Zabiegi liposukcji wykonuje się zarówno w znieczuleniu ogólnym (narkozie), jak i w znieczuleniu miejscowym. Wybór rodzaju znieczulenia dokonuje chirurg podczas konsultacji z pacjentem, tak aby zastosowana anestezja była zawsze najodpowiedniejsza do danej sytuacji klinicznej. Najczęściej jest on uzależniony od rozległości zabiegu oraz od ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
Znieczulenie miejscowe polega na wprowadzeniu środka znieczulającego (zazwyczaj jest to lidokaina) pod skórę. Najczęściej stosowane jest podczas zabiegów, obejmujących niewielki obszar ciała. Jego podstawową wadą jest możliwość odczuwania dyskomfortu przez pacjenta, który zachowuje pełną świadomość. Pacjent, u którego zastosowano znieczulenie miejscowe, najczęściej wraca do domu tego samego dnia. Warto w tym miejscu wspomnieć o tzw. znieczuleniu tumescencyjnym, które jest odmianą anestezji miejscowej i polega na znieczuleniu nasiękowym skóry i tkanki podskórnej za pomocą dużych objętości bardzo rozcieńczonych środków znieczulających. Zaletą tej metody jest możliwość znieczulenia dużych ilości tkanki tłuszczowej, zaś podstawową wadą wydłużenie czasu zabiegu.
Przy zastosowaniu znieczulenia ogólnego pacjent zostaje uśpiony na cały czas trwania zabiegu. Jest to dość poważna ingerencja medyczna, dlatego też wiąże się z pewnymi obostrzeniami - pacjent nie może spożywać pokarmów, płynów, ani palić tytoniu na około 6 godzin przed anestezją, a także zostaje po takim zabiegu przez jedną dobę w klinice. Znieczulenie ogólne jest stosowane w przypadku rozległych obszarów ciała poddawanych liposukcji, przy jednoczesnym dobrym ogólnym stanie zdrowia pacjenta.
Źródła: www.isaps.org; www.liposuction.com