Internet rzeczy coraz silniej jest obecny także w medycynie. Dzieło łódzkiej Inovaticy jest tego najlepszym przykładem. Firma ta zaprojektowała koszulkę EKG, współpracując przy tym z Politechniką Łódzka i z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi. Programiści z Inovaticy przygotowali specjalne oprogramowanie do tego projektu, pracownicy naukowi Politechniki opracowali tekstronikę (połączenie tkaniny z sensorami), natomiast kardiolodzy z Uniwersytetu dokonali walidacji systemu i dokonali jego przetestowania w praktyce. W ten sposób powstało urządzenie do rehabilitacji kardiologicznej pacjentów. Jego dużą zaleta jest możliwość stałego monitorowania chorych.
Największym wyzwaniem było takie połączenie tkaniny z systemem pomiarowym, które pozwalałoby użytkować koszulkę w normalny sposób i umożliwiałoby jej bezpieczne pranie w pralce. Kolejny problem polegał na takim wyizolowaniu sygnału i wzmocnieniu go, żeby sygnał mógł zostać bez problemu przesłany do smartfonu za pomocą systemu bluetooth. Wszystko udało się znakomicie i jest to pierwsze w Polsce tego typu rozwiązanie, które już zaczęło być komercyjnie udostępnianie.
Źródło: rynekzdrowia.pl
Już wkrótce lekarze będą mogli odczytać zdalnie wskazania pomiaru EKG dzięki innowacyjnej metodzie. Zostanie wykorzystana do tego inteligentna koszulka tekstylna, umożliwiająca elektrokardiografię. Materiał ten został wykonany przez polską firmę z Łodzi przy wsparciu unijnych funduszy.
Data publikacji
Czas czytania
0 min.