Procedura wybielania zębów metodą nakładkową polega na pobraniu przez stomatologa wycisku uzębienia pacjenta a następnie wykonania na tej podstawie dopasowanych nakładek. Wypełniane są one specjalnymi żelami wybielającymi na bazie nadtlenku karbamidu o różnym stężeniu oraz dodatkami odbudowującymi szkliwo i zmniejszającymi nadwrażliwość zębów. Pacjent aplikuje żel do nakładek samodzielnie w domu i umieszcza je na zębach na ok. 8h dziennie przez 10-14 dni.
Metoda pozwala na stopniowe rozjaśnienie zębów do 6 odcieni w skali Vita. Do jej zalet zaliczyć można znacznie niższą cenę niż w przypadku innych metod wybielania oraz zadowalającą efektywność w przypadku przebarwień powierzchownych. Nakładki mogą zostać wykorzystane ponownie przy kolejnym wybielaniu, jeśli w międzyczasie nie nastąpiło leczenie ortodontyczne i zmiana układu zębów. Wady metody nakładkowej to m.in. możliwy wzrost nadwrażliwości zębów, podrażnienia błony śluzowej oraz możliwe zaburzenia ze strony układu skroniowo-żuchwowego.
"Nakładki wypełnione substancją wybielającą nakłada się na zęby najlepiej na noc. Efekt jest widoczny już po trzech aplikacjach. Proces wybielania trwa zazwyczaj dwa tygodnie i jest bardzo bezpieczny, a nawet jeśli w tym czasie wystąpi nadwrażliwość, to stosuje się preparat, który jej przeciwdziała" - wyjaśnia dr Mariusz Duda.
Żele Opalesence – profesjonalne wybielanie zębów
Jednym z najbardziej popularnych preparatów do nakładkowego wybielania zębów są żele Opalesence amerykańskiej firmy Ultradent – producenta nowoczesnych materiałów stomatologicznych. Składnikiem aktywnym preparatu jest nadtlenek karbamidu – środek o potwierdzonej klinicznie skuteczności i bezpieczeństwie stosowania, od lat wykorzystywany do dezynfekcji jamy ustnej. Dodatkowo zawiera on także fluor i azotan potasu jako składniki zmniejszające nadwrażliwość zębów. Zaaplikowany przy pomocy nakładek preparat wnika w szkliwo i zębinę, uwalniając aktywny tlen, który rozjaśnia przebarwienia.
Żele Opalesence dostępne są obecnie w dwóch stężeniach (10% i 16%) oraz czterech smakach (arbuzowym, brzoskwiniowym, melonowym i miętowym). Za ich pomocą możliwe jest zarówno rozjaśnienie całych łuków zębowych, jak też pojedynczych zębów lub nawet ich części. Co ważne, żel nie narusza struktury zębów, ale oddziaływuje tylko na występujące na nich przebarwienia. Tak więc rozjaśnieniu nie ulegają korony, mosty ani wypełnienia zębów.
W trakcie poprzedzającej rozpoczęcie wybielania wizyty u stomatologa przeprowadzane jest dokładne badanie zębów i jamy ustnej. Ma ono na celu usunięcia kamienia nazębnego, zużytych lub nieszczelnych wypełnień oraz uzupełnieniu ewentualnych ubytków tymczasowymi plombami – docelowe zakładane są dopiero po zakończeniu wybielania i ustabilizowaniu się osiągniętego koloru zębów. Po zakończeniu tych przygotowań stomatolog wydaje pacjentowi strzykawki z żelem, wyjaśnia jak go aplikować do nakładek i na jaki czas zakładać. W domu pacjent w prosty sposób umieszcza nakładkę wypełnioną żelem na zębach i pozostawia ją na całą noc lub na kilka godzin w ciągu dnia. Aby utrzymać efekt wybielenia producent zaleca używanie pasty do zębów Opalescence Whitening Toothpaste.Wybielanie nakładkowe żelami Opalesence z reguły nie niesie za sobą żadnych komplikacji i dolegliwości – sporadcznie możliwe jest wystąpienie przejściowej nadwrażliwości zębów na zimno. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest uczulenie na któryś ze składników preparatu, ciąża i karmienie piersią.
Pełna procedura wybielenia wszystkich zębów tą metodą kosztuje w gabinecie stomatologicznym ok. 600-800 zł..