Laser CO2 może się poszczycić ważną rolą, jaką odegrał dla medycyny, a zwłaszcza dla dermatologii, w której znalazł najszersze zastosowanie. Jest wykorzystywany od 1964 roku, kiedy to wynalazł go C. Kumar N. Patel (Chandra Kumar Naranbhai Patel), naukowiec pochodzący z Indii. Opracował go w Research, Materials Science, Engineering and Academic Affairs Division w AT&T Bell Laboratories w New Jersey, po czym zaprezentował światu medycznemu na międzynarodowych kongresach. Obecnie lasery CO2 są wykorzystywane także w przemyśle i armii. Produkuje je kilka renomowanych firm, w tym m.in. Dana, Lumenis, LuxarCare, BTL Industries Limited czy Sharplan.
System laserowy CO2 ma szerokie zastosowanie w dermatologii estetycznej, a zabiegi z jego zastosowaniem są bezpieczne i bezkrwawe. Dzięki nim można usuwać z powierzchni skóry włókniaki miękkie, kaszaki. Laser eliminuje także brodawki wirusowe i przerośnięte gruczoły łojowe. Jak piszą Adam Borzęcki i Wojciech Cielica w swojej pracy pt.: „Zastosowanie lasera CO2 w praktyce dermatologicznej” (Borgis - Nowa Medycyna 11/2000), system cechuje się dużą skutecznością również w leczeniu guzowatości nosa. Konkurencyjność tej metody nie ulega wątpliwości, mimo że terapia jest wykonywana wieloetapowo.
W przypadku kurzajek (brodawek zwykłych) można je zlikwidować przy użyciu lasera CO2. Unika się zabiegów na brodawkach przy paznokciu, ponieważ laseroterapia w tym miejscu wiąże się z ryzykiem zdeformowania płytki. Z kolei w przypadku gruczolaków potowych i kępek żółtych powiek zabieg z zastosowaniem lasera CO2 zazwyczaj nie pozostawia blizn i daje dobre rezultaty. Podobnie jest z przerośniętymi gruczołami łojowymi i brodawkami łojotokowymi. Powodzenie laseroterapii w sytuacji, gdy lekarz ma do czynienia z włókniakiem miękkim, zależy od grubości szypuły danej zmiany – niewielkie zmiany na cienkiej szypule można usunąć bez śladu.
Głównymi zaletami procedur usuwania zmian skórnych laserem CO2 są: szybkość gojenia się ran pozabiegowych, brak krwawienia w trakcie zabiegu i dobry efekt estetyczny. Niezwykle istotne jest również to, iż laseroterapia z użyciem systemu CO2 jest wykonywana metodą bezkontaktową, dzięki czemu nie ma możliwości zakażenia wirusem HIV lub żółtaczką.
Laserowe usuwanie zmian skórnych – przebieg
Laserowe zabiegi usuwania zmian skórnych są wykonywane w znieczuleniu miejscowym i trwają od kilku do kilkudziesięciu minut (czas trwania uzależniony jest od ilości zmian, które chcemy usunąć). Systemy laserów CO2 są wyposażone w Ultrapuls – urządzenie, którego działanie polega na emisji bardzo krótkich impulsów laserowych w niezwykle krótkich odcinkach czasu. W niektórych przypadkach technologia aparatury umożliwia przeprowadzenie zabiegu bez konieczności zastosowania znieczulenia. Dzięki pracy w trybie impulsowym laser nie uszkadza termicznie otaczających zmianę tkanek. Wiele klinik wykorzystuje także ewakuator oparów z wielostopniowym systemem filtracji. Urządzenie zwiększa komfort lekarza i pacjenta, zapewniając bezpieczeństwo zabiegu, a także eliminując zapach powstający podczas procesu odparowywania zmian skórnych.
Działanie lasera CO2 polega na emisji energii światła o długości fali 10600 nm na powierzchnię zmiany skórnej. Światło lasera jest absorbowane przez tkanki miękkie, co w efekcie wywołuje odparowanie zawartej w nich wody oraz precyzyjne zamknięcie naczyń. Zabiegi z użyciem lasera CO2 pozwalają na dużą precyzję działania. Najczęściej zmiana skórna jest usuwana w całości, niekiedy jednak (w przypadku zmian pochodzenia wirusowego) terapia może wymagać powtórzenia. W trakcie wykonywania procedury rana nie krwawi, natomiast w okresie rekonwalescencji dolegliwości bólowe i obrzęk tkanek są o wiele mniejsze niż po procedurze z zastosowaniem skalpela. Po usuniętej zmianie pozostaje strupek, który odpada samoistnie po 1-3 tygodniach. Rana zabiegowa goi się stosunkowo szybko i zostaje po niej niewielka blizna bądź zabieg nie pozostawia żadnych śladów (jest to uzależnione od rozległości rany). Bardzo ważną kwestią jest odpowiednia pielęgnacja obszaru pozabiegowego. Nieprzestrzeganie zaleceń lekarza może skutkować powikłaniami. Po zabiegu należy unikać długotrwałego moczenia oraz podrażnień mechanicznych obszaru poddanego działaniu lasera. Nie wolno stosować na nim żadnych kosmetyków i leków niezaleconych przez specjalistę, który przeprowadzał zabieg. Przez okres od 2 do 6 miesięcy (w zależności od wskazań) nie należy się opalać ani na słońcu, ani w solarium.
