Wkładka Kyleena – nowoczesna antykoncepcja dla kobiet

Wkładka domaciczna Kyleena to metoda antykoncepcji hormonalnej, dzięki której kobieta zyskuje ochronę przed nieplanowaną ciążą do aż 5 lat. Długi okres zabezpieczenia, wygoda użytkowania spirali oraz potwierdzona klinicznie skuteczność sprawią, że jest ona chętnie wybierana przez liczną grupę pacjentek gabinetów ginekologicznych. System Kyleena to jeden z najnowocześniejszych systemów antykoncepcyjnych. Działa podobnie do np. wkładki antykoncepcyjnej Jaydess, z tą różnicą, że Kyleena zapewnia długotrwały efekt antykoncepcyjny i ma nieco większy wpływ na zmniejszenie obfitości krwawienia menstruacyjnego. Od Mireny natomiast różni się m.in. rozmiarem: Kyleena jest nieco mniejsza, dzięki czemu bywa rekomendowana pacjentkom, które jeszcze nie rodziły.

Data publikacji
Czas czytania
8 min.

Co to jest Kyleena?

Spirala Kyleena to hormonalna wkładka domaciczna w kształcie litery „T”, która po aplikacji w jamie macicy pacjentki uwalnia niewielką ilość hormonu – lewonorgestrelu. Należy więc ona do hormonalnych systemów terapeutycznych, podobnie jak np. wkładka domaciczna Mirena. Co istotne, gwarantuje efekt antykoncepcyjny do aż 5 lat i nie jest wyczuwalna w trakcie użytkowania – ani przez pacjentkę, ani przez jej partnera. O wyborze tej wkładki przesądza również fakt, że od razu po jej usunięciu kobieta odzyskuje płodność, dzięki czemu może zrealizować swoje plany prokreacyjne. Poza tym Kyleena to jedna z najnowocześniejszych antykoncepcyjnych wkładek domacicznych, dzięki czemu jest wybierana przez liczną grupę pacjentek.

Warto wiedzieć: Pacjentka stosująca spiralę Kyleena może bezpiecznie wykonać rezonans magnetyczny.

Jak działa hormonalna wkładka Kyleena?

Kyleena to wewnątrzmaciczny system antykoncepcyjny, którego działanie polega na uwalnianiu w ciele kobiety niewielkiej ilości hormonu, zmniejszającego comiesięczny wzrost śluzówki macicy i zagęszczający śluz szyjkowy. Wkładka została wyposażona w specjalny zbiorniczek zawierający 19,5 mg lewonorgestrelu – syntetycznego progestagenu, który poprzez wpływ na endometrium tworzy barierę dla migracji plemników w drogach rodnych. Warto przy tym zaznaczyć, że wspomniany lewonorgestrel jest powszechnie stosowany także w innych hormonalnych środkach antykoncepcyjnych.

2024/07/201/GIN
Zadbaj o siebie już dziś!
75 zł zniżki

na konsultację
ginekologiczną
Liczba voucherów ograniczona. Nie czekaj!

Ważne: Działanie wkładki hormonalnej Kyleena polega na uniemożliwianiu kontaktu plemników z komórką jajową i tym samym na zapobieganiu jej zapłodnieniu przez plemnik.

Zalety i właściwości Kyleeny

Wśród istotnych cech Kyleeny wymienia się m.in. brak zawartości estrogenu oraz brak wpływu na normalne funkcjonowanie jajników. Istotne znaczenie ma również fakt, że działanie tej wkładki ma głównie charakter miejscowy, w związku z czym podczas jej stosowania u pacjentki dochodzi do owulacji. Niemniej dzięki zagęszczeniu śluzu w szyjce macicy przez lewonogestrel hamuje ona przedostanie się plemników przez kanał szyjki, zapobiegając w ten sposób kontaktowi plemnika z komórką jajową i nie dopuszczając do zapłodnienia. Warto mieć także na uwadze, że hormonalna spirala antykoncepcyjna Kyleena powoduje ograniczenie comiesięcznego przyrostu grubości wyściółki macicy.

Spirala antykoncepcyjna Kyleena – zalety:

  • długoterminowa ochrona przed ciążą: do aż 5 lat,
  • niewyczuwalna przez kobietę i jej partnera,
  • powrót płodności zaraz po usunięciu systemu,
  • brak wpływu na normalne funkcjonowanie jajników,
  • działanie antykoncepcyjne od razu po założeniu wkładki.

Kyleena jako wybór dla kobiet po porodzie

Wkładka domaciczna Kyleena może zostać zaaplikowana u pacjentek niedługo po porodzie – natomiast z zachowaniem 6-tygodniowego odstępu pomiędzy porodem a założeniem spirali. Odczekanie tych kilku tygodni jest niezbędne, ze względu na potrzebę powrotu macicy do jej normalnej wielkości. Dzięki temu, że Kyleena zawiera tylko jeden hormon, uwalniany miejscowo, uważa się, że nie ma szkodliwego wpływu na wzrost i rozwój dziecka – jeśli system zostanie założony nie wcześniej niż przynajmniej 6 tygodni po porodzie. I choć hormon przenika w znikomej ilości (ok. 0,1% dawki) do mleka matki, to nie wpływa na jego ilość i jakość.

