Usuwanie zmian skórnych falami radiowymi

Fale radiowe (FR) wykorzystywane w kosmetologii to fale elektromagnetyczne wysokiej częstotliwości, najczęściej 0,5-7MHz. W medycynie estetycznej są stosowane od kilku lat m.in w celu ujędrnienia ciała, podczas zabiegów przywracających blask i jędrność skórze czy nawet do redukcji tkanki tłuszczowej. Są to zabiegi bezpieczne i nieobarczone ryzykiem poważnych komplikacji. Nie dziwi zatem, że zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych w usuwaniu zmian skórnych mogą stanowić ciekawą alternatywę dla metod chirurgicznych.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Zabieg falami radiowymi ( inaczej radiofrekwencja, radiage) powinny rozważyć osoby cierpiące z powodu występowania na skórze przebarwień, niewielkich blizn czy cieni pod oczami. Ponadto, metoda ta nadaje się do zamykania drobnych naczyń krwionośnych, które tworzą na ciele nieestetyczne pajączki (tzw.teleangiektazje) czy likwidacji nawet większych naczyniaków.

Fale radiowe mogą łagodzić pierwsze objawy starzenia się skóry poprzez redukcję zmarszczek, modelowanie owalu twarzy czy zmniejszenie rozszerzonych porów. Można je stosować także w celu usunięcia brodawek płaskich, włókniaków czy kaszaków. Przez wzgląd na szerokie wykorzystanie fal radiowych nie bez powodu zabiegi z ich wykorzystaniem często nazywa się "chirurgią bez skalpela".

Na czym polega działanie fal radiowych 

Działanie fal radiowych ma na celu wywołanie efektu termicznego w w tkankach skóry. Głębokość penetracji promieniowania w głąb skóry zależy od wybranej częstotliwości fali i jest tym głębsza, im niższa częstotliwość fali.  

Emitowana przez głowicę energia powoduje lokalne ogrzanie tkanek skóry do temperatury około 40-45 stopni. Ogrzanie włókien kolagenowych skutkuje ich przebudową, a w przypadku fibroblastów pobudza ich proliferację, czyli namnażanie. W efekcie, zwiększeniu ulega produkcja kolagenu, elastyny oraz proteoglikanów odpowiedzialnych za elastyczność i napięcie skóry. Tkanki położone głębiej także są stymulowane dzięki falom radiowym- z powodu dostarczanego ciepła rozszerzają się naczynia krwionośne i poprawia się przepływ krwi w naczyniach mikrokrążenia, co zwiększa lokalne dostawy tlenu oraz usuwanie produktów przemian metabolicznych z tkanek. Precyzyjne skierowanie fali o odpowiedniej częstotliwości na wybrany obszar skóry pozwala również wywołać w drobnych naczyniach krwionośnych efekt termolizy, czyli ich zamknięcia. Zjawisko to jest wykorzystywane m.in. w usuwaniu zmian barwinkowych czy pajączków naczyniowych. Głębokość wnikania fali uzależniona jest od częstotliwości i wynosi zwykle 1-4mm.

Co ciekawe, korzystniejsze jest kilkakrotne przyłożenie głowicy w jednym obszarze skóry z użyciem fal o niższej energii niż jednorazowe aplikowanie fali o wyższej energii.

Usuwanie zmiany skórnej z zastosowaniem fal radiowych - jak to działa

Przed zabiegiem warto unikać czynności, które mogłyby podrażnić skórę takie jak, np. intensywne opalanie. Pojedynczy zabieg trwa zwykle około 15-30 minut w zależności od rozległości obszaru skóry, jaki poddajemy działaniu fal radiowych. Do powierzchni skóry zbliżana jest głowica emitująca promieniowanie, a podczas zabiegu odczuwane jest przyjemne uczucie ciepła. We współczesnych aparatach zamontowana jest specjalna nakładka chłodząca, co dodatkowo zabezpiecza przed nadmiernym ogrzaniem. Metoda ta jest raczej bezbolesna i nieinwazyjna, nie wymaga także znieczulenia miejscowego. U osób bardzo wrażliwych na ból można zastosować jednak doustne środki przeciwbólowe. Przez około godzinę po zabiegu możliwe jest utrzymywanie się niewielkiego zaczerwienienia, uczucia suchości na skórze oraz jej wzmożonego napięcia. Choć pierwsze efekty mogą być widoczne już po jednej wizycie, więcej korzyści przynosi zastosowanie około 6-8 zabiegów w seriach powtarzanych co dwa tygodnie. W przypadku zabiegów odmładzających wskazane jest poddawanie się zabiegom podtrzymującym uzyskane efekty.

Wśród bezwzględnych przeciwwskazań do zabiegu należy wymienić okres ciąży i karmienia piersią, choroby nowotworowe  (w tym okres 5 lat od wyleczenia) oraz padaczkę. Metody tej nie stosuje się także o osób posiadających rozrusznik serca czy ze współistniejąca chorobą układu krążenia bądź zaburzeniami układu krzepnięcia krwi. 

Koszt pojedynczego zabiegu waha się w zależności od wielkości obszaru skóry poddawanego działaniu fal radiowych. Ceny te wahają się w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Bibliografia: "Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska" M.Noszczyk, PZWL

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Twarz (cała) - zamykanie popękanych naczynek falami radiowymi

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…