Vivostat Prf - nowoczesna metoda leczenia chrząstki stawowej

Wraz z wiekiem dochodzi do zużycia stawów, zaś u młodych ludzi uszkodzenia powierzchni stawowych powstają najczęściej w wyniku wypadków. Bez bardzo śliskiej i elastycznej chrząstki stawowej, która pokrywa powierzchnie kości stawów, niemożliwe byłoby ich działanie. Dlatego możliwość regeneracji chrząstki to przełom w leczeniu tego typu schorzeń.

Data aktualizacji
Czas czytania
6 min.

Chrząstka stawowa – poza okresem rozwoju człowieka – nie ma zdolności do pełnej odbudowy. Do niedawna w przypadku poważnego uszkodzenia chrząstki i zwyrodnienia stawu jedynym sposobem skutecznego leczenia było wczepienie endoprotezy. 

Dlaczego chrząstka stawowa ulega uszkodzeniu (chondromalacji)?

Chrząstka stawowa jest odmianą chrząstki szklistej, zbudowaną m.in. z włókien kolagenowych oraz substancji podstawowej zawierającej komórki chrzęstne (chondrocyty). Wyściela ona powierzchnię każdego stawu i pełni bardzo istotną rolę w jego funkcjonowaniu amortyzując, pomagając przenosić obciążenia oraz zmniejszając tarcie w trakcie poruszania.

Uszkodzenia chrząstki stawowej określane są fachowo jako chondromalacja, czyli w dosłownym tłumaczeniu "rozmiękanie chrząstki". Jest to choroba zwyrodnieniowa, występująca najczęściej w obrębie stawu kolanowego. Obejmuje rzepkę lub kłykcie udowe i prowadzi do powolnej destrukcji tkanki chęstnej poprzez jej włóknienie, powstawanie szczelin i erozję. Chondromalacja rozwija się przeważnie wskutek urazu lub przewlekłego problemu w stawie (np. niestabilności kolana, uszkodzenia łękotki lub zaburzenia osi mechanicznej). Czynnikami ryzyka są także choroby ogólnoustrojowe oraz ponadprzeciętnie wysoki wzrost pacjenta.

Ważne: Chrząstka stawowa pełni kilka ważnych funkcji dla organizmu: zapewnia ruchomość stawów, chroni kości, redukuje tarcia, równomiernie rozkłada ciężar ciała. W przypadku uszkodzenia chrząstki stawowej, organizm jest w stanie ją zregenerować. Jest to jednak proces długi i skomplikowany, a osoby z uszkodzeniami chrząstki stawowej wymagają często specjalistycznej opieki medycznej.

W leczeniu zaawansowanych uszkodzeń chrząstki stawowej stosuje się najczęściej zabiegi operacyjne - artroskopowe lub z otwarciem stawu (artrotomia). Ich głównym celem jest zmniejszenie lub wyeliminowanie bólu i poprawa lub normalizacja funkcji stawu. Zależnie od rozległości i zaawansowania zmian zabieg może objąć m.in.

  • wygładzenie i wyrównanie powierzchni chrząstki (shaving, koblacja)
  • przeszczep chrzęstno-kostny
  • plastyka płatami okostnowymi
  • plastyka komórkami szpiku
  • wypełnienie ubytków "łatami" ze specjalnie wyhodowanej chrząstki lub scaffoldami kolagenowymi (rodzajem "rusztowania" umożliwiającego wzrost chondrocytów)

Pamiętać trzeba jednak, że pełne odtworzenie chrząstki szklistej w pierwotnej postaci udaje się tymi metodami bardzo rzadko. Zastosowane "wypełniacze" i "łaty" zwykle mają nieco gorsze właściwości mechaniczne.

Co to jest Vivostat Prf?

Jedną z najnowszych, bardzo obiecujących i w dodatku małoinwazyjnych metod leczenia uszkodzeń i zwyrodnień chrząstki stawowej jest technologia Vivostat Prf (Platelet rich fibrin) nazywana też "chrząstką w sprayu".

Od wielu lat płytki krwi i czynniki wzrostu wykorzystywane były do regeneracji tkanek i stymulacji wytwarzania tkanki kostnej m.in. w ortopedii. Rozwiązanie dostarczane przez duńską firmę Vivostat polega na połączeniu w jednym produkcie roztworu włóknika z koncentratem płytek krwi.

Przy pomocy zestawu firmy Vivostat możliwe jest zautomatyzowanie procesu przygotowania własnych płytek pacjenta i umieszczenie ich w sieci włóknika wraz z wieloma czynnikami wzrostu. Pobierając 120 ml krwi od pacjenta można przygotować dla niego 5-6 ml preparatu własnego włóknika, wzbogaconego płytkami krwi (ang. Platelet Rich Fibrin, PRF®). Bogatopłytkowym osoczem z włóknikiem można uzupełniać ubytki wielu tkanek. Dzięki koncentracji uzyskuje się bardzo wysoką zawartość płytek krwi w preparacie PRF (około 7-krotnie więcej niż we krwi człowieka) oraz włóknika (średnio około 18 mg/ml), które nie jest możliwe przy użyciu metod konwencjonalnych.

Spray w leczeniu uszkodzonego stawu kolanowego został użyty w Polsce po raz pierwszy pod koniec listopada 2015 roku. Zabieg przeprowadzał doktor Grzegorz Sobieraj, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Metodę zastosowano u pacjenta, który podczas uprawiania sportu doznał urazu skutkującego zerwaniem więzadła krzyżowego w kolanie, powikłanego uszkodzeniem chrząstki stawowej.