Uwaga: Bezpieczeństwo stosowania wkładki zawsze należy omówić ze swoim lekarzem ginekologiem – m.in. ze względu na możliwe przeciwwskazania do założenia wybranego systemu.

Jak stosować Kyleenę?

Kyleenę należy założyć w ciągu 7 dni od rozpoczęcia krwawienia menstruacyjnego. Zanim jednak dojdzie do jej aplikacji, lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentką. Niezbędne jest też badanie ginekologiczne, badanie piersi oraz wymaz z szyjki macicy, czyli cytologia. Ginekolog może również zlecić wykonanie dodatkowych badań w kierunku zakażeń i chorób przenoszonych drogą płciową. Jeśli nie występują żadne przeciwwskazania do zastosowania systemu Kyleena, dochodzi do jej założenia – podczas zwykłej wizyty ginekologicznej. Po 4–6 tygodniach od aplikacji pacjentka powinna zgłosić się na pierwszą kontrolę (jeśli pojawiają się jakiekolwiek działania niepożądane, to oczywiście wcześniej, natychmiast po ich dostrzeżeniu).

Ważne: Pacjentka korzystająca ze spirali Kyleena powinna odbywać kontrole ginekologiczne przynajmniej raz w roku – jeśli nie istnieją wskazania do częstszych wizyt u specjalisty.

Proces wstawiania wkładki Kyleena

Tuż przed założeniem wkładki hormonalnej Kyleena lekarz ginekolog przeprowadza badanie ginekologiczne mające na celu ustalenie położenia i wielkości macicy. Zaraz po tym umieszcza w pochwie wziernik, co ułatwia mu swobodną aplikację systemu. Możliwe jest na tym etapie przemycie szyjki macicy roztworem antyseptycznym oraz zastosowanie znieczulenia miejscowego. Ostatecznie wkładka Kyleena jest umieszczana w macicy za pomocą cienkiej i giętkiej rurki wykonanej z plastiku. Po aplikacji systemu pacjentka może doświadczać bólu przypominającego skurcze pojawiające się w trakcie menstruacji. Prawdopodobne są też zawroty głowy i niewielkie krwawienia. Natomiast dolegliwości te zazwyczaj ustępują już po kilku dniach od założenia wkładki.

Pamiętaj: Wkładki domaciczne zawsze powinny być zakładane i usuwane przez lekarza, z uwzględnieniem zasad aseptyki.

Kiedy i jak usuwać Kyleenę?

System Kyleena należy usunąć nie później niż na koniec 5-letniego okresu stosowania. Jeżeli pacjentka chce kontynuować jego używanie, nowy system powinien zostać założony niezwłocznie po usunięciu poprzedniego. Jeśli natomiast kobieta nie chce kontynuować tej metody, ale nie planuje w najbliższym czasie macierzyństwa, wkładka powinna zostać wyjęta z macicy w ciągu 7 dni od rozpoczęcia miesiączki – pod warunkiem, że występuje u niej regularne miesiączkowanie. W sytuacji, kiedy system zostanie usunięty w innym momencie cyklu lub kiedy pacjentka doświadcza nieregularnych miesiączek i doszło do jej zbliżenia z partnerem w ciągu ostatniego tygodnia, istnieje ryzyko zajścia w ciążę.

Warto wiedzieć: W przypadku wymiany wkładki na nową spiralę Kyleena na nie ma potrzeby czekania na menstruację.

System ten usuwa się poprzez delikatne pociągnięcie kleszczykami za nitki. Jeśli nitki te nie są widoczne, a podczas USG widać, że wkładka znajduje się wewnątrz macicy, należy ją usunąć za pomocą wąskich kleszczyków. W takiej sytuacji konieczne może okazać się rozszerzenie kanału szyjki macicy, a nawet przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Po usunięciu wkładki Kyleena lekarz ginekolog ocenia wyjęty system – w celu zyskania pewności, że nie został on naruszony.

Potencjalne skutki uboczne i przeciwwskazania

Założenie spirali Kyleena może powodować określone działania niepożądane, choć nie występują one u każdej pacjentki. Prawdopodobne jest wystąpienie m.in. reakcji alergicznych, takich jak wysypka, pokrzywka czy nagły obrzęk. Wśród działań niepożądanych wymienia się też: ból głowy, ból brzucha, ból miednicy mniejszej, zwiększenie lub zmniejszenie intensywności krwawienia miesięcznego, plamienie, brak krwawienia, torbiel jajnika, trądzik oraz zapalenie sromu i pochwy. Możliwe są też takie dolegliwości jak np. migrena, nudności, depresja, ból piersi czy upławy. Rzadziej dochodzi do nadmiernego owłosienia czy perforacji macicy.

