Usunięcie piersi może pozwolić wyleczyć pacjentkę z raka piersi, lecz niestety może skutkować pojawianiem się zupełnie innych problemów. Kobieta po mastektomii może mieć trudności z odnalezieniem się w nowej sytuacji, doświadczać obniżenia samooceny oraz zaburzeń nastroju, które mogą nawet przybrać postać depresji.
O zagrożeniu wymienionymi sytuacjami doskonale wiedzą pracownicy Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. We współpracy z bułgarskimi, tureckimi oraz rumuńskimi partnerami wdrażają oni w życie program "Powrót do życia społecznego kobiety po mastektomii".
Program pomocy kobietom po mastektomii zaczyna działać
Na realizację projektu PoMasto Instytut otrzymał dofinansowanie w wysokości 60 tysięcy złotych. Jednym z jego celów jest polepszenie kompetencji specjalistów, którzy zajmują się kobietami, u których istnieje potrzeba usunięcia piersi - m.in. chirurgów, patomorfologów oraz dietetyków i psychologów. Szkolenia mają zwiększać wiedzę zarówno o raku piersi, jak i o rehabilitacji i aspektach psychologicznych, związanych z mastektomią.
Zakładana jest współpraca przy projekcie przez cztery różne kraje, co ma zapewnić wymianę wzajemnych doświadczeń czy wspólne dochodzenie do nowych rozwiązań. Realizacja PoMasto rozpoczęła się we wrześniu 2016 roku, projekt ma trwać do sierpnia 2018 roku.
Źródło: www.portalemedyczne.pl