Wskazania do zabiegu histeroskopii operacyjnej

Histeroskopia operacyjna jest procedurą ginekologiczną, znajdującą zastosowanie w leczeniu szerokiego spektrum schorzeń macicy. Zastosowanie tej techniki pozwala w sposób minimalnie inwazyjny usuwać zmiany wewnątrzmaciczne, np. mięśniaki podśluzówkowe, które były do niedawna wskazaniem do usunięcia macicy. Zastosowanie histeroskopii operacyjnej stworzyło możliwość ich usunięcia z pozostawieniem operowanego narządu.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Histerskopia to dynamicznie rozwijająca się, małoinwazyjna technika endoskopowej diagnostyki i leczenia schorzeń macicy. Jej nazwa pochodzi od histeroskopu, czyli urządzenia optycznego w kształcie cienkiej, świecącej tulejki o długości ok. 30 centymetrów – jest ona wprowadzana przez pochwę dla sprawdzenia szyjki i wnętrza macicy. 

Histeroskop wyposażony jest w zestaw soczewek, źródło światła i miniaturową kamerę, dzięki czemu obraz widoczny jest na zewnętrznym monitorze. Przez tulejkę histeroskopu można wprowadzić również mikronarzędzia, np. specjalne szczypce, którymi ginekolog pobiera wycinki śluzówki do badania histopatologicznego. 

2024/07/203/GIN
Porozmiawiaj z lekarzem
Czy antykoncepcja,
którą przyjmujesz
wciąż jest dla
Ciebie odpowiednia?

Jakie są wskazania do przeprowadzenia histeroskopii operacyjnej?

Jednym z najczęstszych wskazań do wykonania zabiegu histeroskopii operacyjnej jest poszukiwanie przyczyn nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych (dłuższych, bardziej obfitych krwawień miesięcznych, międzymiesiączkowych lub występujących po okresie menopauzy). Zabieg ten w niektórych przypadkach może z powodzeniem zastąpić bardziej inwazyjne łyżeczkowanie jamy macicy. Równie często histeroskopia ma zastosowanie w diagnostyce i ewentualnym leczeniu przyczyn niepłodności i poronień nawykowych.

Histeroskopia - rysunek poglądowy

W niektórych przypadkach (np. duże lub liczne mięśniaki czy polipy endometrialne) konieczne jest przeprowadzenie bardziej inwazyjnego zabiegu przy użyciu resektoskopu, czyli histeroskopu o zdecydowanie większej średnicy, wymagającego rozszerzenia kanału szyjki macicy przed wprowadzeniem go do jamy macicy.

Histeroskopia operacyjna jest także wykorzystywana do:

  • usuwania zrostów wewnątrzmacicznych powstałych na skutek infekcji lub poprzednich zabiegów w jamie macicy
  • usuwania polipów endometrialnych oraz mięśniaków podśluzówkowych, których występowanie było jeszcze niedawno wskazaniem do usunięcia macicy
  • diagnostyki i ewentualnej korekcji wad wrodzonych macicy (np. wycięcie przegrody macicy)
  • diagnostyki stanów przednowotworowych i nowotworów endometrium (błony śluzowej macicy)

Przeciwwskazania do zabiegu obejmują m.in. świeżo przebyty lub istniejący stan zapalny narządów płciowych, obfite krwawienie z macicy, ciążę, raka szyjki macicy, uszkodzenie ściany macicy oraz jej infekcje i zakażenia.

Ważne: Histeroskopia operacyjna ma szerokie spektrum zastosowań w diagnostyce i leczeniu schorzeń narządów kobiecych. Usuwa m. in.: zrosty na macicy, mięśniaki, polipy macicy, diagnozuje stany przednowotworowe i nowotworowe oraz choroby szyjki macicy.

Zalety histeroskopii operacyjnej - szybka rekonwalescencja i brak blizn

Dzięki zastosowaniu histeroskopii operacyjnej wiele zabiegów może być przeprowadzonych bez rozcinania powłok brzusznych pacjentki. Wiąże się to z mniejszą ilością powikłań, szybszym czasem powrotu do zdrowia oraz brakiem widocznych blizn. Procedura przeprowadzana jest przez specjalistę położnictwa i ginekologii w znieczuleniu ogólnym (narkozie), co czyni ją zabiegiem całkowicie bezbolesnym. Przygotowanie do przeprowadzenia zabiegu obejmuje m.in. wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych (morfologia, biochemia, układ krzepnięcia krwi oraz oznaczenia grupy krwi), a po zakończeniu konieczna jest kilkugodzinna obserwacja w klinice, by całkowicie zniwelować efekty znieczulenia.

Histeroskopia operacyjna to bezpieczna procedura, jednak jak każdy zabieg tego typu wiąże z możliwością wystąpienia powikłań, z których najpoważniejszym (ale dość rzadkim) jest możliwość przebicia macicy lub szyjki macicy przez histeroskop - co może być związane z wystąpieniem krwawienia.

Pamiętaj, że: Histeroskopia operacyjna jest procedurą minimalnie inwazyjną, co oznacza mniejsze ryzyko powikłań i szybszą rekonwalescencję w porównaniu z tradycyjnymi operacjami.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Histeroskopia operacyjna

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…