W leczeniu zaburzeń erekcji istotną rolę odgrywa określenie przyczyny problemu. Pojawiać się on może w związku ze schorzeniami kardiologicznymi, cukrzycą i wieloma innymi jednostkami. Poza nimi rolę w patogenezie zjawiska odgrywać mogą czynniki psychologiczne, należy więc wykluczyć ich ewentualny wpływ na problemy z potencją.
Jako terapię pierwszego rzutu w leczeniu zaburzeń wzwodu zazwyczaj wdraża się farmakoterapię, stosowane są takie leki jak sildenafil (znany głównie jako Viagra). Kolejnym krokiem może być używanie przez pacjenta specjalnych pomp próżniowych celem uzyskania wzwodu. U części mężczyzn wymienione metody niestety nie pozwalają uzyskać pożądanego rezultatu: rozważyć można wtedy przebycie zabiegu operacyjnego.
Przywrócenie występowania erekcji poprzez zastosowanie hydraulicznej protezy prącia
Pierwsze wszczepienia hydraulicznej protezy prącia zostały wykonane w latach 70. XX wieku, dokonał tego zespół pod kierownictwem Brantleya Scotta, pochodzącego z Houston urologa. Zabieg stosowany jest zwykle u tych chorych, u których:
- przyczyna zaburzeń erekcji została zdiagnozowana (np. jest nią choroba Peyroniego, stan po resekcji prostaty czy przebyty w przeszłości uraz okolic genitalnych);
- inne, nieinwazyjne metody leczenia nie były skuteczne.
Obecnie najpopularniejsze są protezy prącia złożone z trzech składowych. Pierwszą stanowią implanty, umieszczane w ciałach jamistych prącia. Drugim elementem jest pompka, zazwyczaj mocowana w obrębie dolnej części moszny, pomiędzy jądrami. Ostatnią częścią jest zbiorniczek płynu, który lokowany jest we wnętrzu jamy brzusznej. Wszystkie wymienione elementy są ze sobą połączone.
Uzyskiwanie wzwodu po zabiegu wszczepienia hydraulicznej protezy prącia jest stosunkowo proste. Przed planowaną aktywnością seksualną mężczyzna naciska pompkę, co powoduje przemieszczenie płynu ze zbiorniczka do protez w obrębie prącia. Wzwód utrzymuje się tak długo, jak chce tego pacjent: kolejne naciśnięcie pompki powoduje odpływ cieczy i członek powraca wtedy do stanu spoczynku.
Zabieg wszczepienia hydraulicznej protezy członka trwa od jednej do trzech godzin. Wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, zastosowanie mają również antybiotyki, które mają zmniejszyć ryzyko rozwoju infekcji. Implantowane struktury same też są pokryte środkami przeciwdrobnoustrojowymi. Po operacji pacjent pozostaje w szpitalu przez okres 1-3 dni. Powrót do pełnej funkcjonalności możliwy jest po upływie około miesiąca od operacji.
Według informacji portalu medicinenet.com, erekcję w stopniu pozwalającym przebyć stosunek płciowy uzyskuje się u 90-95% operowanych mężczyzn. Poza poprawą w zakresie wzwodu, protezy pozwalają zwiększyć grubość członka. Po operacji pozostaje zwykle bardzo niewielki ślad w obrębie penisa, zwykle zauważany jedynie przez pacjenta. Co istotne, zabieg nie zaburza zwykle występowania orgazmu ani ejakulacji.
Poza zaburzeniami erekcji hydrauliczne protezy prącia mogą być zastosowane u osób zmieniających płeć, celem uzyskania funkcjonalnych odpowiedników męskich narządów płciowych. W Polsce pierwsze wszczepienie implantów do wnętrza penisa odbyło się w 2013 roku w Zabrzu. Dokonał tego zespół Kliniki Urologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Opracowano na podstawie: www.medicinenet.com; www.urologicalcare.com; www.webmd.com; Kubin M. et al., "Epidemiology of erectile dysfunction", Int J Impot Res 2003 Feb; 15(1):63-71