Wrastanie paznokci najczęściej jest spowodowane zbyt krótkim wycinaniem paznokci wokół opuszka palca, noszeniem butów na wysokim obcasie lub o zwężanych czubach, a także na skutek urazu np.: jazdy na nartach w zbyt ciasnych butach, kopnięcia w stopień czy nawet zwykłego nadepnięcia przez osoby postronne.
Do tej pory najczęściej stosowaną metodą leczenia wrastających paznokci w publicznych placówkach medycznych jest wycięcie klinowe paznokci lub resekcja całej płytki paznokciowej. Ten drastyczny zabieg nie przynosi jednak najczęściej dobrego rezultatu, jest też wielokrotnie powtarzany. Kosmetyczki natomiast na ogół wykonują podcięcie boków
paznokci i zalewają płytkę paznokciową akrylem, co również nie przynosi trwałego efektu, zwłaszcza w stanach zapalnych i obecnych hipergranulacjach, wręcz nasila odwrotny skutek.
Pozostawienie narastającej ziarniny – hipergranulacji przy bocznej części wału przypaznokciowego, bez odseparowania toru paznokcia powoduje jeszcze większe wrastanie, wysięk ropny i przewlekłą bolesność. Bardzo ważnym elementem leczenia i korygowania wrastających paznokci jest równoczesne leczenie bakteryjne stanu zapalnego zgodnie z antybiogramem. Pobranie wymazu z łożyska rany jest kluczowym postępowaniem.
Leczenie wrastających paznokci klamrami drutowymi metodą ortonyksji
Skuteczne i trwałe leczenie wrastających paznokci polega na specjalistycznej wiedzy personelu medycznego, jak również miejsca spełniającego rygorystyczne wymogi sanitarno-epidemiologiczne.
Jedyną trwałą i zarazem najlepszą metodą wyprowadzającą wrastający paznokieć z miejsca wrastania, jest założenie specjalistycznej klamry drutowej, która działa podobnie do aparatu ortodontycznego. Dodatkowo, odpowiednie tamponowanie, czyli założenie opatrunku długoterminowego pod boczne krawędzie paznokcia doprowadza do szybszego odseparowania paznokcia, ale również leczenia samej rany.
Efekt leczenia wrastającego paznokcia przy pomocy klamry drutowej jest widoczny już w niedługim czasie od założenia klamer drutowych oraz tamponowania płytki paznokciowej. Istotnym aspektem w procesie jest włączenie pacjenta w proces leczenia i pielęgnacji.
W zaawansowanych stanach zapalnych, zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, co zapewnia pacjentom komfort i brak doznań bólowych w trakcie zabiegu. Natomiast stosowane opatrunki długoterminowe i środki do gojenia ran o szerokim spektrum działania, szybko likwidują stany zapalne i umożliwiają bezproblemowe codzienne funkcjonowanie.
Agnieszka Głuszczak, specjalista leczenia ran, Przychodnia Leczenia Ran i Pielęgnacji Stóp Centrum Stopy