Raka piersi wykrywa się co roku u ponad tysiąca mieszkanek województwa łódzkiego oraz ponad 17 tysięcy kobiet w całej Polsce (KRN, 2013). Jednocześnie efektywność leczenia jest u nas o ok. 15% niższa w niż w krajach takich jak Francja czy Szwecja.
Wychodząc naprzeciw problemowi, dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kopernika w Łodzi zadecydowała o utworzeniu do końca br. tzw. Breast Cancer Unit (BCU), czyli wyspecjalizowanego oddziału, którego lekarze i personel koncentrują się wyłącznie na diagnostyce i leczeniu nowotworów piersi we wszystkich stadiach choroby.
Jak wyjaśnił dr Piotr Pluta, koordynator projektu utworzenia BCU, zadaniem nowej placówki będzie zapewnienie co najmniej 150 kobietom rocznie kompleksowej opieki: od diagnozy, poprzez operację, radioterapię, leczenie systemowe, aż do pomocy chirurga plastycznego, rehabilitanta i psychologa włącznie.
Tym co wyróżnia Breast Cancer Unit od standardowego podejścia do leczenia raka piersi, będzie szybkość działania, która ma kluczowe znaczenie dla efektywności terapii. Dzięki skupieniu wszystkich stadiów procesu w jednym ośrodku pacjentka będzie miała przeprowadzoną kompleksową diagnostykę oraz ustalony i wdrożony plan leczenia w ciągu zaledwie kilku tygodni.
Źródło: www.rynekzdrowia.pl