Termin „kardiomiopatia” obejmuje kilka chorób serca, które wiążą się ze zwyrodnieniem mięśnia sercowego. Kardiomiopatia prowadzi do jego niewydolności jako pompy dostarczającej krew do każdego organu ciała. Wywołuje to objawy zmęczenia oraz zmniejszenie wydolności fizycznej, które wystąpiły również u małej pacjentki.
Dla wielu dzieci jedynym sposobem leczenia pozostaje wykonanie transplantacji serca. W oczekiwaniu na narząd dzieci podłączane są do zewnętrznej pompy, która umożliwia krążenie krwi. Urządzenie jest nieporęczne i utrudnia codzienne funkcjonowanie, zmuszając dziecko do pozostania w szpitalu do momentu przeszczepu lub zregenerowania się mięśnia sercowego.
Miniaturowa pompa wszczepiona najmłodszej pacjentce w Polsce
Losy 11-letniej pacjentki potoczyły się inaczej. W serce dziewczynki wszczepiono mikroprocesor, który działa niczym pompa. Dzięki temu, dziecko może funkcjonować niezależnie od zewnętrznych urządzeń, pacjentka będzie mogła nawet wrócić do szkoły. To najmłodsza i jednocześnie najmniejsza (o wadze zaledwie 33 kg) zoperowana w ten sposób pacjentka w Polsce. Operacji dokonał zespół ze Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu, z udziałem prof. Janusza Skalskiego. Wcześniej podobne urządzenie implantowano zaledwie dwójce niepełnoletnich pacjentów w naszym kraju.
Źródło: www.portalemedyczne.pl