Wada zgryzu to defekt nie tylko estetyczny. Niewłaściwe ustawienie zębów może się pogłębiać, stając się coraz bardziej widoczne. Innymi konsekwencjami wad zgryzu może być zwiększenie tendencji zębów do wypadania oraz wzrost ich podatności na próchnicę - w miejscach, gdzie stykają się zęby, gromadzić mogą się resztki pokarmu, których obecność sprzyja pojawianiu się ubytków.
Leczenie ortodontyczne możliwe jest zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Dostępne są obecnie aparaty, których obecności w jamie ustnej praktycznie nie widać. Jednym z najważniejszych elementów procesu korekcji kształtu zgryzu są regularne wizyty pacjenta u ortodonty.
Po co odbywają się wizyty kontrolne w trakcie leczenia ortodontycznego?
Aparat ortodontyczny - w zależności od potrzeb danego pacjenta i uzyskiwanych wyników leczenia - nosi się przez okres od 12 do nawet 30 miesięcy. Nie powinno więc nikogo dziwić, że konieczne jest dostosowywanie na bieżąco parametrów urządzenia - proces korekcji zgryzu jest przecież dynamiczny i ustawienie zębów w szczęce zmienia się wraz z czasem.
Wizyty kontrolne w trakcie leczenia ortodontycznego odbywają się nie częściej niż co 3 tygodnie. Taki właśnie przedział czasowy wynika z tego, że do zauważalnych zmian położenia zębów dochodzi właśnie w ciągu minimum 21 dni - częstsze kontrole nie miałyby więc uzasadnienia. Najczęściej zalecany przedział czasowy, w którym powinny się odbywać wizyty kontrolne, to 4 do 6 tygodni. Każda z nich polega na ocenie uzyskanych w danych momencie efektów. Ortodonta po zbadaniu jamy ustnej pacjenta jest w stanie określić, czy ustawienie zębów zmierza ku obranemu celowi. W razie potrzeby nacisk wywierany na zęby przez aparat ortodontyczny jest przez lekarza wzmacniany lub osłabiany.
Podczas wizyt kontrolnych możliwa jest również (w razie potrzeby) wymiana poszczególnych elementów aparatu ortodontycznego lub dołączenie kolejnych przyrządów, wspomagających leczenie. Wymianie podlegają głównie ligatury (potocznie znane jako gumki), dołączane z kolei bywają np. wyciągi czy łańcuszki, przy pomocy których możliwe jest zgrupowanie określonych zębów, służące nasileniu ich przesuwania. W razie potrzeby ortodonta zleca również dodatkowe badania, takie jak RTG zębów.
Regularnych kontroli u swojego ortodonty nie powinni też unikać pacjenci, posiadający ruchome (wyjmowane) aparaty ortodontyczne. Co prawda w ich przypadku wizyty odbywają się rzadziej (raz na kilka miesięcy), ale również są niezbędne ze względu na konieczność dostosowywania parametrów stosowanego przez pacjenta urządzenia.
Skoro wizyty kontrolne w trakcie stosowania aparatu ortodontycznego powinny być tak regularne, czy komplikować to może pacjentowi jego inne plany, np. wyjazdowe? Otóż niekoniecznie - o tym, że na kolejną ocenę będziemy mogli przyjść po dłuższym niż zazwyczaj czasie, wystarczy poinformować swojego ortodontę. W takiej sytuacji dostosuje on parametry aparatu zębowego w taki sposób, aby ich wyregulowanie wystarczyło na dłuższy niż zazwyczaj czas.
Choć kontrole nie trwają długo (zazwyczaj wystarcza 15 do 60 minut) to i tak zajmują one cenny dzisiaj dla każdego czas. Czy naprawdę są one konieczne? Tutaj odpowiedź zdecydowanie jest twierdząca: zaniechanie regularnego oceniania uzyskiwanych zmian w położeniu zębów może bowiem sprawić, że efektów albo nie będzie wcale, albo pojawi się sytuacja odwrotna, czyli wręcz pogłębienie istniejącej u pacjenta wady zgryzu.
Opracowano na podstawie: www.webmd.com; www.dentalhealth.org; www.dentalassociates.com