Estetyka uśmiechu ma dla nas coraz większe znaczenie: jak wskazują wyniki badań, przeprowadzonych przez American Academy od Cosmetic Dentistry, prawie wszyscy wierzymy, że piękny uśmiech czyni nas znacznie bardziej atrakcyjnymi w oczach przedstawicieli płci przeciwnej, a niemal 75% badanych jest przekonanych, że nieestetyczne uzębienie zmniejsza szansę na sukces zawodowy. Te tendencje potwierdzają także polskie badania: według danych Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic w Katowicach wynika, że dla niemal 40% pacjentów leczenie stomatologiczne to nie zbędny wydatek, ale uzasadniona inwestycja w siebie, która z pewnością zaprocentuje w kontaktach zawodowych oraz towarzyskich.
Największe znaczenie ma dla nas kolor uzębienia: według danych, zgromadzonych w ramach Harris Interactive Survey, ponad połowa ankietowanych zadeklarowała, że gdyby mogli zmienić jeden parametr swoich zębów, zmieniliby właśnie ich barwę. Jednocześnie niezbyt wierzymy w skuteczność domowych metod wybielających: ta sama ankieta wykazała, że niemal 60% respondentów sceptycznie odnosi się do jakości produktów rozjaśniających, które można kupić w sklepach. Nie dziwi więc, że gabinetowe rozjaśnianie zębów cieszy się coraz większym zainteresowaniem: wybielanie lampą charakteryzuje się wysoką skutecznością, błyskawicznymi rezultatami oraz trwałością efektów.
Popularność tej metody rośnie lawinowo: według szacunków tylko na wybielanie zębów metodą Beyond pacjenci gabinetów stomatologicznych przeznaczyli w 2009 roku ponad miliard złotych.
Nowoczesne metody rozjaśniania szkliwa – wybielanie lampą
Gabinetowe wybielanie zębów lampą to zabieg prosty i bezpieczny, a czas jego trwania to zazwyczaj około godziny. Dentysta nanosi na zęby preparat wybielający, zawierający 35% nadtlenku wodoru, a następnie naświetla zęby przy pomocy specjalnej lampy. Pod wpływem światła lampy nadtlenek wodoru ulega utlenieniu na powierzchni zęba, widocznie rozjaśniając szkliwo. Żel nakładany jest na zęby trzykrotnie, a każde naświetlenie trwa około kwadransa. Gabinetowe wybielanie zębów pozwala na osiągnięcie spektakularnych efektów w krótkim czasie: lampa umożliwia rozjaśnienie powierzchni zębów o 5-14 tonów w skali Vita, podczas gdy produkty wybielające w postaci past dają efekt rzędu 1-2 tonów. Zabieg jest całkowicie bezpieczny dla zębów i dziąseł, a jedynym skutkiem ubocznym może być utrzymująca się prze około dobę nadwrażliwość.Wybielanie zębów lampą – co trzeba wiedzieć
Warto pamiętać, że skuteczne wybielanie zębów lampą możliwe jest tylko przy zachowaniu pewnych warunków, dotyczących zarówno okresu przed zabiegiem, jak i po nim. Przed przystąpieniem do rozjaśniania szkliwa w gabinecie stomatologicznym należy koniecznie wyleczyć wszystkie ubytki i upewnić się, że plomby są szczelne – w przeciwnym wypadku przeprowadzenie zabiegu może spowodować podrażnienie miazgi zębowej przez zawarte w żelu wybielającym substancje chemiczne. Trzeba też mieć na uwadze fakt, że substancje wybielające oddziałują tylko na żywą tkankę zęba – w trakcie zabiegu rozjaśnieniu nie ulegną zęby martwe, a także plomby, korony i wypełnienia. By dodatkowo zwiększyć efektywność wybielania lampą, przed zabiegiem warto wykonać skaling i piaskowanie zębów, by pozbyć się nagromadzonego kamienia i osadu nazębnego.Jednowizytowe wybielanie lampą w polskich gabinetach
Ile kosztuje wybielanie zębów za granicą?
Choć koszt gabinetowego wybielania zębów lampą wydaje się stosunkowo wysoki, w rzeczywistości w Polsce ceny należą do najniższych. Za profesjonalne rozjaśnianie szkliwa znacznie drożej trzeba zapłacić w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy USA, a ceny potrafią osiągnąć kilkukrotność stawek przyjętych w polskich gabinetach. Wyjątkowo drogo jest na Wyspach Brytyjskich, gdzie koszt wybielania zębów lampą może osiągnąć nawet 800£ (niemal 4000zł). Na szczęście są też placówki, gdzie wybielanie zębów jest tańsze: w londyńskim The Smile Studio koszt zabiegu to 595£ (3000zł), a w Queen Square Clinic w Bristolu zapłacimy 570£.
Wysoki jest także koszt zabiegów w USA: według danych portalu Dental Education ceny wybielania zębów w amerykańskich gabinetach rozpoczynają się od 500$, co w przeliczeniu daje ponad 1600zł. Podobne dane podaje portal CostHelper, według którego średni koszt wybielania gabinetowego to 650$ (2000zł). Taka jest cena zabiegu u dr Colleen Watson w Cosmetic & General Dentistry w Peekskill niedaleko Nowego Jorku, porównywalną kwotę zapłacimy w Meadows Dental Group w Quebec.
Zbliżone są ceny zabiegu w Australii: w Sydney Dental Aesthetic & Implants koszt wybielania gabinetowego to 600$ (1900zł), nieco taniej jest w Dental Longue, gdzie za wybielanie lampą Zoom! Zapłacimy 545$. Są też placówki, gdzie koszt zabiegu jest znacznie niższy: w klinikach Teeth Whitening by Sia (klinika posiada placówki w Sydney, Bondi Junction i Castle Hill) za wybielanie lampą zapłacimy 280$, czyli niecałe 900zł. Wyższe są natomiast ceny w Cosmic Smile Dental (999$, czyli niemal 3200zł) i w All Day All Night Dentist w Sydney, gdzie zabieg z użyciem lampy Zoom! Kosztuje 950$.
Po śnieżnobiały uśmiech do polskich stomatologów
Rynek usług stomatologicznych należy do najprężniej rozwijających się dziedzin turystyki medycznej, a gabinetowe wybielanie zębów znajduje się w czołówce najczęściej przeprowadzanych zabiegów. Zapotrzebowanie na tego typu zabiegi jest ogromne (w USA liczba procedur z zakresu stomatologii estetycznej w ciągu ostatnich lat wzrosła o 500%, a według danych portalu MailOnline tylko w ubiegłym roku z wybielania zębów skorzystało ponad 100 tys. Brytyjczyków), a znaczna różnica cen sprawia, że coraz więcej mieszkańców państw wysokorozwiniętych wyjeżdża na wybielanie za granicę – w tym właśnie do Polski.
Polskie gabinety i kliniki stomatologiczne przyciągają nie tylko konkurencyjnymi cenami, ale także doskonałym wyposażeniem oraz doświadczonym personelem, a intensywna promocja krajowych placówek na zagranicznych rynkach sprawia, że liczba Brytyjczyków, Niemców, Irlandczyków i Amerykanów którzy decydują się na skorzystanie z usług polskich dentystów systematycznie rośnie.