykorzystywana jest ta sama technologia i identyczne substancje dodatkowe. Biodegradacja kwasu hialuronowego i stymulacja procesów odnowy skóry przebiega też w identyczny sposób, a to znacznie poprawia efekt wizualny i satysfakcję z przeprowadzonego zabiegu.

Kompleksowy zabieg odmładzający można przeprowadzić wykorzystując dużą rodzinę preparatów produkowanych przez firmę Allergan. Linia JUVEDERM® dedykowana jest do iniekcji w okolice twarzy. Wszystkie jej preparaty zawierają lek znieczulający miejscowo (lidokainę), co poprawia komfort podczas zabiegu, gdyż zmniejsza uczucie bólu w czasie wprowadzania preparatu pod skórę.

Najbardziej wszechstronnym wypełniaczem tej linii jest JUVÉDERM® VOLBELLA™. Może być stosowany do zwiększenia objętości i poprawy konturów twarzy, jak również wygładzania drobnych zmarszczek i do rewitalizacji okolicy oka. JUVÉDERM® ULTRA to trzy preparaty. Preparat ULTRA 2 wstrzykuje się bardzo płytko pod powierzchnię skóry w celu usunięcia drobnych zmarszczek oraz w okolicy oka. ULTRA 3 likwiduje średnie i głębokie zmarszczki, ULTRA 4 daje intensywny efekt wypełnienia. Natomiast JUVÉDERM® ULTRA SMILE™ dedykowany jest do korekty ust (zwiększenia ich objętości i poprawy kształtu) oraz likwidacji pionowych zmarszczek wokół ust. JUVÉDERM® HYDRATE™ stosowany jest w celu poprawy nawilżania i przywrócenia elastyczności skóry, a to zmniejsza skłonność do tworzenia się zmarszczek.

Gdzie udać się na zabieg odmładzający?

Kwas hialuronowy jest jednym z najbardziej popularnych wypełniaczy. W Warszawie cena wypełnienia bruzd nosowo-wargowych rozpoczyna się od 800 złotych, a wygładzenie lwiej zmarszczki od 600 złotych w zależności od wybranego preparatu. Zabiegi odmładzające z zastosowaniem kwasu hialuronowego można wykonać także we wrocławskiej klinice Salon Urody Beata Trawińska, gdzie do wypełniania zmarszczek wykorzystywane są preparaty Restylane, Emervel i StylAge. Likwidacja zmarszczek tą techniką wyceniana jest tam na podstawie ilości zużytych ampułek: cena jednej ampułki o 1200 zł, za dwie trzeba zapłacić 2200 zł. W placówce można się też poddać innym zabiegom odmładzającym, m.in. z użyciem toksyny botulinowej czy osocza bogatopłytkowego. Z kolei doktor Farbod Esmailian z Los Alamitos z Kalifornii w USA koszt usunięcia bruzdy nosowo-wargowej wycenia na 450-500 dolarów. Wiele klinik chirurgii plastycznej, jak na przykład ze Szczecina, wykonuje iniekcje kwasu hialuronowego przy okazji dużych zabiegów takich jak abdominoplastyka, blepharoplastyka czy plastyka piersi. Kliniki mają wielu pacjentów ze Skandynawii, którzy przyjeżdżają do Polski, aby kompleksowo poprawić swój wygląd. Podobnie jest w przypadku polskich kurortów chętnie odwiedzanych przez Niemców. Ośrodki te oferują zabiegi medycyny estetycznej, które można połączyć z usprawnianiem i odpoczynkiem.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Usuwanie zmarszczek kwasem hialuronowym

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…