Uwarunkowane genetycznie zaburzenie krzepnięcia krwi, jakim jest hemofilia, objawia się już we wczesnym dzieciństwie. W wyniku powtarzających się cyklicznie wylewów krwi do okolicznych tkanek dochodzi w ciele pacjenta do nieodwracalnych zmian strukturalnych i funkcjonalnych. Zmiany te w dużej mierze dotyczą stawów m.in. kolanowych, skokowych czy łokciowych oraz mięśni łydki czy biodrowo-lędźwiowych.
Pomimo tego, że możliwe jest skuteczne zapobieganie i leczenie skutków nawracających wylewów krwi do okolic stawów m.in. dzięki wczesnemu zastosowaniu tzw. czynników krzepnięcia, leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych czy odpowiedniej rehabilitacji, to u wielu chorych, w wyniku wieloletniego przebiegu choroby, dochodzi do nieodwracalnej destrukcji stawów.
Zabieg wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego u pacjenta z hemofilią
W przypadku zaawansowanych zmian stawu kolanowego, które objawiają się m.in. ograniczeniem zakresu ruchów czy przewlekłym bólem, ratunkiem dla chorych pacjentów może być tzw. zabieg endoprotezoplastyki stawu kolanowego. Zabieg ten polega najogólniej na chirurgicznym usunięciu chorobowo zmienionego stawu i wszczepieniu w jego miejsce sztucznej protezy, której zadaniem jest przywrócenie utraconej w wyniku schorzenia funkcji stawu.
Zabiegi tego u pacjenta chorującego na hemofilię związane są m.in. z ryzykiem powikłań w postaci masywnego krwotoku. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu przeprowadzono w ostatnich tygodniach pierwszą na Śląsku operację wszczepienia specjalnej endoprotezy stawu kolanowego u 61-letniego pacjenta, chorującego na hemofilię. Dotychczas zabiegi tego typu na terenie Polski przeprowadzane były jedynie w szpitalach w Warszawie i w Krakowie.
Bibliografia: www.rynekzdrowia.pl; www.dziennikzachodni.pl