Ceny usuwania zmian skórnych laserem CO2
Lasery CO2 stały się już standardem w wielu placówkach. Osoby, które chciałyby usunąć jakąś nieestetyczną lub niepokojącą zmianę skórną, nie będą mieć żadnego problemu ze znalezieniem kliniki, która wykorzystuje tego typu systemy. Ceny zabiegów są zróżnicowane w zależności od wielkości zmiany i renomy placówki. W mniejszych gabinetach nierzadko można usunąć zmianę za ok. 200 zł, podczas gdy w dużych, wyspecjalizowanych klinikach koszt takiego zabiegu może oscylować w granicach 300-600 zł. Nie brak też ośrodków podających ceny leczenia w tzw. widełkach, uzależniając koszt usunięcia zmiany od jej wielkości i rodzaju.
Ceny zabiegów z użyciem lasera CO2 za granicą
Mimo że usuwanie zmian skórnych można zaliczyć do drobnych zabiegów chirurgicznych, koszt wykonania takiej usługi za granicą nie jest mały. Osoby, które pragną pozbyć się szpecącej skórę zmiany, muszą liczyć się ze sporym wydatkiem – zwłaszcza, jeśli zabieg będzie przeprowadzony przy użyciu systemu laserowego. Europejskie kliniki wykorzystują różne rodzaje laserów, przykładowo, ośrodek ML Esthetics w Paryżu posiada w swoim wyposażeniu laser CO2 Multiscan Cynosure. Im system jest nowszy i posiada więcej funkcji, tym zabieg z jego użyciem jest droższy. Według danych portalu moneysavingexpert.com na Wyspach Brytyjskich koszt usunięcia dużej zmiany skórnej może kosztować £350-£600, czyli ok. 1,7-3 tys. złotych. Jedna z brytyjskich placówek, Sk:n clinic posiadająca liczne filie na terenie Wielkiej Brytanii (w samym Londynie jest ich 10), oferuje usuwanie zmian typu brodawka i włókniak w cenie £70. W przeliczeniu daje to kwotę w wysokości ok. 350 złotych.
W Stanach Zjednoczonych koszt usunięcia zmiany skórnej laserem CO2 może oscylować w granicach $150-$350, czyli ok. 485-1100 złotych (takie stawki podaje portal internetowy wisegeek.com). Według informacji ekspertów serwisu sophisticatededge.com, zabiegi laserowego usuwania zmian skórnych plasują się na liście najlepszych i najchętniej wybieranych procedur wykonywanych przez specjalistów American Academy of Facial Plastic and Reconstructive Surgery (AAFPRS). W Nowym Jorku laserowym leczeniem zmian skórnych zajmuje się wielu dermatologów i chirurgów, w tym m.in. dr Cameron K. Rokhsar z New York Cosmetic, Skin & Laser Surgery Center. W Los Angeles znajduje się ośrodek Kare Plastic Surgery & Skin Health Clinic, w którym zabiegi usuwania zmian skórnych różnego typu wykonywane są w cenach $200-$400. Laseroterapią zajmuje się dr Raffy Karamanoukian, a sama klinika jest umiejscowiona w St. John's Hospital Medical Plaza w Santa Monica.
Możemy usunąć zmianę skórną także na Litwie – takie zabiegi przeprowadza m.in. Clinic of Aesthetic Medicine of Medical Doctor Edward Yurshevich w Rydze. Na Ukrainie zabiegi z użyciem lasera CO2 można znaleźć w ofercie Institute of dermatology Dr. Olga Bogomolets oraz w Child Health Clinic – oba ośrodki znajdują się w Kijowie. Lasery CO2 wykorzystują również kliniki w miejscach egzotycznych i bardzo odległych dla przeciętnego Europejczyka, przykładowo, w Dermatology Laser Unit at the Royal Children's Hospital w Melbourne (Australia). Zabiegi przeprowadza w niej dr Philip Bekhor.
Laser CO2 w Polsce – zabiegi szybkie, tanie i bezbolesne
W dzisiejszych czasach nikt nie musi już cierpieć z powodu szpecącej skórę zmiany czy nieestetycznego wykwitu zwracającego uwagę otoczenia. Dzięki laserom CO2 można się pozbyć kaszaków, włókniaków i różnego rodzaju brodawek podczas jednej wizyty u dermatologa. Z tej możliwości coraz częściej korzystają pacjenci klinik w Polsce. Są to nie tylko Polacy, ale i zagraniczni turyści medyczni, którzy przy okazji pobytu w naszym kraju chcą pozbyć się niedoskonałości z powierzchni skóry. Na wizytę w polskiej klinice najczęściej decydują się Niemcy, Brytyjczycy i mieszkańcy państw skandynawskich – w ich krajach leczenie wiąże się z wysokimi kosztami. U nas mają do wyboru wiele nowoczesnych ośrodków z bogatym wyposażeniem, a zabiegi wykonują lekarze z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Dobra opinia, jaką cieszą się nasi specjaliści za granicą, przyciąga do Polski coraz większą liczbę turystów medycznych.
Walczyłam bardzo długo ze zmianami na swojej skórze. Pomogła mi konsultacja i zabieg w klinice w Krakowie. Użyto lasera CO2 smaxel, który okazał się skuteczny. Mój komfort życia bardzo się polepszył.
Ja usuwałam w Ostrowie Wlkp, też jestem bardzo zadowolona z lasera ,polecam
Zdecydowałem się usunąć 6 pieprzyków ,które miałem od lat na twarzy. Faktycznie małobolesny zabieg,krótko trwał,bo ok 20 minut.Poprawa samopoczucia,kiedy teraz patrze w lustro.Polecam placówkę w Wieliczce.Indywidualnie można ustalić cenę.Dziekuje i pozdrawiam.
Czy tatuaże można usuwać ta metodą? http://www.tourmedica.pl/artykuly-medyczne/usuwanie-zmian-skornych-laserem-co2/