Włókniaki - przyczyny powstawania

Włókniaki występują w populacji bardzo często. Mimo, iż są to zmiany łagodne, nie wykazujące tendencji do zezłośliwienia, a także niebolesne, często stanowią dla pacjentów defekt estetyczny, co staje się przyczyną poszukiwania pomocy lekarskiej.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Co to są włókniaki?

Włókniaki, łac. fibroma, to łagodne zmiany nowotworowe, powstające z tkanki łącznej. Mają postać guzowatych narośli, są niebolesne i mogą występować na różnych częściach ciała. Co bardzo istotne, nie ulegają zezłośliwieniu, a więc nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia pacjenta. 

Podstawowa klasyfikacja włókniaków oparta jest na strukturze zmiany - na tej podstawie wyróżnia się włókniaki miękkie i twarde.

Jak powstają włókniaki?

Włókniaki powstają w wyniku nadmiernego rozrostu tkanki łącznej w skórze. Zwykle są efektem drobnych urazów, podrażnień lub predyspozycji genetycznych.

Włókniaki miękkie

Włókniaki miękkie są bardzo powszechne i u obydwu płci pojawiają się ze wzrastającą częstością w wieku średnim, choć mogą pojawić się u osób w każdym wieku, nawet u dzieci. Częściej obserwowane są u osób otyłych i mają tendencję do tworzenia skupisk. Są to najczęściej małe, często uszypułowane narośla o kolorze cielistym lub nieco ciemniejszym niż skóra.

Włókniaki miękkie mogą pojawić się w każdym miejscu na ciele, ale najczęstszą lokalizacją są:

  • okolice pach,
  • pachwin,
  • boczne części szyi,
  • powieki,
  • kark.

Włókniaki twarde

Włókniaki twarde nie są typowym guzem. W przeciwieństwie do włókniaków miękkich, zmiany rzadko wystają ponad powierzchnię skóry, a jeszcze rzadziej są polipowate. W badaniu palpacyjnym wyczuwa się małą, skórną masę o soczewkowatym kształcie, która jest ruchoma w stosunku do podłoża. Wizualnie często widać niewiele więcej niż uniesienie i przebarwienie skóry – od czerwonego, przez jasnobrązowe aż do ciemnobrązowego zabarwienia. Najczęstszą lokalizacją włókniaka twardego są kończyny, zwłaszcza ich dystalne części. Częstość  występowania włókniaków twardych również wzrasta wraz z wiekiem.

Uwaga: Włókniaki twarde w przeciwieństwie do włókniaków miękkich, rzadko wystają ponad powierzchnię skóry i zwykle nie są polipowate. W dotyku są ruchome i twarde, a ich zabarwienie może wahać się od czerwonego po ciemnobrązowe.

Włókniaki - przyczyny powstawania

Przyczyny powstawania włókniaków nie są do końca jasne. W przypadku włókniaków miękkich należy pamiętać przede wszystkim o tym, iż zmiany te mają charakter wrodzony. Wiadomo jednak, że istnieją pewne stany, które predysponują do ich wystąpienia. Są nimi:

  • otyłość,
  • ciąża,
  • cukrzyca,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Niektóre teorie mówią też o tym, iż powstawanie włókniaków miękkich związane jest z przewlekłym drażnieniem mechanicznym.

Mimo, iż przyczyna powstawania włókniaków twardych również nie jest do końca poznana, za najbardziej prawdopodobne uważa się:

  • ukąszenia przez owady lub inne stawonogi,
  • zapalenie mieszków włosowych,
  • niewielkie zadrapania.

Zauważono również, że u pacjentów zakażonych wirusem HIV, a także u chorych przyjmujących leki immunosupresyjne, włókniaki twarde występują z większą częstotliwością.

Czy włókniaki wymagają leczenia?

Ze względu na łagodny charakter włókniaków oraz brak tendencji do ich zezłośliwienia, nie ma konieczności leczenia tych zmian nowotworowych. Najczęściej pacjenci decydują się na usunięcie włókniaka ze względów estetycznych, w przypadku, gdy znajduje się on w widocznym miejscu, np. na twarzy czy dekolcie, lub gdy zmiana zlokalizowana jest w miejscu, które podlega stałemu drażnieniu, np. pacha, pachwina czy kark.

Istnieje szereg metod, umożliwiających usunięcie włókniaków – są to:

W przypadku występowania włókniaków twardych o bardzo ciemnym zabarwieniu, istnieje konieczność różnicowania takich zmian z czerniakiem złośliwym. Większość z nich okazuje się jednak zmianami łagodnymi i można je bezpiecznie pozostawić.

Źródła:

  • Graham-Brown, J. Bourke, "Dermatologia. Podręcznik i atlas", Elsevier Urban & Partner, Wrocław, 2010
  • David J. Myers, Eric P. Fillman, "Dermatofibroma" (www.ncbi.nlm.nih.gov), 2024
  • British Association of Dermatologists, "Dermatofibroma (also known as histiocytoma)", British Association of Dermatologists, 2023

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Usunięcie włókniaka

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…