Uwaga: Usunięcie systemu Kyleena należy rozważyć m.in. w przypadku migreny ogniskowej z asymetrycznymi ubytkami pola widzenia, wyjątkowo silnego bólu głowy, żółtaczki, znacznego zwiększenia ciśnienia tętniczego krwi czy ciężkiej choroby związanej z tętnicami, takiej jak np. zawał mięśnia sercowego.

Kiedy Kyleena nie jest zalecana?

Wkładka domaciczna Kyleena nie może zostać zaaplikowana w przypadku ciąży lub podejrzenia takiego stanu. Przeciwwskazaniem do jej założenia są także stany zapalne przydatków i szyjki macicy, nowotwór narządów rodnych oraz krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie. Do grupy tej zalicza się również mięśniaki macicy, które zniekształcają jej jamę oraz czynną chorobę wątroby. Z wkładki Kyleena nie powinny też korzystać kobiety, które planują zajście w ciążę w najbliższym czasie, a także te, które doświadczyły ciąży pozamacicznej w przeszłości.

Wkładka hormonalna Kyleena – przeciwwskazania:

  • ciąża lub podejrzenie ciąży,
  • ostre lub nawracające zapalenie narządów miednicy mniejszej,
  • choroby związane ze zwiększonym ryzykiem zakażeń narządów miednicy mniejszej,
  • nowotwór złośliwy trzonu lub szyjki macicy,
  • nowotwory progestagenozależne, np. rak piersi,
  • nieprawidłowe krwawienia z pochwy o nieznanej przyczynie,
  • ostre zapalenie szyjki macicy lub zapalenie pochwy,
  • poporodowe zapalenie błony śluzowej macicy,
  • zakażenie macicy po poronieniu w ciągu ostatnich 3 miesięcy,
  • śródnabłonkowa neoplazja szyjki macicy do ustąpienia,
  • wrodzone lub nabyte zmiany w jamie macicy, które ją zniekształcą,
  • ostra choroba wątroby lub nowotwór wątroby,
  • nadwrażliwość na jakikolwiek składnik systemu.

Uwaga: Lewonorgestrel w małych dawkach może wpływać na tolerancję glukozy, dlatego w przypadku kobiet cierpiących na cukrzycę, stosujących wkładkę Kyleena, niezbędne jest regularne kontrolowanie stężenia glukozy we krwi.

Kyleena a Mirena – jakie są pomiędzy nimi różnice?

Kyleena porównywana jest przede wszystkim z jej starszą siostrą Mireną – która także należy do najnowocześniejszych wkładek wewnątrzmacicznych (IUD) uwalniających hormony, natomiast jest nieco większa od Kyleeny. Właśnie ze względu na niewielki rozmiar system Kyleena jest bardzo często polecany kobietom, które nie rodziły. Natomiast główną różnicą pomiędzy tymi dwoma spiralami jest dawka lewonorgestrelu, która jest uwalniania każdego dnia. Mirena uwalnia ok.20 mcg lewonorgestrelu dziennie, Kyleena natomiast – około 17,5 mcg.

Kyleena a tabletki antykoncepcyjne

W przeciwieństwie do doustnych środków antykoncepcyjnych Kyleena nie wpływa na owulację. Oznacza to, że korzystając z niej, zachowujesz swój własny, naturalny cykl hormonalny. Poza tym nie jest związana z ryzykiem pomięcia przyjęcia pigułki i tym samym utraty oczekiwanego zabezpieczenia. System Kyleena noszony jest wewnątrz jamy macicy przez cały czas od momentu aplikacji wkładki – aż do jej usunięcia. Należy natomiast zaznaczyć, że wybór odpowiedniej metody antykoncepcji powinien zawsze wynikać z konsultacji z lekarzem ginekologiem, który omówi z pacjentką wszelkie „za” i „przeciw” i na tej podstawie zaproponuje najlepszą formę ochrony.

Źródła:

  • Beckert V., Aqua K., Bechtel Ch. I in., "Insertion experience of women and health care professionals in the Kyleena® Satisfaction Study", The European journal of contraception & reproductive health care : the official journal of the European Society of Contraception, 25(3), 182–189, 2020
  • Rejestry e-Zdrowia, "KYLEENA – CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO", Rejestry e-Zdrowia, 2024
  • doz.pl, "Kyleena, 19,5 mg, system terapeutyczny domaciczny, 1 system", doz.pl, 2024
  • Stovall D.W., Aqua K., Romer T. i in., "Satisfaction and continuation with LNG-IUS 12: findings from the real-world kyleena® satisfaction study", The European journal of contraception & reproductive health care : the official journal of the European Society of Contraception, 26(6), 462–472, 2021

Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Założenie systemu antykoncepcyjnego Kyleena

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…