Usuwanie zmian skórnych na twarzy: u chirurga ogólnego czy plastycznego?

Twarz to niewątpliwie ta część ciała, na której pięknym wyglądzie zależy nam najbardziej. Co więcej, według psychologów osoby o skórze twarzy miękkiej, błyszczącej oraz pozbawionej worków i cieni pod oczami są postrzegane pozytywnie nie tylko w towarzystwie, ale również w pracy. Nic zatem dziwnego, że kiedy na naszej twarzy pojawiają się niedoskonałości w postaci zmian skórnych, jesteśmy zdeterminowani, by skutecznie się ich pozbyć. Czasem jednak jest to możliwie jedynie w gabinecie chirurga.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Jak wybrać odpowiedniego specjalistę do usuwania zmian skórnych na twarzy?

Wybór odpowiedniego specjalisty do usunięcia zmiany skórnej z twarzy jest kluczowy, ponieważ dotyczy zarówno kwestii zdrowotnych, jak i estetycznych. Należy zwrócić uwagę na doświadczenie lekarza, koszty zabiegu oraz lokalizację kliniki, aby cały proces był komfortowy i skuteczny.

Doświadczenie lekarza

Poszukiwanie lekarza, którego obdarzymy zaufaniem w kwestii wykonania zabiegu na skórze twarzy, jest dosyć trudne. Należałoby kierować się tutaj głównie doświadczeniem specjalisty w wykonywaniu tego typu procedur, ale nie bez znaczenia są także koszty, konieczność dojazdów na wizyty kwalifikacyjne czy kontrolne oraz czas oczekiwania na zabieg.

Znaczenie lokalizacji i charakteru zmiany

Spore znaczenie ma również wielkość i charakter samej zmiany skórnej czy jej dokładna lokalizacja. Pomocna w wyborze chirurga może okazać się wizyta u lekarza dermatologa, który dokona oceny i badania zmiany.

 Ważne: Przed podjęciem decyzji o zabiegu warto skonsultować się z dermatologiem, aby ocenić charakter zmiany skórnej i wybrać odpowiedniego specjalistę.

Chirurg plastyczny czy ogólny – kogo wybrać?

Decyzja, czy wybrać chirurga plastycznego, czy ogólnego, zależy od lokalizacji i wielkości zmiany skórnej. Każda opcja ma swoje zalety, które należy rozważyć w kontekście indywidualnych potrzeb pacjenta.

Usuwanie zmian w widocznych miejscach

Jeżeli niechciane znamię zlokalizowane jest w centralnym punkcie twarzy bądź też cechuje się sporymi rozmiarami, warto zdecydować się na wizytę u chirurga plastycznego. Chirurdzy plastyczni zdecydowanie częściej niż chirurdzy ogólni wykonują operacje w obrębie twarzy i doskonale zdają sobie sprawę z wagi estetyki.

Zmiany w mniej widocznych miejscach

W przypadku zmian skórnych zlokalizowanych w miejscach przesłoniętych przez włosy lub niewielkich rozmiarów, zabieg u chirurga ogólnego może być dobrą alternatywą. Wizyta taka będzie tańsza, a doświadczony chirurg ogólny również zadba o korzystny efekt kosmetyczny.

Rodzaje zmian skórnych na twarzy

Istnieje wiele różnych rodzajów zmian skórnych, które mogą pojawić się na twarzy. Mogą one różnić się charakterem, wielkością oraz potencjalnym ryzykiem dla zdrowia pacjenta.

Najczęstsze zmiany u dorosłych

Do jednych z najczęściej występujących zmian w obrębie twarzy zaliczamy włókniaki, które stanowią jedynie defekt natury estetycznej bez tendencji do nowotworzenia. Włókniaki miękkie często mają charakter wrodzony, natomiast włókniaki twarde mogą pojawiać się niezależnie od wieku, najczęściej na szyi i karku.

 Pamiętaj: Regularne kontrolowanie znamion i zmian skórnych przez dermatologa jest kluczowe w wczesnym wykryciu potencjalnych nowotworów.

Zmiany skórne u dzieci

Do najczęściej obserwowanych zmian skórnych u dzieci zaliczamy naczyniaki. Mogą one znacznie różnić się wielkością, czasem też mogą ulec samoistnemu wchłonięciu. Jeśli tak się nie stanie, a zmiana ma znaczne rozmiary, warto rozważyć jej usunięcie.

Znaczenie badania histopatologicznego

Zabieg usuwania zmian skórnych

Każda zmiana skórna usunięta z twarzy powinna zostać poddana ocenie histopatologicznej. Dzięki temu można wykluczyć potencjalne ryzyko nowotworu i zapewnić pacjentowi pełne bezpieczeństwo.

Dlaczego badanie histopatologiczne jest konieczne?

Bez względu na to, czy zdecydujemy się wykonać zabieg usunięcia zmiany skórnej u chirurga ogólnego czy plastycznego, zawsze materiał usunięty w trakcie operacji powinien zostać poddany ocenie histopatologicznej. Jest to niezbędne w celu wykluczenia ewentualnego procesu nowotworowego o charakterze złośliwym.

Najczęstsze nowotwory skóry

Na skórze twarzy manifestować się mogą nowotwory takie jak rak podstawnokomórkowy (stanowi 65-75% wszystkich nowotworów skóry), rak kolczystokomórkowy oraz czerniak. Czerniak rozwija się zwykle na podłożu tzw. znamiona dysplastycznego, a każde znamię które wydaje się "podejrzane", powinno być ocenione przez dermatologa.

Warto wiedzieć, że: Czerniak rozwija się zwykle na podłożu tzw. znamiona dysplastycznego, a każde znamię które wydaje się "podejrzane" powinno być ocenione przez dermatologa!

Źródła:

  • Nowicki, R., Barańska-Rybak, W., "Zmiany skórne – kiedy chirurg, a kiedy dermatolog?", Medycyna Estetyczna i Chirurgia, 10(2), 80-85, 2019
  • Wrona, P., Nowak, R., "Diagnostyka zmian skórnych i metody leczenia.", Dermatologia Kliniczna, 12(4), 145-155
  • Dziankowska-Bartkowiak, B., Adamski, Z., "Postępowanie w przypadku znamion dysplastycznych – od diagnostyki po leczenie chirurgiczne.", Dermatologia Kliniczna i Doświadczalna, 18(2), 95-102, 2021

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Laserowe usuwanie zmian skórnych

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…