Videodermatoskopia w diagnostyce zmian skórnych

Rozwój komputerów i nowoczesnych technik obrazowych sprawił, że coraz większe znaczenie w rozpoznawaniu zmian skórnych ma badanie z użyciem tzw. dermatoskopu. Badanie i analiza zmian skórnych często potrafi nastręczyć trudności, szczególnie jeśli ma zostać przeprowadzona w sposób nieinwazyjny.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Jedną z nieinwazyjnych metod diagnostycznych jest właśnie videodermatoskopia. Pacjenci często obawiają się blizn i śladów, które mogą pozostać w wyniku pobrania wycinka ze zmiany skórnej do badania histopatologicznego. Zewnętrze oglądanie zmiany jest całkowicie nieinwazyjne i nie powoduje naruszenia ciągłości powłok. 

Należy przy tym pamiętać, że pewne rozpoznanie ewentualnego czerniaka daje tylko biopsja, połączona z badaniem pobranego fragmentu skóry, a videodermatoskopia daje w tym przypadku jedynie podejrzenie, a nie rozpoznanie procesu nowotworowego. Niemniej jednak, w przypadku niepokojącego znamienia skórnego, warto ją zastosować w charakterze pierwszego kroku do potencjalnej dalszej diagnostyki zmiany.

Videodermatoskopia - jakie ma zastosowanie w diagnostyce zmian skórnych?

Badanie z wykorzystaniem videodermatoskopu polega na oglądaniu przez lekarza zmian skórnych za pomocą specjalnej głowicy zaopatrzonej w kamerę, która przesyła powiększony obraz oglądanego fragmentu skóry na ekran komputera. Umożliwia to m.in. archiwizację przechwyconych przez aparat obrazów, a także ich komputerową analizę. Zazwyczaj badanie z użyciem videodermatoskopu trwa parę minut i jest całkowicie bezbolesne dla pacjenta.

W porównaniu ze zwykłym dematoskopem, który zapewnia około 10x powiększenie obserwowanego obszaru skóry, videodermatoskop jest w stanie zapewnić najczęściej co najmniej pięćdziesięciokrotne powiększenie obrazu. Oglądania danej zmiany w znacznym powiększeniu, a także możliwość jej komputerowej oceny sprawia, że diagnostyka videodermatoskopowa cechuje się większą czułością i swoistością we wstępnym rozpoznawaniu czerniaka skóry w porównaniu z rutynowym badaniem klinicznym.

Ocenę ryzyka przemiany nowotworowej znamion skórnych ocenia się najczęściej na podstawie algorytmu ABCD. Schemat ten ocenia:

  • Asymetrię zmiany (A-asymmetry); zmiany łagodne są zazwyczaj symetryczne, kształtu okrągłego lub owalnego. W przypadku czerniaka skóry częściej stwierdzić można nieregularność zmiany skórnej. 
  • Brzegi zmiany (B-borders): często są postrzępione i nieregularne przy podejrzeniu rozwoju zmiany złośliwej. 
  • Nierównomierne rozłożenie barwnika (C-color) i różne zabarwienie zmiany w jej poszczególnych fragmentach często o kolorze czarnym, szaroniebieskim czy jasnobrązowym sugeruje proces nowotworowy w obrębie badanego wykwitu skórnego. 
  • Rozmiar zmiany (D-diameter), wynoszący powyżej 5mm bądź dynamiczny wzrost zmiany świadczyć mogą o postępującym procesie nowotworowym.

Warto pamiętać, że videodematoskopia daje jedynie rozpoznanie wstępne i nie jest w stanie z całą pewnością zróżnicować zmian łagodnych od złośliwych. Odpowiedź na to pytanie daje biopsja wycinająca zmiany skórnej z następczym badaniem histopatologicznym.

Zaletą badania dermatologicznego z wykorzystaniem wideodermatoskopu jest możliwość archiwizacji danych i możliwa dzięki temu analiza porównawcza danych znamion skórnych w czasie. Pozwala to m.in. na ocenę potencjalnej dynamiki wzrostu zmiany i zachodzących w niej zmian, które dotyczyć mogą zmian w rozłożeniu barwnika czy pojawienia się zaburzeń w symetrii kszałtu. 

Powiększenie obrazu przez videodermatoskop pozwala również zaobserwować na ekranie monitora subtelne cechy badanej zmiany, które najczęściej są niemożliwe lub trudne do stwierdzenia przez nieuzbrojone oko. Oglądanie zmiany w znacznym  powiększeniu umożliwia uwidocznienie np. siatki pigmentu, ciałek barwnikowych czy smug gałązkowatych. Kolejną zaletą videodermatoskopu jest pomoc w kwalifikacji zmian do biopsji. Badanie z użyciem videodermatoskopu pozwala na ograniczenie wycinanych zmian skórnych jedynie do tych zagrożonych transformacją nowotworową.

Bibliografia: "Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową" S.Jabłońska, S.Majewski

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Badanie wideodermatoskopowe skóry

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…