Wskazania do zabiegu embolizacji tętnic stercza

Embolizacja tętnic stercza to nieoperacyjna metoda leczenia problemów, związanych z powiększeniem gruczołu krokowego. Zabieg stanowi alternatywę dla tradycyjnego leczenia operacyjnego, polegającego na wycięciu gruczołu. Tego rodzaju procedura przeprowadzana jest w trybie planowym, co pozwala na właściwe przygotowanie się pacjenta. Kiedy wskazana jest embolizacja tętnic stercza?

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Łagodny przerost gruczołu krokowego (z ang. BPH – benign prostate hyperplasia) jest częstym schorzeniem, dotykającym głównie mężczyzn po 50 roku życia. Między 51 a 60 r.ż. przerost prostaty dotyczy już 50% mężczyzn, a odsetek u osób po przekroczeniu 80 r.ż. wzrasta do 80%. Chociaż przerost gruczołu krokowego nie jest związany z procesem nowotworowym, może być źródłem przykrych dolegliwości, takich jak problemy z oddawaniem moczu, nykturia (wielokrotna konieczność oddawania moczu w nocy), a nawet ból. Jest to związane z uciskiem powiększonej prostaty na cewkę moczową, co powoduje mechaniczną przeszkodę w odpływie moczu. 

Wedle wyników badań, prezentowanych przez czasopismo BJU International, aż 3,7 miliona mężczyzn w samej Kalifornii (USA) wymagało nagłej pomocy medycznej z powodu komplikacji, związanych z łagodnym przerostem stercza, a w całych Stanach Zjednoczonych ilość powikłań, związanych z BPH, wzrosła między 1998 a 2008 r. ponad czterokrotnie. Ponieważ łagodny przerost stercza może się wiązać z ostrą niewydolnością nerek i innymi, poważnymi problemami zdrowotnymi, uważa się, że to schorzenie nie może być bagatelizowane. Jednocześnie poszukuje się nowych technik, które pozwalają na usunięcie tego problemu, przy jak najmniejszym ryzyku powikłań. Alternatywą dla przezcewkowej resekcji gruczołu krokowego staje się embolizacja tętnic stercza. Technika powstała w 2009 r. Od tego czasu zabiegowi poddało się kilkuset mężczyzn.

Jakie są wskazania do embolizacji tętnic stercza

Głównym wskazaniem do zabiegu embolizacji tętnic stercza (z ang. PAE – prostate artery embolization) pozostaje łagodny przerost prostaty, który wywołuje objawy ze strony układu moczowego. Jeśli leki stosowane początkowo nie dają wystarczającej ulgi lub wywołują niechciane skutki uboczne, urolog może zalecić leczenie zabiegowe. Zabiegowi embolizacji mogą być poddani pacjenci, u których przezcewkowa resekcja (TURP) ze względu na duży rozmiar prostaty jest niemożliwa do wykonania. 

Embolizacja tętnic stercza jest małoinwazyjna i bezpieczna, stąd nawet pacjenci z towarzyszącymi chorobami internistycznymi mogą być mu poddani. Przy kwalifikacji do zabiegu konieczne jest zasięgnięcie porady radiologa interwencyjnego, który zadecyduje, czy jest to odpowiednia technika w przypadku danego pacjenta. U pacjentów zakwalifikowanych do zabiegu obserwuje się wysoką skuteczność embolizacji, wynoszącą aż 91%.

Powikłania po zabiegu są związane głównie z wykorzystaniem dostępu tętniczego – jak powstanie krwiaka oraz sińca w miejscu wkłucia. Dotychczas opisano tylko jedno poważne powikłanie, związane z przypadkową embolizacją jednej z tętnic, zaopatrujących pęcherz moczowy. Jednak możliwość wykonania zabiegu na gruczole dowolnej wielkości, oraz brak konieczności długiego pobytu w szpitalu sprawia, że embolizacja tętnic stercza może okazać się dobrą alternatywą dla dotychczasowych, bardziej inwazyjnych metod leczenia przerostu prostaty. Dotychczas embolizacja tętnic stercza nie została zaakceptowana przez amerykańską organizację FDA jako standardowa terapia BPH. Jak twierdzą specjaliści, może to nastąpić w przeciągu najbliższych 3-7 lat.

Bibliografia: Stroup, Sean P., et al. "Trends in adverse events of benign prostatic hyperplasia (BPH) in the USA, 1998 to 2008." BJU international 109.1 (2012): 84-87. Noor, Amir, and Aaron M. Fischman. "Prostate Artery Embolization as a New Treatment for Benign Prostate Hyperplasia: Contemporary Status in 2016."Current Urology Reports 17.7 (2016): 1-5. www.przeglad-urologiczny.pl www.uhs.nhs.uk www.gestweb.org

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie prostaty metodą embolizacji

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 10

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…