Micra TPS (Transcatheter Pacing System) jest urządzeniem dziesięciokrotnie mniejszym od używanych dotychczas stymulatorów, a dodatkowo charakteryzuje się brakiem zewnętrznej elektrody, która zawsze była najsłabszym i najbardziej podatnym na awarie elementem rozruszników starszego typu.
Przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym zabieg polegał na wykonaniu nacięcia żyły udowej pacjenta i wprowadzeniu tą drogą cewnika, za pomocą którego urządzenie wielkości tabletki umieszczone zostało w prawej komorze serca i zamocowane w odpowiedniej pozycji specjalnymi "wąsami". Uniknięto tym samym konieczności otwierania klatki piersiowej, co znacznie minimalizuje ryzyko późniejszych powikłań (np. infekcji bakteryjnych). Nowy rozrusznik nie posiada żadnych elementów (przewodów), wychodzących na zewnątrz ciała a niezbędne zasilanie zapewnia mu mikroskopijna bateria, której żywotność szacowana jest na ok. 10 lat.
Nowe urządzenie jest kilkukrotnie droższe od dotychczas stosowanych rozruszników (kosztuje ok. 30 tys. zł), może być jednak stosowane w przypadku chorych, u których istniały dotychczas przeciwwskazania do założenia klasycznego stymulatora – osób z niedrożnością naczyń, przechodzących wcześniej zakażenie układu oraz w innych przypadkach zwiększających ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Miniaturowy rozrusznik serca jest u nich w zasadzie jedyną możliwością leczenia.
Źródło: www.rynekzdrowia.pl