Uwaga: Vivostat PRF to metoda medycyny regeneracyjnej, która wykorzystuje naturalne zasoby organizmu pacjenta w celu przyspieszenia procesów gojenia i regeneracji tkanek.

Na czym polega leczenie chrząstki stawowej metodą Vivostat Prf?

Osocze bogatopłytkowe krwi stymuluje procesy regeneracji i gojenia, a włókna fibrynowe odpowiadają za tworzenie skrzepu. Autologiczna fibryna Vivostat PRF jest nie tylko źródłem koncentratu płytkowego o przedłużonym uwalnianiu czynników wzrostu, ale stanowi podłoże uzupełniające ubytki tkanek i ułatwiające mechanizmy biologicznej reakcji w ramach struktury matrycy fibrynowej. Obecność wysoko stężonych płytek z czynnikami wzrostu służy regeneracji, gojeniu a postać materiału – klejeniu do uszkodzonej powierzchni.

Dołączony do zestawu rozpylacz umożliwia łatwe, dokładne i skuteczne nanoszenie kompleksu włóknika i płytek na powierzchnię uszkodzonej chrząstki stawowej. Bezpośrednio po rozpyleniu roztwór Vivostat PRF ulega polimeryzacji, a dzięki właściwościom włóknika przylega w miejscu naniesienia, nawet jeśli są to powierzchnie pionowe lub nierówne.

Warto wiedzieć: Metoda ta polega na pobraniu krwi pacjenta i oddzieleniu z niej płytek krwi oraz cząsteczek białkowych, które stymulują procesy regeneracyjne. Następnie uzyskany materiał jest stosowany na miejscu urazu lub w inny sposób zastosowany w celu przyspieszenia gojenia.

Korzyści z zabiegu z wykorzystaniem Vivostat Prf

Zaletą systemu Vivostat PRF jako metody leczenia chrząstki stawowej jest stabilne i ciągłe uwalnianie czynników wzrostu, co zapewnia własna sieć włóknika, tworząca barierę ochronną przed enzymami i zapewniająca stałą aktywność czynników wzrostu. Włóknik to proste białko, które wytrącając się z osocza krwi tworzy rusztowanie, na którym buduje się później chrząstka stawowa stymulowana czynnikami wzrostu.

Fibrynoliza, która jest naturalnym procesem rozpadu włóknika, powoduje stopniowe uwalnianie czynników, zawartych w płytkach krwi do miejsca leczenia przez okres około 4 dni. Dzięki temu sieć włóknika stanowi mechanizm stałego dostarczania czynników wzrostu.

Przed rozpoczęciem procedury chirurgicznej pobierana jest krew pacjenta w celu wytworzenia produktu. Pobranie krwi przed nacięciem skóry jest konieczne, ponieważ każdy uraz stymuluje płytki krwi do agregacji (zlepiania się) w ramach mechanizmów obronnych, a pobudzone płytki nie mogą być wykorzystane do wytworzenia preparatu. Przygotowanie preparatu Vivostat PRF trwa około 30-45 minut. Przygotowany preparat powinien zostać niezwłocznie wykorzystany (nie później niż po upływie 8 godzin).

Sama procedura chirurgiczna w zabiegu leczenia chrząstki stawowej preparatem Vivostat PRF może zostać wykonana artroskopowo, czyli bez dużych cięć chirurgicznych. Niewielkie nacięcia skóry wykonywane są w okolicy chorego stawu, a uszkodzona powierzchnia kości spryskiwana jest preparatem Vivostat PRF. Nogą czy ręką z naprawionym stawem można praktycznie od razu poruszać, a powrót do pełnej sprawności trwa o połowę krócej niż przy zastosowaniu innych sposobów regeneracji chrząstki stawowej.

Warto pamiętać: Istotą terapii jest precyzyjna aplikacja na uszkodzoną chrząstkę preparatu złożonego m.in. z wyizolowanych z krwi pacjenta fibryny bogatopłytkowej, czynników wzrostu, a także z komórek macierzystych pozyskanych z tkanki tłuszczowej.

Powrót do zdrowia po zabiegu

Po zakończeniu procesów wzrastania, chrząstka stawowa nie ma możliwości obudowywania się. Wprowadzenie w jej okolice komórek macierzystych pobudzonych do replikacji umożliwia jej odnowę i powrót do właściwej funkcjonalności. Szczególnie pozytywnym aspektem jest to, że stawem podlegającym procedurze można w zasadzie od razu po jej przebyciu poruszać (oczywiście, przez pierwsze tygodnie po zabiegu nie wolno nadmiernie obciążać kończyny).

Już na drugi dzień po trwającym 90 minut zabiegu większość pacjentów jest w stanie samodzielnie poruszać się przy pomocy kul - okres pełnej rehabilitacji trwa około 2-3 miesięcy.

Cena terapii Vivostat Prf

Cena terapii Vivostat Prf w prywatnej klinice wynosi ok. 15 tysięcy złotych. Istnieje jednak możliwość refundacji procedury przez Narodowy Fundusz Zdrowia – pod warunkiem, że jednocześnie z użyciem "sprayu" przeprowadzona zostanie jakaś inna procedura z zakresu świadczeń gwarantowanych (np. naprawa uszkodzonego więzadła).

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie chrząstki stawowej metodą komórek macierzystych Vivostat Prf

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 11

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…